Jubilarni 10. “Susret zborova” održan u Širokom Brijegu

Jubilarni 10. “Susret zborova” održan je u subotu, 22. studenoga, u Širokom Brijegu.

Događaj je organizirala Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava u Bosni i Hercegovini, u suradnji s Društvom za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine i Hrvatskom kulturnom zajednicom u FBiH.

Program je počeo svečanim misnim slavljem u 11 sati u Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, nakon čega su u 14 sati u Zavodu Svete Obitelji na Puringaju uslijedili nastupi zborova. Nakon službenog dijela voditelji zborova sudjelovali su na okruglom stolu koji je vodila prof. mr. art. Katja Krolo Šarac i prof. dr. sc. Marina Bazina.

Prvi Susret zborova održan je 2014. u Prozoru, a zatim u Bugojnu, Gradnićima kod Čitluka, Kreševu, Jajcu, Humcu, župi Gorica/Sovići, Novom Travniku i Tolisi. Susret ima za cilj jačanje svijesti o vrijednosti zborskog pjevanja i poticanje kulturne promocije ove glazbene tradicije, koja na ovim prostorima djeluje više od stotinu godina.

Posebno se naglašava rast broja amaterskih zborova u župnim zajednicama i udrugama građana, kao i potreba za stručnim smjernicama koje olakšavaju rad u lokalnim sredinama.

Temeljni cilj UHAKUD-a u BiH je očuvanje nematerijalne kulturne baštine Hrvata u BiH kao sastavnog dijela njihova kulturnog identiteta. Jubilarni Susret održava se u sklopu manifestacije Dani očuvanja nematerijalne kulturne baštine Županije Zapadnohercegovačke.

Stručnjaci iz pet država u Širokom Brijegu sudjelovali na konferenciji o baštini

(www.jabuka.tv | Foto: PROTV)





4 komentara

  • Ne….tebi smo trebali poslati zamolbu i taksi da “uveličaš” ovakva događanja. K tome ovo je susret amaterskih društava koja vole druženja istomišljenika, a nečija zlonamjerna piskaranja, neće ugasiti amaterizam. Došao ti ili nedošao

  • Promatrajući malo komentare svih događanja vezanih za svaki pokušaj nečeg lijepog, događanja za djecu, radionice, koncerti, konferencije, knjižnice, muzeji…ne znam. Možda najbolje da nitko ništa ne radi. Da se zadovolje apetiti crnokroničara.
    Ljudi moji ako vas ne zanimaju zašto otvarate članke u kojima se navodi tko, što i zašto? Zašto komentirate ružno nešto u čemu ne sudjelujete, niti želite niti morate niti trošite vrijeme ni novac, samo budite sretni i uživajte u čemu uživate ako ikako i ima išta u životu da vas zadovolji, usreći osim sjetve zla…
    Budite sretni, nosite mir u srcu, izmirite se sami sa sobom i Bogom.
    Pustite ljude da žive, da budu sretni. Jer oni puštaju vas, nikome ne čine zla.
    Lijepo bi bilo da je bilo više ljudi, iako su na vrijeme stavili najave. Ali dobro što je tu je. Obilježeno je. Čestitke svima

Komentiraj: