Manifestacija “Dani očuvanja nematerijalne kulturne baštine Županije Zapadnohercegovačke” započela je u srijedu u Širokom Brijegu i trajat će do 22. studenoga 2025. godine.
Ovaj četverodnevni program već je prvoga jutra okupio učenike, nastavnike, znanstvenike, istraživače i kulturne djelatnike iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
Događaj organizira Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokog Brijega, u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru, Institutom za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba te Institutom za istraživanje migracija.
Kreativne radionice glagoljice — program već u tijeku
Prvi dan manifestacije obilježile su radionice “Upoznajmo glagoljicu” i “Izrada simbola glagoljice u tehnici linoreza”, koje su upravo u tijeku u Galeriji ALU u Širokom Brijegu. Polaznici uče osnovne oblike glagoljskih slova, njihovu povijest te izrađuju vlastite radove pod vodstvom dr. sc. Grozdane Franov Živković, dr. sc. Darka Dugandžića i Danijele Deković.
Sutra dan starih zanata
Već sutra, 20. studenoga, Galerija ALU ugostit će prezentacije i radionice starih zanata, izrade narodnih nošnji, zlatoveza i tradicijskih glazbala. Očekuje se sudjelovanje 80 učenika iz Širokog Brijega, Ljubuškog, Gruda i Posušja. Mladi će moći vidjeti kako nastaju gusle, diple, zlatovez i tradicionalne nošnje.
Počinje i međunarodna konferencija
Središnji dio manifestacije — 4. Međunarodna znanstveno-stručna konferencija „Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine“ — započinje sutra i trajat će 20. i 21. studenoga. Više od 50 stručnjaka raspravljat će o primjeni digitalnih tehnologija u očuvanju baštine, implementaciji UNESCO-ove Konvencije te ulozi lokalnih zajednica.
Program uključuje i terenski rad u Knešpolju i Dobriču, uz predstavljanje lokalnih elemenata nematerijalne baštine.
Finale: Susret zborova
Manifestacija završava 22. studenoga u Zavodu Svete Obitelji u Puringaju, gdje će se održati tradicionalni „Susret zborova“ s deset zborova iz cijele BiH. Posjetitelje očekuje večer pučkog i crkvenog pjevanja.
Ovi “Dani baštine” već su uvršteni u kulturni kalendar “Brijeških Zvona” i postali jedan od najvažnijih projekata očuvanja tradicijske kulture u regiji.
(www.jabuka.tv | Foto: Screenshot)


divno