Mnoge svjetske zvijezde neugodno su se iznenadile kada su u četvrtak otvorile svoje profile na društvenim mrežama i shvatile da im je preko noći nestao velik dio pratitelja.
Među njima su Taylor Swift i Cristiano Ronaldo, koji su izgubili milijune pratitelja na Instagramu. Ipak, iza ovog masovnog pada ne stoji nikakav skandal, nego potez koji su korisnici interneta prozvali “velikom čistkom 2026.”.
Akcija Mete
Radi se o akciji Mete, matične kompanije Instagrama, koja je odlučila ukloniti lažne i neaktivne račune, piše LADbible. Zbog toga je mnogim slavnim osobama naglo pao broj pratitelja.
Taylor Swift navodno je ostala bez čak pet milijuna pratitelja, a sličan gubitak zabilježila je i Kylie Jenner.
Ariana Grande navodno je izgubila sedam milijuna, koliko i južnokorejski bend BTS.
Podaci stranice Social Blade, koja prati statistiku na društvenim mrežama, pokazuju da je Jenner izgubila 5.071.791 pratitelja, a njezina sestra Kim Kardashian 5.109.246. Cristiano Ronaldo preko noći je ostao bez 6.622.220 pratitelja. Taylor Swift također je pretrpjela značajan gubitak te trenutačno ima 275 milijuna pratitelja. Na pad broja požalili su se i brojni “obični” korisnici.
Kupovina botova
Stvarno sam preko noći izgubio tridesetak pratitelja. Već sam pomislio da sam slučajno objavio nešto neprimjereno, napisao je jedan korisnik na platformi X.
Glasnogovornik Mete za portal Tyla pojasnio je o čemu je riječ:
U sklopu našeg redovnog postupka uklanjanja neaktivnih profila, neki korisnici Instagrama mogli su primijetiti promjene u broju svojih pratitelja. Aktivni pratitelji ostaju netaknuti, a svaki suspendirani profil koji bude vraćen bit će ponovno pribrojen nakon provjere. Drugim riječima, ako niste kupovali botove kako biste umjetno povećali broj pratitelja, nemate razloga za brigu.
(www.jabuka.tv | Foto: X)

