Bh. građani upozoreni na mogućnosti zlouporabe i krađe identiteta

Prema podacima Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), 48.460 putnih dokumenata građana BiH, zaključno s 4. veljačom, izgubljeno je, nestalo ili ukradeno.

Radi se o dokumentima čiji je nestanak uočen, ali u razdoblju do podnošenja prijave i njihovog poništavanja bile su moguće njihove eventualne zloupotrebe.

Ranije objavljene informacije da se osobni dokumenti bh. građana mogu pronaći na crnom internet tržištu, u eri naglog napretka modernih tehnologija koji otvara neograničen prostor za manipulacije, pozivaju na oprez veći nego ikada.

Što se tiče bilo kojeg dokumenta, koji se može zloupotrijebiti za krađu identiteta, novčanu korist ili neku drugu svrhu, svakako da kriminalci to prate i za sitne novce kupuju. Ja bih upozorio na praksu o kojoj ne vodimo računa, kada skenirane dokumente šaljemo bankama, osiguravajućim društvima, preko društvenih mreža ili prijatelja.

Ne morate biti ni obaviješteni da je netko “skinuo” vaš dokument, presreo neku poruku unutar društvenih mreža. Gotovo 99 posto nas ne razmišlja kad razmjenjuje podatke putem Google e-maila, a da ne govorimo kad koristite aplikacije za pretvorbu nekog dokumenta u drugačiji format. Jednostavno, ne vjerujemo da netko nastupa s ciljem da zloupotrijebi naše dokumente i osobne podatke, kaže za “Avaz” prof. dr. Hadžib Salkić, stalni sudski vještak u oblasti kriminalistike i mobilnih tehnologija.

S našim osobnim podacima, kriminalac praktično u naše ime može činiti različite kriminalne radnje, kreditno nas zadužiti, a Salkić dodaje kako postoje i “sakupljači” podataka, koji prave baze i njihovom prodajom zarađuju.

Na vašem dokumentu može zamijeniti fotografiju, a i ne mora, jer bitni su podaci. Kad ste na sudu, nitko ne govori o fotografiji. Pogotovo može skenirati vaš potpis, uz pomoć softvera koji ga čini identičnim. Uz korištenje vještačke inteligencije već imamo brojne slučajeve zloupotrebe identiteta u svrhu reklamiranja različitih proizvoda, na kojima se zarađuju milijuni maraka.

Zakonom je propisano na koji način i kome morate dati vaš osobni dokument. To su javne institucije, policija, istražni organi, ali oni su u dometu vaših očiju. Čak i tijekom graničnih kontrola vi možete vidjeti je li vaš dokument na skeneru ili uređaju koji provjerava vaše podatke. Legalno je da provjerite je li vaš dokument u pravim rukama, ističe profesor Salkić.

Iz IDDEEA-e su ranije naglasili da je kopiranje i skeniranje osobnih dokumenata dozvoljeno samo ovlaštenim institucijama i organizacijama, u skladu sa zakonskim osnovom i u točno propisane svrhe, te da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije osobnih dokumenata bez izričite zakonske osnove.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.