Plenković o BiH: Važno je poštivati jednakopravnost triju konstitutivnih naroda

Hrvatski premijer Andrej Plenković naglasio je važnost poštivanja jednakopravnosti i legitimne zastupljenosti triju konstitutivnih naroda u Bosni i Hercegovini.

Plenković je o situaciji u BiH govorio na sastanku s veleposlanicima država članica Europske unije u Hrvatskoj, osvrnuvši se pritom na političke prilike u BiH uoči ovogodišnjih općih izbora.

Tom je prilikom istaknuo važnost poštivanja jednakopravnosti i legitimne zastupljenosti triju konstitutivnih naroda u Predsjedništvu BiH i drugim državnim institucijama.

Osvrt na Inicijativu triju mora

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske osvrnuo se i na uspješan summit te poslovni forum Inicijative triju mora održan u Dubrovniku.

Kako je istaknuo, taj je skup potvrdio stratešku važnost jačanja povezanosti u smjeru sjever-jug, kao i interes europskih i globalnih partnera za daljnji razvoj prometne, energetske i digitalne infrastrukture u regiji.

Summit MED9 u Splitu

Plenković je najavio i summit skupine MED9, koji će u listopadu ove godine biti održan u Splitu.

Taj će skup okupiti mediteranske članice Europske unije radi daljnjeg jačanja suradnje i koordinacije o ključnim europskim pitanjima, s posebnim naglaskom na izazove i prioritete južnog europskog susjedstva.

Gospodarski pokazatelji i modernizacija vojske

Govoreći o gospodarskim pokazateljima, Plenković je istaknuo kako povoljan makroekonomski i fiskalni položaj Hrvatske potvrđuju stabilan gospodarski rast, investicijski kreditni rejting A razine kod sve tri vodeće svjetske agencije te napredak Hrvatske u procesu pristupanja OECD-u.

Osvrnuo se i na zajam iz Instrumenta SAFE vrijedan 1,7 milijardi eura, istaknuvši kako taj financijski okvir omogućuje snažan iskorak u modernizaciji Hrvatske vojske te daljnje jačanje nacionalnih i europskih obrambenih sposobnosti u aktualnim geopolitičkim okolnostima, prenosi Fena.

(www.jabuka.tv)





10 komentara

      • Za 21:48
        Glupane zašto uvijek spinuješ nešto kao Mujo,Muhareme i slično.
        Ovo je normalan Hrvat koji razmislja svojim glavom za razliku od tebe.Ne mora svatko lizat guzicu kao ti,kontaš.

        • Vidi muharema sto se pronasao u komentaruOdakle sad “Dede” zar nisi Marinac kretenu u 5:29 Za muslimane su svi normalni Hrvati koji pljuju po Hrvatskoj i Hrvatima
          Dede “mrš na klix i tamo izigravaj budaletinu .

  • Plenkoviću imaš intelegenciju za politiĉara….ali još nisi uspio u Brüsselu uvjeriti liberale i ljevičare da konačno dadnu da Hrvatu sami biraju svoje predstavnike u BiH……..a ne da Hrvatima….. Bošnjaci u Inat biraju svoje Vojnike koji su ratovali protiv Hrvata.

    • Kako ćemo imati ravnopravnost kada naši te isti 30 godina sve prihvaćaju.Nijedan nije iz protesta napustio svoju stolicu i ubiru plaću te gledaju samo sebe i svoje ..Znači nije do nekoga drugoga već do nas.Okanite se floskula i običnog svita..

  • A što si ti kao velika faca u Hrvatskoj i Europi učinio da Hrvati u BiH uživaju jednakopravnost i konstitutivnost/ Što, osim da ponekad tako nešto apstraktno prducneš kao i ovo danas?
    Sto je Mujo rkao: Haso nemoj nas više braniti, majke ti…

  • 35 g.jedni te isti drže stolicu kso da su se zalijepili za nju.Znači nemamo boljih , zato smo tu gdje jesmo.Mozda i zaslužujemo bolje.

Komentiraj: