Najnoviji podaci njemačkog Saveznog statističkog ureda Destatis otkrivaju značajan zaokret u migracijskim trendovima.
Dok Njemačka i dalje bilježi ukupni porast stanovništva, taj rast isključivo generiraju državljani zemalja izvan EU-a, dok se broj Hrvata, ali i drugih Europljana, sustavno smanjuje.
Svaki mjesec u “minusu”: Hrvati masovno napuštaju Njemačku
Podaci za 12 mjeseci (zaključno s listopadom 2025.) pokazuju porazan trend za hrvatsku dijasporu. U niti jednom od promatranih mjeseci broj doseljenih Hrvata nije bio veći od broja onih koji su Njemačku napustili.
Usporedba s ostalim nacijama: tko dolazi, a tko odlazi?
Njemačka se suočava s dvosmjernim procesom, dok se Europljani (osobito iz srednje i istočne Europe) iseljavaju, broj useljenika iz Azije i s Bliskog istoka snažno raste.
Tako je Njemačka od studenog 2024. do listopada 2025. ostvarila ukupni neto porast stanovništva od +249.666 osoba, no taj broj skriva duboke unutarnje promjene. Dok se broj stranih državljana u zemlji snažno povećao za gotovo 349.000, istovremeno je zabilježen masovan odlazak samih Nijemaca.
Filip Gašpar iz AfD-a: Stanje je sve gore, masovni priljev migranata trajno je promijenio Njemačku
Službeni podaci pokazuju da je Njemačku napustilo 99.218 više njemačkih državljana nego što ih se u nju vratilo, što potvrđuje da se demografska slika zemlje sada oslanja isključivo na useljavanje stranaca.
Germany net immigration by country of citizenship 12 months ending Oct. 2025:
Total: +249,666
Germans: -99,218
Foreigners: +348,885EU-citizens (excl. Ger): -33,405
Thereof:
Poles: -14,875
Bulgarians: -11,930
Croats: -10,676
Romanians: -5,333
Greeks: -2,010
Hungarians: -1,056— Mærstemgau-Rübe (@AR_Demografie) January 26, 2026
(www.jabuka.tv)




Bio 7 godina u Njemačkoj, zaradio dovoljno, vratio se i pokrenuo posao u Hercegovini.
2025. je bila rekordna godina po registraciji d.o.o. i obrta u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
Nikad više registriranih firmi u jednoj godini.
Predivno je gledati rast našeg poslovnog huba.
Sretno svim novim poduzetnicima u Županiji Zapadnohercegovačkoj.
18.31,
Sretno poduzetnicima,kažeš, a šta je sa ostalim radnicima,umirovljenicima nezaposlenima…
Nisam poduzetnik ali ako je poželio sreću poduzetniku onda to podrazumijeva i sreću radnika. Pa neće poduzetnik sam raditi.
10.44,
Je poželio je sreću radnicima sa ovako niskim plaćama da mogu doći na posao pojesti i malo im ostane.
A bijedne umirovljenike stubištima ti poslodavci napravili jer im nisu uplaćivali doprinose nikako ili nešto malo.
Bravo vracajte se iz nastrane Njemačke !
Vidjet ćete vi kad Njemci kod nas navale.
Javna tajna da stranci bjeze iz svabije.
Nije nikad ni bila obecana …
Bila je, i danas se može dobro zaraditi, ali da tamo živim neko duže vrijeme, ne hvala.
Par godina radiš, štediš i bježiš.
Eto indijaca ,ursula je sredila Njemačkoj indijce
Babo trol, navikla si živjeti među Turcima u Njemačkoj, zašto ti smetaju sad Indijci?
Zadnje 2 god sve vise Indijaca i Arapa dolazi a prosle god su prvi put zabiljezili da se vise Poljaka vratilo u Poljsku nego doselilo u Njemacku … Ljudi neki zele da im klinci idu u skolu i odrastaju sa tim divljacima pogotovo ovima iz Indije … To je sporko neotesano i nadasve arogantno … Ideologija multikulturizma je razorila nacije poput Njemacke … Troskovi su sve veci i stizu postupno , 7€ vise za ovo osiguranje , 5€ vise za zdrastveno , 10€ vise za struju i tako u nedogled … Ja se takodjer vracam kroz 2-3 god jer mi se smucilo … Radnu etiku vise nitko ne postuje a o ideologijama i o samim Njemcima ne treba ni kisik trosit … Najbolje su vec izgubili , treba puknut zid kod Poljske pa do Jadrana prema Zapadnoj Europi , to vise ionako nije Europa nego neprijateljski teritorij …
Babo, živiš na socijali u Njemačkoj. Gora si od Arapa i Indijaca.
Kakvi poduzetnici..to su sve utajivaci poreza, ne bi platio radnika, glumi da nema a samo sebi zgrce. U uredjenoj drzavi vise od pola bi ih bilo u cuzi zbog utaje poreza a u nas je utaja kao reci dobar i
Ima svagdje svasta …gdje god ides da zivis ,u jednu ruku si stranac …da ima uprvae u BiH, Hrvatskoj malo vise ..moglo bi se ok zivjeti
.ali i kod nas je velika inflacija ..sve skupo a place za postene ljude koji nisu uhljebi HDZ kazem postene ,nisu bas nesto ..a i nitko se nije od place obogatio ..ratni profiteri sire neporavdu medu jadnim izmucenim narodom ovdje …zna se koliko posten čovjek može imati u današnje vrijeme krize ..zna se
Ne pada jabuka daleko od stabala, kakvi roditelji takva i djeca!!
Skolstvo je odavno sruseno , zahvaljujući partiji HDZ, zdravstvo jadnoo i puno veza ..pravde nema …ima za jadne obicne ljude ..za partijase HDZ koji su pokrali Boga Oca u ovoj drzavi nema ni pravde ni zatvora . Nazalost koruocije, nepotizma ima …tuga
Lazne invalidske mirovine a tamo se prave Hrvatine neke…
Zasst se borise nasi jadni branitelji…samo interes, veze, trac pa dokle ??
Godinma je tako
Narod je rugljiv, zavidan, tracljiv, ogovara druge, spijunira za partiju HDZ tuga a pune crkve i treći redovi kako to?? Samo interes, veze, trac sve je ovo grozno ali eto …tako je kako je …nije ni Hrvatska nešto bolja puno… Kazem iskreno 😔 nije zgodno ljudima koji nisu partijasi HDZ zivejti ovdje ,ima ih malo ali ih ima ,medu uhljebim HDZ partije ali eto .nije nije, isad UDBA vlada sad njihova rodbina, djeca,samo dokle vise ?? I tako godinama . ..😆
Daj crkni više nepismena babo u toj Njemačkoj.
18.05,
Malo pristojnosti ti fali.I pazi da ne stigne tebe ono što želiš drugome.
Ne mogu se odlucit ko mi je naporniji, ili ova tužaljka s tri tocke nakon svake recenice i stalno istim depresivnim komentarom ili onaj stranacki statisticar sto hvali stranku i vladajuci režim. Mrtva trka između njih dvoje.
Što tebe muči
Ti mazlume me mučiš, isto krpelj zakacen za stranku.
17:42, 18:41, 19:10 i 18:46, četiri iste IP adrese. Dobar pokušaj 🤡🤡🤡🤡🤡
Za 17:56,na ka Ra do ,ajde u Njemačku i uživaj bolesniče izopačeni hebo te tvoj u s r a n i Tito k r e p a l i n o otpepaj od Hrvatskog naroda
Gdje si stranački statisticaru vladajuće stranke 😂😂😂😂
😂😂😂😂😂😂👍
Ja se također vratio iz švabije.
Ja volim Njemacku
Jada gore u Njemackoj
Samo se mazluni vracaju iz Njemačke
Babo usamljena izbosne, odi se liječiti.
Neka neka drago nam je. Boze blagoslovi
A jeste ovisni o Njemackoj, da Vam nije Njemacke pokrepali bi od gladi. Pogledajte samo koliko se novaca spremi u Bosnu.. uzas.
Pozdrav iz St.Moritza sa skijalista 😁
Babo svaka čast.
Tako treba, uživati u životu. Uvijek mi budi tako vedra, a ne depresivna.
Da vratilo se 10 tisuća u Hrvatsku ili Hercegovinu jedan mali dio se vratio nije bitno gdje točno….a ostatak koji je još uvijek u Njemačkoj broj Hrvata doseže preko 500,000 Hrvata, a koliko ih znam druge i treće generacije da uopće nikada nisu zatražili hrvatski dokument onda je ta brojka veća. Situacija je u Hercegovini žalosna, političari sve ove godine prstom ne miču , samo svoje džepove pune. Tu se nema što nadodati.
Opet si depresivna, da te razveselim, u Hercegovini imamo pozitivan prirodni priraštaj, imamo u ŽZH firme sa 7,5 milijardi KM što je 93.750 KM po glavi. To ti je 3 puta veća poduzetnost nego u Bosni i veća poduzetnost od sve i jedne županije u RH. Imamo jedini rast zaposlenih u BiH, tko god hoće raditi nađe bez problema posao u Hercegovini. Imamo najbolju sigurnosnu situaciju u regiji i Europi prema MUP statistikama.
Imamo ogromnu financijsku likvidnost i ekonomski rast što potvrđuje i mostarska unicredit banka koja drži 30% financijskih tokova u BiH zahvaljujući najvećoj aktivi u BiH, a veliku aktivu ima jer mi Hercegovci držimo 98% računa u toj banci.
Nas Hrvata u Hercegovini ima 190 tisuća, a u BiH živi 2,6 mil. ljudi, lako izračunaš koliko mi Hercegovci držimo novca u mostarskoj unicredit banci.
Mi Hercegovci smo sretni, zadovoljni, bogati i ostvareni ljudi s puno djece.
Pozitiva nas pokreće. Mi nikada u Hercegovini nismo cmizdrili kad bi netko iselio, jer je za nas od 1945. iseljavanje značilo slobodu, upoznavanje svijeta, stjecanje radnih navika i u konačnici kapitala.
Ne žalimo za propuštenim prilikama i zbog nečega što nas je slabilo u prošlosti već se radujemo novim počecima i snazi koju smo izgradili iz svega što smo prošli.
Ne drze Hercegovci nista..Te novce ima stotinjak gazda od kojih vecina se obogatila potplacivanjem radnika i utajom poreza. O ratnim profiterima da ne pricamo.
22:07, u ŽZH je 2024. bilo 2.018 poslovnih subjekata (d.o.o. i obrata) sa najmanje 20.000 € dobiti, a ukupna dobit je iznosila 700 milijuna KM što je najveća dobit po glavi i po zaposlenom u cijeloj ovoj regiji.
Ipak ima malo više od 100 gazdi, točnije 2.018 gazdi koji su poslovali profitabilno u ŽZH i doprinosili likvidnosti mostarske unicredit banke.
20% zaposlenih u ŽZH ima 3+ djece, rekao bi i da radnici dobro žive jer othraniti toliko djece ne možeš s prosječnom BiH plaćom.
Zapadna Hercegovina je jedna velika pozitiva.
Shvati, sve što je nastalo na kriminalu rezultira disfunkcionalnim društvom, velikim podjelama, visokom stopom kriminala, samoubojstava, ubojstava i toga upravo imaš u SDA Bosni najviše, što i sam znaš najbolje i baš zato jer si tome svjedok pokušavaš crnu sliku Bosne preslikati na Z. Hercegovinu koja ima najnižu stopu kriminala u BiH, koja je jedinstvena i ponosna na uspjehe svojih poduzetnika koji su svakom Hrvatu u Hercegovini uzori.
Moćna Hercegovina 💪
Ursula nedaj se godinama ursula 😂
Eto friskih indijaca samo za tebe 😂😂😂😂😂😂😂
Samo da nasi prestanu uvoziti strance, jer mi iz njemacke mozemo, iz Hercegovine nemamo gdje dalje.
Nigdje na ovom svijetu nema bogatijih, uspješnijih, pametniji i bolji ljudi. 👍
radimo dok posla ima a ima ga a jeli ga hoce biti kad rat u ukrajini prestane i kada bogatuni uloze novce u ukrajinu i bjelorusiju poslije rata
Zemlja bez sunca, cvice,bez mirisa,ljudi bez osjecaja,eto ti Njemacke.
10.44,
Poduzetnici od rata sreću imaju,raznu sreću i enormne dobiti zato poželiti sreću treba radnicima koji za
male plaće rade za te njihove dobiti.
Po glavi svakog Širokobriježanina 5700
KM mjesečno je mogućna dobit.
Jedino sto me tjera da razmisljam o povratku iz Njemacke je iskljucivo sigurnosni aspekt. Doslo je previse zaostalih i primitivnih ljudi koji su donijeli sa sobom svoje nazadne i zaostale obicaje , ciji mentalitet i kultura agresivno utjecu na njemacko drustvo , sukobi su doneseni iz vlastitih sredina u njemacki prostor itd. Cujem da sve vise iz slicnih sredina dovlace radnu snagu u Hercegovinu i bojim se da za par godina nebude slicna situacija u Hercegovini kao i u Njemackoj. Stoga se neisplati vracati iz u Njemacke u Hercegovinu , vidjecu nemoram brzati