Uspostava besplatnih javnih Wi-Fi mreža u 116 općina širom Bosne i Hercegovine službeno počinje u nedjelju, 10. svibnja, u Banjoj Luci, u okviru regionalne inicijative “WiFi4WB”.
Ceremonija početka realizacije projekta bit će održana u Kući Milanovića s početkom u 10:00 sati.
Riječ je o jednoj od prvih lokacija na kojoj je instaliran funkcionalan WiFi4WB hotspot. Program događaja uključuje potpisivanje Memoranduma o razumijevanju, obraćanja zvaničnika te simbolično prvo povezivanje na novu javnu mrežu.
Na ceremoniji će govoriti gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto, te šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca.
Bosna i Hercegovina je kroz ovaj program osigurala učešće čak 116 općina. To predstavlja najveći udio unutar regije Zapadnog Balkana, u kojoj je ukupno odabrano između 300 i 500 lokalnih zajednica.
Za usporedbu, susjedna Crna Gora u projektu sudjeluje s 24 općine.
Glavni cilj inicijative je omogućiti građanima besplatan i pouzdan pristup internetu na odabranim javnim lokacijama širom BiH i Zapadnog Balkana.
Općine su birane prema brzini prijave na javni poziv koji je trajao od 28. ožujka do 28. travnja 2025. godine.
Dodatni kriterij nalagao je da najmanje 25 % odabranih općina mora biti iz manje naseljenih područja, odnosno onih s gustoćom naseljenosti manjom od 50 stanovnika po kvadratnom kilometru.
Inicijativa WiFi4WB dio je šireg projekta EU4Digital. Financiraju ga Europska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku suradnju i razvoj (BMZ), dok je za implementaciju zadužen GIZ.
(www.jabuka.tv)


Ako grad Siroki ne moze osigurati besplatni WiFi zonu na lokaciji Kriza na mostu, ili u parku branitelja, gdje bi se mladi sigurno okupljali, onda gradskim ocima nedostaje sive mase u glavi.
Čuj grad lištica ha ha ha idi bacajte kamena s ramena