Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zdenko Ćosić ocijenio je da nedavni val nasilja u Hercegovini ne predstavlja signal šire sigurnosne destabilizacije, pozvavši na suzdržanost od politizacije istražnih procesa.
Gostujući u programu N1 televizije u emisiji “Dan Uživo“, Ćosić je istaknuo kako se incidenti, poput onih u Stocu i na stadionu Pecara, ne bi trebali promatrati kao lančano povezani događaji. Prema njegovim riječima, riječ je o “spletu okolnosti” koji ne bi trebao izazvati širu eskalaciju.
Poziv na neovisnost institucija
Ćosić naglašava da je prioritet dopustiti nadležnim tijelima rad bez vanjskih utjecaja.
Ono što smatram važnijim jest da se prepusti institucijama da bez ikakva pritiska rade svoj posao, izjavio je Ćosić, dodajući kako bi se “dežurni forenzičari” trebali suzdržati od preuranjenih zaključaka dok traje istraga.
Komentirajući sigurnosnu situaciju, Ćosić odbacuje teze o dubokoj nestabilnosti regije:
Inače, ne bih rekao da, pogotovo u Hercegovini, vlada nekakva sigurnosna nestabilnost. Zato i kažem, ja se ne bih upuštao ni u kakvo prejudiciranje. Opet, nitko bolje od institucija to ne može napraviti.
Istaknuo je kako većina građana teži mirnom suživotu te da incidenti neće narušiti opći dojam sigurnosti. Upitan o neriješenim slučajevima, poput devastacije Partizanskog groblja i nedavnog napada u Potocima, Ćosić podcrtava da je rješenje isključivo u rukama sustava.
Sve što spomenete treba depolitizirati. Onda će stvari sigurno krenuti. Dok se god politizira, institucije neće moći slobodno raditi svoj posao, tvrdi Ćosić.
“Neviđena građanska hrabrost”
Poseban osvrt Ćosić je dao na snimku građanke koja se suprotstavila pljačkašu u Mostaru, nazvavši njezin čin “neviđenom građanskom hrabrošću koja zaslužuje svaku pohvalu“.
Izrazio je osobni stav kako bi takvi primjeri trebali biti trajno obilježeni u javnom prostoru.
Ja osobno bih nazvao neku ulicu u Mostaru njezinim imenom. Evo, recimo, umjesto ulice Josipa Broza, da se zove po ovoj gospođi, kazao je Ćosić.
Blokade u Domu naroda i “primitivno bacanje blata”
Osvrćući se na rad Doma naroda BiH, Ćosić je odbacio isključivu odgovornost vladajuće koalicije za zastoje, usmjerivši kritike prema oporbi iz Republike Srpske. Optužio ih je za svjesno opstruiranje usvajanja “europskih zakona” kroz proceduralne manipulacije dnevnim redom.
Mjesecima gledamo kako se dogovoreni red uporno mijenja jer poslovnik dopušta da prije svega oporba iz Republike Srpske pokušava ubaciti neke svoje nove prijedloge, navodi Ćosić.
Prema njegovim tvrdnjama, takvi se prijedlozi plasiraju s ciljem blokade reformskih zakona, unatoč deklarativnoj podršci europskom putu.
Kritizirao je i retoriku političkih suparnika unutar Federacije BiH, nazivajući određene optužbe neutemeljenima i kontraproduktivnima, prenosi N1info.ba.
Samo je cilj optužiti i etiketirati drugoga, jer nažalost vjeruju, a ja mislim da to nije istina, da se i dalje takvim primitivnim bacanjem blata na drugoga može mobilizirati glasačko tijelo, zaključio je Ćosić.
(www.jabuka.tv)


Zdena je zakon. Nek bude kandidat za člana predsjedništva i vraćam se HDZu
Kad ona spriječi vas mestastazu hrvatskoga narod na celu s covićem i vas dzukela oko njega u krađi osobno ću joj dignuti i spomenik,ako treba.
Pozdrav od branitelja
Ovaj prijedlog ima smisla. I Tito je bio lopov.
Koja demagogija prijeratni titov aktivni omladinac protiv tita.
Ja bih gosp.Ćosića predložio za Hrvatskog člana predsjdništva na sljedećim izborima.Korektan ,sabran ne vrijeđa nikoga.
Zdena influenceru
Možda da je zaposlis u vladu ,da ne mora crncit u trgovini za jadnu placu.Sta ce joj ulica ,zivot je kratak a ti Ćosicu si površan .Pametnom dosta
Svaka čast ženi ali ovo je sirovina i debil
Pogledaj sebe!
Kad se u BiH ide u mirovinu.
Odmah, kada dobijes mjestou politici!
Ne, nego dobar politicar…A potez zene je jako neodgovoran i tu Cosic grijesi..Sto da ju je pljackas ranio (a to je bilo vrlo izvjesno) ili ubio..? Ali u drugu ruku, u nas policije kao da i nema pa se zena mora sama braniti.
Naj više plačem za partizanskim smećem koji pobiše nedužne fratre i ostale Hrvate
Jedan od naj dosljednih i naj pametnijih hrvatskih političara.
Šteta je što su ga naši izigrali…
Naj…si glup
Izabran si u parlament
A vidi čime se baviš
To je carsijska politika
Cosicu nemogu oni bez Tite, tzv, bratstvo I jedinstvo.je krinka za unitarizam lslamizam I građansku muslimansku drzavicu,
Jako povrsna izjava. Tema nije nikako u kontekstu i namjerno provocira na niskoj razini. To politicar od formata ne cini.
Muslimani stalno proizvode incidente i krize gdje god dođu i to rade sustavno i ciljano.
Oni ne žele miran suživot među Hrvatima. Vide nas kao neprijatelja a naše uklanjanje kao osnovni preduvjet stvaranja islamske države. Otvoreno još uvijek ne idu jer nisu dovoljno jaki ali neka je svima jasno da nas vide kao neprijatelja kojeg moraju ukloniti.
Za njih rat nije završio a BiH im je svakako samo sredstvo na ne i cilj. Cilj je vjerski čista islamska država sa izlazom na more kako bi se uspostavila veza sa islamskim svijetom
Zivija SSO.
Besposlen pop i jariće krsti.
Ćosić ja jedini skokovan i pošten u HDZ
Jebalo te njegovo postenje….zna on dobro sta je sve napravio nakaradnom…majmun
A da je zaposliš ko tajnicu?
Za ovog U i ispod Zeljo M..
Superlativi se pisu sastavljeno, dakle ,najdosljedniji..najpametniji , najviše itd.
Nepismeni ste totalno.
Nije ovi test pravopisa.
Ne vole oni titu, nego ga drže radi toga što smeta Hrvatima. Za titu se zna da je bio jedan od najvećih krvnika, zločinaca i genocidaša u povijesti čovječanstva i držati takvom naziv ulice je zločin sam po sebi. Braniti titu i njegove zločine treba postati kazneno djelo za zatvor bar 5 godina. Danas se nitko ne može vaditi na neznanje i druge gluposti. Nisu ga Hrvati niti RH proglasili zločincem, već slobodni svijet u kojemu se smije reći istina. RH ga i danas isto brani jer su zločine činili mnogi njihovi prednici.
Tipična antikomunistička propaganda. Čuj, slobodni svijet. Zašto se u tom navodno slobodnom svijetu ne smije govoriti o zločinima iz redova vlastitog naroda, a da te ne proglase izdajnikom. A, ako vas baš zanimaju činjenice, dokazano je da je najviše ljudi na svijetu u smrt odveo upravo Adolf Hitler. Što se tiče Tita, njemu i nekim drugim vladarima se često zlonamjerno megalomanski uvećavaju brojke pripisujući im stotine tisuća ljudi koji su umrli ili stradali na razne načine (prirodna smrt, samoubojstva, bolesti itd.) za čije smrti oni nisu indirektno odgovorni.
Šta se pojedinci toliko pjene na Zdenka
Šta vam on smeta toliko?
Ispravljate pravopis ljudima a oni pišu jer je to bilo naroda, jer ga cjene…
Ćosić je uistinu legenda od samih političkih početaka do danas…
Intelektualac, nepokolebljiv, ustrajan, ne uvlači se nikome, ima gard i mudrost.
Povrh svega on je domoljub , ali bez galame i vike.
Ćosiću narod te voli i poštuje , zato si u nemilosti svih onih koji imaju drugačije namjere a i načine rada.
Za 17.25.
Istina da nije test pravopisa ali je jos veca istina da je rekao istinu glede pravopisa ili ti gramatike Hrvatskog jezika.
Nije Vam jasno da tako pišući navodite djecu da misle da je to ispravno.
E, pa nije pa se ljuti koliko hoces ali bi to trebao shvatiti kao dobronamjeran savjet.LP.