Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Milenko Bevanda uoči najavljenog prosvjeda zdravstvenih radnika u ovoj županiji kazao je kako bi udovoljavanje njihovih zahtjeva ugrozilo stabilnost sustava.
Podsjetimo, zdravstveni radnici HNŽ-a, u četvrtak, 3. travnja održat će masovni prosvjed ispred zgrade Vlade HNŽ-a, nakon što izostala žurna reakcija ministra Bevande, kojom bi se korigirali koeficijenti složnosti poslova za sve zdravstvene djelatnike u ovoj županiji, odnosno povećale plaća svim kategorijama zdravstvenih radnika po istim kriterijima.
Dva kolektivna
Iz Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar ranije su, aludirajući na prethodno potpisivanje izmjena Kolektivnog ugovor sa Strukovnim sindikatom doktora medicine i stomatologije, kazali kako ne mogu prihvatiti postojanje dva kolektivna ugovora.
Ministar Bevanda je u razgovoru za Fenu pojasnio kako je ta podjela stvorila dodatne probleme. To nam je unijelo popriličnu pomutnju, pogotovo sada kada su u pitanju novi zahtjevi zaposlenika u zdravstvu, napominje.
Bevanda je u kazao kako kolektivni ugovor za zdravstvene djelatnike vrijedi do prosinca 2025. godine, a osvrnuvši se na pregovore, pojasnio je kako je došlo do nesrazmjera u koeficijentima plaća između liječnika i medicinskih tehničara te sestara s fakultetskim obrazovanjem.
Revolt liječnika
Brojčano iskazano, naši doktori medicine došli su na razliku od 157 maraka u odnosu na tehničare i sestre koji su završili fakultet zdravstvenih studija, dok u drugim županijama ta razlika iznosi između 600 i 700 maraka. To je bilo nespojivo i izazvalo je revolt liječnika, objasnio je.
Kako dalje piše Fena, Ministarstvo je reagiralo dodatnim aneksom koji je poboljšao stanje, smanjivši razliku na 400-450 maraka, što je i dalje najmanja razlika u Federaciji BiH.
Smatrali smo da ovu anomaliju moramo ispraviti, ne zato što sam liječnik, već zbog jasne razlike u obrazovanju i odgovornosti. Izuzetno cijenim naše medicinske sestre, s kojima nikada nisam imao nesuglasica, no smatram da postoji značajna razlika u opsegu studija i razini odgovornosti. Sva odgovornost zdravstvenog sustava je na liječnicima. To, naravno, ne umanjuje važnost ostalog medicinskog osoblja. Svjesno smo donijeli aneks kako bismo popravili postojeće stanje, pojasnio je ministar.
Dodatnih 25,9 milijuna KM
Bevanda je dodao kako bi novi financijski zahtjevi sindikata zdravstvenih djelatnika zahtijevali dodatnih 25,9 milijuna KM godišnje, što trenutno nije održivo. Tvrdi da bi udovoljavanje tim zahtjevima ugrozilo stabilnost sustava.
Ako bi naš fond bankrotirao, svi bismo bili nezadovoljni. Moramo biti racionalni i razgovarati na realnim osnovama, poručio je i zaključio kako su koeficijenti dovedeni u realne okvire, u skladu s mogućnostima, te da sada treba raspravljati o satnicama, koje su najniže u Federaciji.
Istaknuo je da kolektivni ugovor za doktore ističe u kolovozu, no zatraženo je njegovo prolongiranje do prosinca kako bi se tada, u suradnji sa sindikatom zdravstvenih radnika, fokus stavio na pitanje satnice.
(www.jabuka.tv | Foto: Fena)
Neka te je sramota sta pričaš! Umrlo bi preko 50% pacijenata da nije medicinskih sestara. Na njih je spao zdravstveni sustav! Gdje su ti moćni školovani liječnici (tatini sinovi) svaki dan u radnom vremenu??? Pola ih nema u 12 na poslu i zašto o privatnom sektoru tako nisi govorio kad si pacijente iz bolnice slao sebi na privatne preglede???
Neka je dobro tvojoj djeci i nevjesti doktorima i tvojim miljenicama glavnim sestrama koje s tobom privatno rade
Ako cemo tako onda 90% bolnice nije odrzivo, ne trebam nabrajati. Nego doktore dragi jeste cijepljeni? Jeste poticali cijepljenje COVID genetskim cijepivom? ?? Kako Su glupi neki doktori, pogotovo Ovi istaknuti
Lopino..
Sve ove stare treba na psihijatriju
Doktor,
Treba ih u mirovinu.
Bitno je da mi Hadzovci imamo plaće da naše obitelji imaju da možemo da mijenjamo radna mijesta upravne odbore ……Tko jebe nas ostale.
8.58,
Istina od riječi do riječi.
Prilistaj Bevanda DZ,ko šta radi,koliko radi,radi li privatno ,bolje plaćeni nego u bolnici,sramota..
Kako mnogi mogu raditi a biti u mirovini i nakon 65 godina života?
A ostalima se broje dani do 65 godina kad kao se mora u mirovinu ?
Nemora u privatnika,plati dađžbine i radi,a u državnim firmama,vi bi da vam daju plaće i da vam plate doprinose,haalo skontaj koliko šta košta..
Bevanda je pravi hrvatski domoljub
Sestre su mizerno plaćene za posao koji rade.Ne cijene ih niti doktori,a često niti pacijenti koji na njih istresaju svoje frustracije jer na doktore ne smiju.Ponižava ih i sam ministar sa ovakvim sramotnim izjavama.U svijetu je taj posao cijenjen i plaćen.
Svaka cast prof. Bevandi! 👏🏻
8 :16
Baš tako,zbrinuo je nekoliko generacija iza sebe,pravi je majstor.Moralna vertikala na čelu ministarstva.