Atletico Madrid izbacio Manchester United, Benfica priredila iznenađenje

Nogometaši madridskog Atletica plasirali su se u četvrtfinale Lige prvaka pobijedivši u utorak na Old Traffordu domaći Manchester United s 1-0 te je španjolski prvak s ukupnih 2-1 prošao dalje.

Pogodak odluke postigao je Brazilac Renan Lodi u 41. minuti, a to mu je bio prvi pogodak u 25. nastupu u Ligi prvaka.

Utakmica na Old Traffordu dobro je počela za domaću momčad. U 13. minuti sjajnu akciju izveo je United, a na ubačaj Bruna Fernandesa je nogu podmetnuo Elanga i pogodio Jana Oblaka u glavu. Slovenski vratar je zaradio obranu, a da nije ni znao što ga je snašlo.

Tri minute poslije zaprijetili su gosti. De Paul je naciljao s 20-ak metara, loptu je u letu malo skrenuo i Fred, ali je David De Gea odlično reagirao i paradom sačuvao svoju mrežu.

Mnogo je bilo prigovora od strane Manchesterovih nogometaša na suđenje Slovenca Slavka Vinčića, a prva sporna situacija dogodila se u 21. minuti. Fernandes je pao u kaznenom prostoru nakon kontakta sa suparničkim braničem. Uz provjeru VAR-a utakmica je nastavljena bez kaznenog udarca.

Lodi je postigao jedini pogodak

Dobru priliku za udarac imao je u 26. minuti Dalot, ali je šut s 18 metara išao ravno u Oblakove ruke pa je kapetan Atletica imao prilično lak posao.

U 34. minuti zatresla se Unitedova mreža. Ubacio je Llorente s desne strane, Joao Felix sjajno u padu pogodio i poslao loptu uz desnu vratnicu, ali je pomoćni sudac podigao zastavicu. Portugalac nije bio u zaleđu, ali jest Llorente dok je primao loptu prije nego što je uputio precizan ubačaj.

Llorente je bio u glavnoj ulozi i u 41. minuti, u situaciji koja je prethodila pogotku Atletica. Naime, u borbi za loptu s Elangom španjolski bočni igrač izašao je kao pobjednik. Iako je napadač Uniteda završio na travnjaku, Vinčić se nije oglasio, pustio je akciju, a u nastavku se dogodilo ono najgore za domaću momčad – lopta je završila u mreži. Griezmann i Felix su kombinirali po desnoj strani, Portugalac je na kraju petom ostavio loptu za Francuza koji je ubacio na suprotnu vratnicu. Tamo je čekao Renan Lodi i glavom poslao loptu u mrežu pokraj De Gee koji nije stigao zatvoriti taj kut.

Bio je to Brazilčev prvi pogodak u utakmicama Lige prvaka, ovo mu je bila 25. u kojoj je nastupio.

U drugom poluvremenu slika na terenu se nije promijenila. Atletico je prepustio posjed domaćoj momčadi, aktivno se branio i prijetio brzim kontranapadima. S druge strane, napadači Manchester Uniteda nisu bili precizni, natjeravši u drugom poluvremenu Jana Oblaka na samo jednu intervenciju, prenosi Hina.

No, ona je bila sjajna. U 77. minuti visoko se na petercu u zrak vinuo Raphael Varane i glavom poslao loptu prema gornjem desnom kutu, ali je kapetan Atletica refleksnom obranom sačuvao svoju mrežu. Odbijenu loptu je škaricama pokušao zahvatiti Cristiano Ronaldo, ali je Oblak bio spreman i na taj udarac.

Svi pokušaji momčadi Ralfa Rangnicka ostali su bez rezultata. Jedan pogodak je Atleticu bio dovoljan za plasman u četvrtfinale.

Ajax – Benfica 0:1

Nakon iznimno zabavnog remija u Lisabonu, Ajax i Benfica u utorak navečer su se sastali u Amsterdamu kako bi odigrali odlučujućih 90 minuta dvomeča osmine finala Lige prvaka. Podsjetimo, prva utakmica završila je rezultatom 2-2, a, s obzirom na stilove igre spomenutih sastava, ponovno smo mogli očekivati slično stanje na semaforu.

Međutim, dobili smo nešto sasvim drugo. Iako utakmici nije nedostajalo dinamike i dobrih prigoda, vidjeli smo samo jedan gol: gosti su minimalno slavili i prošli dalje.

Kopljanici su u prvih 45 minuta potpuno dominirali travnjakom. Momčad Erika ten Haga upisala je devet udaraca prema suparničkom golu naspram Benficinog jednog. U 22. minuti glavom ga je preko vrata poslao Gonçalo Ramos, a Ajax je u nastavku postao poprilično frustriran uslijed nemogućnosti zabijanja gola.

Dušan Tadić tako se sjajno okrenuo na rubu šesnaesterca u 49. minuti i zapucao, ali neprecizno. Sébastien Haller tri minute kasnije također je promašio, a Benfica je počela pokazivati ambiciju u 57. kada je bivši Ajaxov nogometaš Jan Vertonghen zaprijetio iz kornera. Domaći su u nastavku dvaput tražili kazneni udarac u svoju korist, ali Carlos Del Cerro Grande nije im uslišio molitve.

Darwin Nunez

Nevjerojatnog Benficina strijelca Darwina Núñeza u prvom poluvremenu nije bilo gotovo nigdje, a u drugom je provirio i, na užas publike u Johan Cruijff Areni, poentirao za gostujuću prednost iz jedinog šuta unutar okvira gola. Alex Grimaldo ubacio je iz prekida u 77. minuti, André Onana izletio je s vrata na loptu, ali nje se prije toga dokopao Núñez i pospremio je glavom u mrežu, prenosi Telesport.

Urugvajcu je to bio četvrti ovosezonski zgoditak u Ligi prvaka, ali definitivno najvažniji.

Dakle, Darwinov pogodak bio je i jedini na ovom susretu, a portugalski predstavnik može slaviti prolazak u svoje prvo četvrtfinale najelitnijeg europskog klupskog natjecanja od sezone 2015./16. S druge strane, Ajax će se gristi još tjednima zbog načina na koji je izgubio.