Predsjedateljica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović sastala se u Daytonu sa specijalnim izaslanikom Republike Francuske za Zapadni Balkan, Reneom Troccazom.
Tema razgovora bila je aktualna politička situacija u BiH, s posebnim naglaskom na prijedloge međunarodne zajednice u vezi s budućim ustrojem zemlje.
Cvijanović je u razgovoru oštro kritizirala tzv. non-paper o Bosni i Hercegovini, čiji je jedan od koautora Francuska, ocijenivši ga neprihvatljivim, nerealnim i destabilizirajućim.
Budućnost BiH ne može se graditi na dominaciji jednog naroda, već isključivo na ravnopravnosti konstitutivnih naroda, kako to predviđaju Ustav i Daytonski sporazum, naglasila je Cvijanović.
Također je ukazala na, kako je navela, neustavne pokušaje bošnjačkih političkih predstavnika da privatiziraju zajedničke institucije, osobito u sferi vanjske politike, čime se narušava međunacionalno povjerenje.
Kada je riječ o procesu europskih integracija, Cvijanović je istaknula da je on moguć samo uz uključivanje svih razina vlasti i bez miješanja stranih, neizabranih aktera, koji, kako je rekla, potkopavaju rad domaćih institucija.
Neprihvatljivo je da strani birokrat, bez izbornog legitimiteta i izvan okvira Daytonskog sporazuma, nameće jednostrane odluke u zemlji u kojoj ne predstavlja nijednog građanina, zaključila je Cvijanović, stoji u priopćenju iz njezina Ureda.
Murphy: Ako se BiH raspadne, to vjerojatno neće biti sporazumno
(www.jabuka.tv | Foto: Predsjedništvo BiH)
Ili svi isto pravo, ili podili. Gotovo. RS je vec tu. Stvorena od SADa, naseg hrvatskog “partnera”, sada salju svoje francuske potrcke u RS, jer se sami boje doci tamo. Prave kaose sirom svita kada vide, da nece biti kako su tili. Hrvati trebaju svoju jedinicu, nikakva druga opcija ne postoji vise.