Dok američki durok i autohtona banijska šara uživaju u neviđenom luksuzu, bivši “stanovnik” hrvatskih kaznionica u srcu Zagore stvara poljoprivredno carstvo koje prkosi svim pravilima struke i logike.
U moru priča o propasti hrvatske poljoprivrede, iz Imotske krajine stiže priča koja zvuči kao prvorazredna šala, ali je zapravo nevjerojatno uspješna stvarnost. Glavni lik je Denis Čujić iz Krivodola, čovjek čiji je životni put, od dugogodišnjeg boravka u kaznionicama zbog “meke granice” do ozbiljnog farmera, doslovno materijal za filmski scenarij.
No, ono što njegovu farmu u Prološcu čini svjetskim unikatnom nije njegova prošlost, nego nadrealni luksuz u kojem žive njegove životinje, piše AgroKlub.
Uđeš u svinjac i doživiš vizualni šok
Zamislite klasičan svinjac: blato, beton, neugodni mirisi. Sada to zaboravite. Kada uđete na Denisovu farmu, doživite vizualni šok. Boksovi u kojima borave svinje nisu improvizirane nastambe, nego prostorije čiji su zidovi obloženi vrhunskim dekorativnim pločicama.
Kada sam se upuštao u ovaj posao, rekao sam sebi: moje će svinje imati apartmane, a ne kučake, objašnjava Denis svoju filozofiju inata i ponosa.
Zapravo, riječ je o keramici cvjetnog dizajna, sjajne završne obrade, s precizno izvučenim fugama, kakvu većina ljudi bira za svoje kupaonice. Denis nije štedio jer je kvadrat ovih pločica plaćao između 60 i 80 eura.
Dok rukom prelazi preko hladne keramike, svjestan je kako posjetitelji ne mogu vjerovati vlastitim očima. Taj spoj neobičnog luksuza, vrhunske higijene i imotskog humora stvorio je “svinjske apartmane” koji su postali sinonim za vrhunsku kvalitetu. Jedinstvenost ove farme ne zaustavlja se na pločicama.
Zbog te keramike svinje su pale u drugi plan. Unatoč svemu, ovaj je imotski svinjogojac u Imotsko-bekijsko polje doveo genetsku elitu. Umjesto masovnog uzgoja hibrida, fokusirao se na vrhunske pasmine s pedigreom, stvarajući jedinstven prekogranični spoj.
Očuvanje hrvatske genetske baštine
Američki durok, landras, jorkšir, pasmine poznate po iznimnoj kvaliteti mesa, mramoriranosti i brzom rastu, u ovim “apartmanskim” uvjetima daju svoj maksimum. Još jedna, ništa manje važna vrsta, jest naša banijska šara. Moj ponos, s obzirom na to da je riječ o jedinoj autohtonoj hrvatskoj vrsti svinja koja je gotovo izumrla, priča Denis.
Dovodeći je u Imotski, ona ne samo da obogaćuje gastronomsku ponudu nego izravno sudjelujemo u očuvanju ove hrvatske genetske baštine. Stoga imamo kupce iz svih krajeva srednje Dalmacije. Ljubitelji svinjskog mesa iz Splita, Sinja, Omiša i Hvara ne dolaze samo zbog tog mesa, nego po proizvod koji je rastao u uvjetima biosigurnosti kakvi se rijetko viđaju, hranjen žitaricama s Kamenmosta i svježom lucernom s naših oranica, ističe ovaj uzgajivač.
Bin Laden
Cijela ova nevjerojatna priča, financirana dobitkom na lotu u Istanbulu, dokaz je kako se “neprilagodljivost” (kako su ga nekoć opisivale stručne službe) može pretvoriti u genijalnu poslovnu viziju.
Denis, poznat i kao “Bin Laden”, čovjek je koji ne mari za tuđa mišljenja. Njegova farma njegovo je carstvo, mjesto na kojem je pomirio blato poljoprivrede s visokim sjajem luksuza. I tu nije kraj.
Uskoro planira proširenje na 80.000 četvornih metara u Krivodolu za uzgoj na otvorenom. Veći dio zemljišta već je otkupio i započeo radove na njegovu uređenju, gdje će uskoro “zaroktati” više od 250 tovljenika i 1500 odojaka.
Prema najavama, bit će to jedna od najvećih farmi u Dalmatinskoj Zagori. Stoga Denis Čujić ostaje živući dokaz kako se u Imotskom, uz malo inata i puno rizika, čak i svinjci mogu pretvoriti u hotele s pet zvjezdica. I zbog toga, kaže, ne žali ni eura.
(www.jabuka.tv | Foto: Agro klub)





Svinja ostaje svinja, čak i da joj odijelo obučeš.
Zašto je svaka pločica različita? to neka umjetnost?
Ovaj bradonja mi odnekud poznat!?!?!?
Kako možete jesti od živih bića koja tako smrde…?
Kako možete jesti komade mesa koji su bili sastavni dio nečijeg tijela..?
Komadi takvog mesa nisu drugo nego leševi koji se raspadaju…
Onaj koji unosi u svoj trbuh komadiće leševa,nije drugo nego hodajuća grobnica…
Što uopće ima dobro i pozitivno u tome – ništa,baš ništa – sama negativa…
Zato pređi na biljnu hranu,pređi na zeleno ( svakako i na semaforu ) i živi kvalitetnije,zdravije i duže..Živi u miru i pusti druge da žive u miru i slobodi…
Biljke su pluća svijeta. Zašto ih jedeš? Želiš li da se ugušimo svi?
Krumpir,grah,grašak,žitarice,soja,riža,kavode,paprike,mrkva,luk,poriluk,raštika,kupus,kelj,patlidžan,bob,leća,brokula,cilka,zelena salata,špinat,blitva, itd. kakve veze imaju sa sa emisijama štetnih plinova u atmosferi..? Nego važno je sačuvati šume,zapravo svako stablo nam je prijatelj na više načina…Dalje,brate mili treba se što manje kupovati fosilna goriva i što manje vozati aute,nego što više voziti biciklo i kretati se pješice…moj auto i biciklo imaju isti iznos pređenih km,a tendencija je da će ovaj odnos ubuduće biti sve veći u korist vožnje biciklom…Tako se čuva naš planet Zemlja,i još samo da napomenem,mesna,mlječna i peradarska industrija zajedno zagađuju zrak,vodu i zemlju više nego sav promet,i ove industrije su najveća prevara za sve one koji to još nisu doznali,a na internetu možete puno toga naći i uvjeriti se u ovo…
Dosta se slažem s tobom, ali pečenica, pršut, ej tu se ne slažem, ono bale mi već pošle dok ovo tipkam, odoh štogod pojesti… hahaha
Brate,i ja potječem iz obitelji gdje se to spremalo i jelo…Ali sa protokom vremena savjest napreduje i vidim da to nije dobro,niti za bilo koju životinju niti za naše zdravlje…I ja sam nekada bio jedan od vas,ali nakon prelaska na čisto biljnu hranu,ja sam toliko napredovao i duhovno i tjelesno i na svaki drugi način,tako kada se okrenem unazad vjeruj mi da je to bila životno važna odluka i nebi se nikada vratio na staro..Kada čitamo Bibliju,na početku stvaranja piše ovako ..”.evo dajem vam sve bilje što se zeleni po svoj Zemlji i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme,to neka vam bude za hranu…Čovjek vjernik teži ići ka svom Uzvišenom cilju u vječnosti,tako da odricanje od svakog mesa mnogo pomaže i koristi na tom putu…Ali da se ne zavaravamo,nije bilo lako na tom putu,međutim jaka volja i pomisao da pomažeš sačuvati druge živote,daju ti poticaja da sretno ideš dalje…
Loše
Od morskih plodova samo sol, od zelja samo kapulica, reka je Ričard.
Samo domace meso i da si ga ti hranio.Ovo iz trgovine niti znas odkad je,niti znas podrijeklo,niti znas sta je jelo.Nebi uzeo ni jaje od kokosi koja jede koncentrat.Sve to utjece na covjekovo zdravlje.Zato se djelomicno slazem sa GB samo djelomicno.
Toliko ulaganja i muke a onda dođe Plenković i Radman i otmu ti zdrave svinje. Proglase ih bolesnim i pobiju ti sve.
Pa da,vi ljudi stariji barem,sjećate li se kada je ono premijer u HR bio Ivo Sanader…?
Onda je bila nekakva napumpana histerija i skoro panika,da se pojavila ptičija gripa i da treba poubijati sve domaće koke…I zamisli ti šta neupućena vlada radi,šalje jedinice specijalne policije po Slavoniji i tamo masakriraju svu zdravu domaću perad. Ti isti policajci su kao bez mozga – strojevi za ubijanje…glavešina mu kaže idi ubiti,i ide on ubijati, jer taj svojom glavom ne zna misliti..
Čak postoji priča u jednom Slavonskom selu,kako je ipak pobjeglo i sakrilo se nekoliko krasnih pjetlova…Tuga i sramota od vlade i ljudi koji ovako grozno postupaju…