Rastuće cijene hrane, energenata i usluga sve jače pogađaju građane BiH. Inflacija koja traje već godinama smanjila je kupovnu moć, a košarica osnovnih namirnica danas stoji gotovo dvostruko više nego prije samo pet godina.
Rastuće cijene osnovnih životnih namirnica, energenata i usluga sve više pogađaju građane BiH.
Inflacija, koja traje već dulje razdoblje, stvorila je dodatni pritisak na kućne proračune i svakodnevni život, piše Večernji list BiH.
Štede i na hrani
Prije dvije godine za 50 maraka mogla sam kupiti punu košaricu namirnica, a danas jedva da izađem iz prodavaonice s nekoliko osnovnih stvari. Sve je poskupjelo – od kruha do mlijeka, kaže Sanela iz Sarajeva, majka dvoje djece.
Sličnog je mišljenja i umirovljenik iz Banje Luke.
Mirovina mi je ista, a troškovi su dvostruko veći. Najteže je kada treba platiti račune i lijekove jer onda nemam dovoljno za hranu, kaže Radovan.
Mladi ljudi, iako često zaposleni, također osjećaju teret inflacije.
Radim u privatnoj tvrtki, ali plaća nije rasla već dvije godine. Cijene jesu, i to mnogo. Često razmišljam trebam li ostati u BiH ili otići u inozemstvo jer ovdje postaje nemoguće planirati budućnost, priča Damir iz Mostara.
Ekonomisti upozoravaju da inflacija u BiH najviše pogađa građane s nižim primanjima jer oni najveći dio svojih prihoda troše upravo na hranu i režije. Prema procjenama, realna kupovna moć stanovništva znatno je oslabjela, a rješenje vide u usklađivanju plaća i mirovina s rastom cijena te jačoj potpori socijalno ugroženim kategorijama.
Ako se ovakav trend nastavi, sve više obitelji moglo bi pasti ispod granice siromaštva. Potrebne su brze mjere kako bi se zaštitilo najugroženije slojeve društva, upozoravaju ekonomisti.
Trend se nastavlja, potvrđuju i službene statistike. Godišnja stopa inflacije u BiH porasla je u srpnju s lipanjskih 4,6 posto na 4,8 posto, tako da je sada najviša u dvije godine, odnosno od lipnja 2023., objavila je Agencija za statistiku BiH.
Cijene u restoranima i hotelima u BiH su porasle za 7,5 posto međugodišnje, troškovi stanovanja i komunalnih usluga 1,4 posto, kao i u kategoriji ostalih dobara i usluga 3,8 posto.
Uz to, cijene odjeće i obuće pale su za 5,3 posto međugodišnje, a prijevoza za 3,2 posto – sporijim tempom nego u lipnju, kada je godišnji pad cijena bio izraženiji. Najveći pritisak i dalje stvaraju hrana i bezalkoholna pića, gdje je inflacija ostala stabilna na vrlo visokoj razini od 10,8 posto, dok je kod alkoholnih pića i duhana zabilježen rast cijena za 3,7 posto, za nijansu manje u odnosu na lipanjskih 3,8 posto.
Na mjesečnoj razini potrošačke cijene porasle su za 0,2 posto u srpnju, a najveći mjesečni rast cijena od 2,2 posto zabilježen je u prijevozu.
Rast troškova
A kako sve to izgleda u realnom životu, istražio je portal Srpskainfo.
Unatrag samo 5 godina pojedine namirnice poskupjele su dvostruko.
Primjera radi, u srpnju 2020. kilogram junetine s kostima u prosjeku je koštao 8, a kilogram teletine bez kosti 19 KM. Cijena čajne kobasice iznosila je 19, a tvrdog sira 10 KM po kilogramu, dok se kilogram maslaca, u prosjeku, prodavao za 22 KM. Za kilogram mljevene kave bilo je potrebno izdvojiti 13, a za kilogram čokolade gotovo 16 KM… Dakle, sve nabrojene namirnice prije pola desetljeća stajale su 108 KM.
Ove godine košara s istim namirnicama u prosjeku stoji čak 184 KM. Točnije, kilogram junetine u prosjeku stoji gotovo 17, a kilogram teletine 31 KM. Tvrdi sir stoji 17, a čajna kobasica 25 KM, dok je maslac poskupio na 34 KM. Kava se prodaje po 29, dok kilogram mliječne čokolade košta čak 31 KM. Dakle, za 108 KM potrošači se iz ovog paketa namirnica danas moraju odreći teletine, čajne i gotovo cijelog kilograma kave.
U ovom razdoblju juneće meso poskupjelo je dvostruko, a teleće za 63 posto. Cijena čajne kobasice porasla je za 6, a tvrdog sira za 7 KM… Čokolada je poskupjela gotovo dvostruko, a kava 2,2 puta, dok je cijena kilograma maslaca porasla za nevjerojatnih 12 KM.
Za sada građani nastavljaju svakodnevnu borbu s rastućim troškovima i sve manjom kupovnom moći, uz nadu da će se ekonomska situacija uskoro stabilizirati.
Dok su u svijetu cijene hrane i drugih potrepština u posljednjih deset godina porasle za oko 20%, građani BiH suočavaju se s povećanjem od čak 100 do 400%.
Pravobranitelj za zaštitu potrošača Saša Marić ranije je upozorio da su primanja u BiH znatno niža u odnosu na europske zemlje, ali to ne znači da su i troškovi života prilagođeni toj realnosti. Građani su sve ogorčeniji.
(www.jabuka.tv)


Zar nije ovdje tako dobro da se vraćaju ljudi iz Njemačke i Austrije?? Sta je sad..čemu ovakav naslov?
Nama što smo u stranci ničeg ne fali.
Nisam u stranci pa mi nikad nije bilo bolje. Samo Bože zdravlja.
Tako je stranacki kolega. Ja i supruga u drzavnoj firmi radimo uhljebio sam blizu rodbinu u nekoliko sam odbora odradim izbore kada stranka naredi i super mi je
Tako je kolega i ja sam, mi kuci smo svi hrvati, katolici i domoljubi. Zena i mali najstariji su isto na budzetu cekam neki natjecaj da i malu stavim neđe taman zavrsava na Logosu za magistra ekonomije. Di si ti na placi? Ocemo sutra na burek u Brekija da podjelimo iskustva? Ja sam na bureku od 10:30 do 14:00. Bit cu u plavoj kosulji na okomite prugice.
Dobro me nasmija. Problem je sto nam lekcije o domovinskom ratu,hrvatstvu i obljetnicama pricaju i hodaju vecina ljudi koji nisu vidili rata bili u njemackoj ili na jadranskoj obali i sada su ponosni clanovi Hdz-a i drze lekcije i kako je kod nas raj a svoje su sve uvalili u drzavne sluzbe odbore kojekakve i vijeca. Problem naseg naroda je da se srame ako nemaju pa da ispadnu gospoda grcaju u kreditima ima i takvih vecina a vecina sastavlja od prvog do prvog izuzev ovih uhljeba
Sto nekih udruga vatrogasnih drustava turistickih zajednica udruga odbora i pricaju mantru o herceg bosni i hrvatstvu to su vam nasi veliki domoljubi koji su na drzavnoj sisi a pljuju protiv nje a njihova partija 35 godina na vlasti eto to su vam nase rvatine
Kolega ja sam u 9 na kavi u floresu u 10 je dorucak colic zatim kava u 11 pa kuci moze u utorak.
Sta ti jadan radis od 8 do 9? Ti nisi imao srece pa te zapalo to malo nezgodnije (ne)radno misto, ko ti je bio veza za posao? Imas li posla od 8 do 9 svaki dan ili samo utorkom? Ja mogu isto utorak. Vidimo se, prepoznat cemo se po blago telecem neinteligentnom uhljebskom pogledu sa stranackom koja malo viri iz zadnjeg dzepa.
Najbolje selit iz ove drzave. Radit di si placen a ne za crkavicu
Nek poskupi jos duplo jer nece niko nista da radi.
Svaka kuća ima povrća i voća, većina kokoše i ide se na posao. Ne živi se toliko loše koliko mediji pišu.
Sirotinje je uvijek bilo i bit će.
Radi se i više nego prije, većina mladi ljudi se bori i oni su budućnost a kritiziraju ljudi koji nisu zadovoljni svojim životom.
Šta bi trebali, ljudi koji rade do 16 ili 17 h u nekoj firmi? Sigurna sam da svi imamo malu bašticu s osnovnim povrćem za kuću, kao i koju voćku posađenu. Ali za proizvoditi mlijeko, meso, maslo, sir ….potrebna je cjelodnevna posvećenost životinjama. Druga stvar, što će ljudi koji nemaju imanje ili zemlju za obradu?
Treća stvar, poskupile su i ostale životne potrepštine, ne samo hrana. Treba nam toalet papir, deterdžent, ulošci, i ostalo što ne možemo proizvesti kući.
Nije u redu da država dozvoli ovoliki rast cijena bez ikakvog porasta plaća i točka!
Nema veze. Nek ima onih koji jedu bifteke, kamenice, losose, piju viski ili vrhunska vina i popravljaju prosjek.
Jednostavno je treba raditi i ne stiditi se rada sve se može proizvoditi od povrća,voća do mesa i prije su ljudi proizvodili ovdje čak ni kad nisu imali mehaniuaciju i kad su cijene hrane bile male sad su cijene takve a na žalost kupujemo smeće pod cijenu domaćeg ekološkog kako smo i sami prije proizvodili. Jednostavno ne treba nas biti sramota baviti se i profesionalno netko a ne da skoro svak bi to mogao da ima nešto za svoje potrebe ali samo nas ne smije biti stid to raditi i rugati se netkom kao jadan on rade zemlju drže stoku smrde se….Naš narod kad pređe granicu galebinu golim rukama kupe ali su tamo i nitko ih ne vidi a ako i vidi netko tko je kao i on došao u istim g.o.v.n.i.m.a su tako radi vani bilo šta a glumi kad kući dođeš da si nešto drugo jer sramota je reći da radiš,prljaš se,umaraš se….
Samo vi dižite cijene ,Sram Vas bilo! Mora te imati vile u Hrvatskoj i stotine apartmana opet riknete
Cijene hrane 400%, primanja gzzanja isto, place obicnih smrtnika 5%, mirovine 4%
Netko laže kako je sve skupo što se hrane tiče ali se ne isplati raditi (proizvoditi meso,povrće,voće) kako za sebe takoni za prodaju. Mislim da je odgovor treći kako ovaj gore napisa sramota raditi takve poslove a to što pričate ići vani pa pogledajte vani cijene eko mesa,povrća,voća….krompir 2.5 eur/kg industrijski 0.3 do 0.5 eur/kg tko šta može kupi ali kad se govori o cijenam vani svi navedu cijenu industrijskog i uspoređuje s našim domaćim oko 1.5 KM/kg meso teletina ovisno koji dio europe od 25 do 49 eur/kg tako sve ostalo…samo njih nije sramota raditi svaki pedalj Austrije,Njemačke,Francuske,Poljske….vjerojatno i drugih zemelja obrađen. NIJE SRAMOTA RADITI kad to izbacimo iz života ovdje biti će za svega
Suludo je uopce usporedjivati BiH i europske uredjene zemlje primjer Austrija gdje imate razne vrste pomoci i dodataka na placu ali naravno i poreza ali je uredjena drzava a cijene prehrane su kao i kod nad i cak i nize. Problem nasih ljudi je sta ce rec selo ili kada kaze neki susjed koda je njemu potreba radit ostao oni seljacki mentalitet.
Propagandni mediji koji sire vijesti da se ljudi vracaju ne kazem da nije par pojedinaca ali pogledajte ovu nasu tugu i usporedite s ovim vani samo sto vam pola njih nece da kaze pravu istinu da nebi trazili nesto od njih
Čudno..a tako kvalitetan kadar vodi BiH politiku..😉
Ja mislim da su ovo sve fakenews i dase namjerno plasiraju ovakve negativne vjesti. Nikad se vise hrane nije bacalo ko danas , vazda neke previsoke cijene a vazda se kupuje i kad ih opet dignu i dalje se kupuje. Dase nema nebi se kupovalo nego bi alternativa bila sto mogu sam proizvest nemoram kupovat ali jok , sve se kupuje. Izmisljena kriza dase stoka sitnog zuba drzi pod kontrolom