Holtzapple za Jabuka.tv: Građani u izbornoj godini moraju jasno reći što očekuju

Voditelj Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, ambasador Rick Holtzapple, u srijedu je posjetio Široki Brijeg, gdje je za portal Jabuka.tv komentirao teme koje su bile i na dnevnom redu razgovora s predstavnicima vlasti i institucija Županije Zapadnohercegovačke.

Kako je istaknuo, nekoliko tema smatra ključnima za jačanje institucija i povjerenja građana: borbu protiv korupcije, kurikularnu reformu, transparentnost rada vlasti, ali i širi društveni dijalog te zaštitu žrtava nasilja u obitelji.

Inače, Holtzappleu je ovo bio prvi službeni posjet u svojstvu voditelja Misije OSCE-a, a za naš portal naglasio je da je jedan od temeljnih ciljeva Misije ojačati suradnju i pomoći učinkovitijem funkcioniranju institucija na svim razinama vlasti.

Glavni cilj zapravo je pomoći u funkcioniranju organa i institucija na svim razinama: od lokalnih, preko županijskih/kantonalnih i entitetskih do državne razine, rekao je Holtzapple.

Dodao je kako su mnoga pitanja na kojima OSCE radi, poput borbe protiv korupcije i reforme obrazovnoga sustava, u nadležnosti županijskih vlasti, zbog čega Misija dosta surađuje upravo s tim razinama.

Osnivanje ureda za borbu protiv korupcije među prioritetima

Tijekom posjeta Širokom Brijegu Holtzapple se sastao i s predsjednikom i nekima od ministara Vlade ŽZH, a dio posjeta bio je posvećen i razgovorima s vjerskim vođama, s naglaskom na međureligijski i međukulturni dijalog.

Kao dvije teme koje su posebno u fokusu razgovora s lokalnim vlastima Holtzapple je izdvojio borbu protiv korupcije i kurikularnu reformu.

Imali smo jako dobru suradnju već od ranije vezano za borbu protiv korupcije u smislu nekih strateških dokumenata, ali želimo podržati i sljedeće korake, a to je, prije svega, osnivanje neovisnog ureda za borbu protiv korupcije, rekao je Holtzapple za portal Jabuka.tv.

Kazao je kako se nada da će s lokalnim dužnosnicima biti ostvaren određeni pomak prema uspostavi takvog ureda te da bi mogli biti dogovoreni i daljnji koraci, uključujući i vremenski okvir za njegovo otvaranje. Uz to je zahvalio i na nekim pozitivnim potezima, među kojima je posebno izdvojio omogućavanje financiranja sigurne kuće za žrtve nasilja u obitelji.

Rick Holtzapple za portal Jabuka.tv komentirao je brojne teme aktualne u Županiji Zapadnohercegovačkoj i cijeloj BiH

Stabilnost na lokalnoj razini osnova stabilnosti cijele BiH

Govoreći o širem kontekstu, Holtzapple je poručio da je lokalna stabilnost temelj ukupne stabilnosti države.

Stabilnost na lokalnoj razini apsolutna je osnova za stabilnost na nacionalnoj razini, naglasio je Holtzapple, dodavši da je ključno da građani imaju povjerenja u odluke svojih lokalnih čelnika.

Upravo zato, kazao je, OSCE stavlja snažan naglasak na borbu protiv korupcije, ali i na okvire za uključivanje građana u suradnju s lokalnim vlastima.

BiH u izbornoj godini: nove tehnologije nada za veću transparentnost

Budući da se BiH nalazi u izbornoj godini, osvrnuo se i na stanje izbornog procesa u ovoj zemlji. Ocijenio je da postoji solidan zakonski okvir i da OSCE blisko surađuje sa Središnjim izbornim povjerenstvom, ali je upozorio da u javnosti i dalje postoje sumnje u vjerodostojnost izbornih rezultata i dio izbornog okruženja.

Ulažemo mnogo napora u potporu uvođenju novih tehnologija koje će, nadamo se, unaprijediti i integritet izbora, ali i povjerenje javnosti u te rezultate, rekao je Holtzapple.

Kao najvažnije alate izdvojio je skenere glasačkih listića i biometrijske identifikatore, podsjetivši na pilot-projekt u Brčko distriktu BiH, za koji kaže da je dao vrlo pozitivne rezultate.

Rick Holtzapple, voditelj Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini

Izazovi medija: financiranje, transparentnost i zaštita novinara

Govoreći o medijskoj slici u BiH, Holtzapple je rekao da postoji snažan pluralizam u medijskom prostoru, ali i niz izazova.

Jedan od ključnih izazova je osiguravanje stabilnih i pouzdanih izvora financiranja, ali i transparentnost o tome odakle ta sredstva dolaze, kada je riječ o neovisnosti medijskoga sektora, rekao je.

Dodao je i da postoje ozbiljne zabrinutosti kada je riječ o zaštiti novinara, odnosno njihovu pravu da svoj posao mogu obavljati bez straha od uznemiravanja ili nasilja. Prema njegovu mišljenju, upravo je transparentnost o tome tko financira i tko je vlasnik pojedinih medija jedno od najvažnijih načela za jamčenje njihove neovisnosti i vjerodostojnosti.

Tada čitatelji i publika mogu razumjeti iz koje perspektive taj medij pristupa temi, rekao je Holtzapple.

Naglasio je i da su, osim jasnih propisa o medijskom prostoru, potrebna i jasna očekivanja i kodeksi ponašanja o tome na koji način lokalne i državne institucije trebaju biti dostupne medijima te kako trebaju reagirati na kritičko izvještavanje.

Sigurne kuće kao dio širega institucionalnog odgovora

Holtzapple je kazao kako OSCE nastavlja podupirati uspostavu sigurnih kuća kao dio širega institucionalnog odgovora na izazove povezane sa slučajevima obiteljskog nasilja.

Važno je imati pristup usmjeren na žrtvu i cjelovit odgovor svih razina vlasti, rekao je, pojasnivši da takav odgovor treba uključivati socijalne službe, tijela za provedbu zakona, djelatnike socijalne skrbi, zdravstvene službenike i pravosuđe.

Pozdravio je odluku o osiguravanju financiranja za sigurnu kuću u zapadnoj Hercegovini, istaknuvši da su pitanja financiranja često među najtežima, te najavio nastavak potpore kroz obuke državnih službenika, socijalnih radnika i policijskih službenika.

Poruka za građane BiH: budite angažirani i pokažite što očekujete

Na kraju je građane BiH pozvao da budu angažirani i da u izbornoj godini jasno pokažu što očekuju od političkih čelnika.

Moja ključna poruka ljudima ovdje u Bosni i Hercegovini je da budu angažirani i da prate što se događa. Pogotovo ove godine, u izbornoj godini, građani imaju priliku iskoristiti svoj glas. Stoga, ako ljudi osjećaju frustraciju zbog izostanka napretka u određenim područjima, sada je vrijeme da jasno iskažu što očekuju od svojih političkih čelnika, zaključio je Holtzapple u razgovoru za portal Jabuka.tv.

(www.jabuka.tv)





9 komentara

  • Eto ti ces nam reci ,sta i kako Odkad ste dosli u BIH sve radite na stetu Hrvata .
    Naso se djeliti savjete ,a sve ste nam prava oduzeli i dali muslimanima .
    Izvoli obrati se njima ,nas pustite vise na miru Ko krpelji ste uzjahali na Hrvate u BIH !

  • Seronja ,a ne visoki predstavnik Poslije smita dolazi nekakva baba iz ngleske i tek tada smo nadrljali ,kad nam engleska uvali migrante Vec odavno to planiraju .Cekaju da produ izbori ,onda laganini idu migranti ovamo u BIH

    • Njemacka i Britanija imaju taj plan koji je u biti takav da one najgore migrante koji su pocinili brojna nedjela ovamo prebace.

      Bagra je odlučila od nas stvoriti odlagalište ljudskog šljama.

  • Nema izbora ako nema izbora tj ako nema vise stranaka da se moze izabrati nesto drigacije a ne samo hdz ihdz 90

Komentiraj: