Sredozemna medvjedica, jedna od najugroženijih morskih vrsta na svijetu, pojavila se u Neumskom zaljevu objavila je, Adla Kahrić, mlada bosanskohercegovačka znanstvenica i marinska biologinja poznata po svom radu na zaštiti morskih vrsta u Jadranskom moru.
Kako navodi, riječ je o izuzetno rijetkom i važnom događaju – prema podacima s Crvene liste ugroženih vrsta IUCN-a, u svijetu postoji svega između 250 i 1.000 zrelih jedinki ove vrste. Sredozemna medvjedica smatra se izumrlom u 18 zemalja, među kojima je i Bosna i Hercegovina.
Danas smo svjedočili nečemu nevjerojatnom – sredozemna medvjedica pojavila se pred našim očima. Nakon više od 40 godina od posljednjih podataka o njenom prisustvu u BiH, priroda nas je iznenadila i pokazala da nada nikada ne umire, napisala je Kahrić, zahvalivši lokalnom ribaru koji joj je ustupio fotografiju rijetke životinje.
Kahrić ističe kako ovakvi trenuci ne bi bili mogući bez podrške lokalne zajednice, te podsjeća da je zadnji put prisustvo ove vrste u Neumu zabilježeno još 1970-ih, kroz istraživanja dr. Šoljana.
Dodaje kako se nada da će ovaj događaj vratiti vjeru u prirodu i još jednom podsjetiti na važnost očuvanja morskog ekosustava: Danas Neum piše novu stranicu svoje povijesti. Danas vraćamo vjeru u more.
(www.jabuka.tv | Foto: Facebook)


Da je živa i zdrava 🙂💙