Bolesti povezane s plivanjem često nastaju zbog kontaminirane vode ili udisanja kemikalija, upozorava Jasen Kunz iz američkog CDC-a. Bolest može biti posljedica bakterija ili kemikalija u vodi, ali i njihovih para u zraku.
Proljev – najčešći uzrok bolesti u bazenima
Zato spasioci slijede protokol kada dođe do fekalnog onečišćenja, rekla je dr. Clare Rock. Dovoljne su čak i male čestice izmeta koje otpadaju tijekom plivanja. Bakterije koje se mogu prenijeti uključuju cryptosporidium, norovirus, giardiju, shigellu i E. coli, a simptomi su proljev, povraćanje, vrućica i bolovi u želucu.
Zašto klor ne ubija sve bakterije?
Kripto može preživjeti više od sedam dana u kloriranoj vodi, ističe Kunz. Klor obično ubija bakterije za nekoliko minuta, ali neki uzročnici su otporniji. Osobe s oslabljenim imunitetom posebno su u riziku i trebaju se posavjetovati s liječnikom.
Plivačko uho – česta infekcija kod djece
Nastaje kada voda ostane u uhu i potiče rast bakterija, kaže Rock. Simptomi uključuju bol, svrbež, crvenilo i oticanje, a bolest nije zarazna.
Osipi, kašalj i crvene oči zbog kemikalija
Kada osjetite jak miris klora, zapravo osjećate iritanse koji nastaju u kontaktu s urinom i znojem, objašnjava Rock. Kloramini mogu izazvati osipe, nadraženost očiju, nosa i dišnih puteva. Zato se preporučuje tuširanje prije ulaska u bazen i izbjegavanje mokrenja u vodi.
Kako se zaštititi?
Istražite bazen prije plivanja – provjerite sigurnosne uvjete i ima li spasilaca.
Istuširajte se prije ulaska – Čak i kratko tuširanje uklanja nečistoće, kaže Kunz.
Mijenjajte pelene dalje od bazena, i potičite djecu na korištenje WC-a.
Ne gutajte vodu i ne ulazite s otvorenim ranama. Ako morate, koristite vodootporni zavoj.
Nakon plivanja, osušite uši – Koristite ručnik ili povucite ušnu školjku da izbacite vodu, savjetuje Rock.
Zaključno – plivanje je korisno, ali budite oprezni
Plivanje ima brojne zdravstvene prednosti, no važno je provoditi osnovne mjere zaštite kako bi ostalo sigurno za sve uzraste, poručuju stručnjaci.
(www.jabuka.tv)