Tradicionalna 14. kulturno-zabavna manifestacija “Na temeljima bazilike”, koja je ove godine okupila velik broj posjetitelja i sudionika iz svih krajeva Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, održana je u nedjelju u naselju Mokro kod Širokog Brijega.
Ovogodišnja manifestacija imala je poseban značaj jer se u sklopu nje proslavilo i 25 godina djelovanja Kulturno-umjetničkog društva Mokro, koje već četvrt stoljeća njeguje i promiče kulturnu baštinu hercegovačkog kraja.
Program je započeo u 18 sati svetom misom na ostacima ranokršćanske bazilike iz 5./6. stoljeća. Svetu misu na Crkvini predvodio je fra Željko Tomić uz glazbenu pratnju dječje skupine KUD-a Mokro.
Nakon svete mise uslijedio je bogat kulturno-umjetnički program u kojem su nastupile dječje folklorne skupine iz čak 11 kulturno-umjetničkih društava.
Na pozornici su se predstavili: KUD Branimir 888 iz Muća, HKUD Crnašnica iz Knešpolja, HKUD Blaćani iz Biograca, KUD Pleter iz Dugopolja, HKUD Fra Petar Bakula iz Posušja, HKUD Sveti Marko iz Vionice, HKD Vrila iz Župe Mostarski Gradac, HKUD Crnač, HKUD Fra Jozo Križić iz Roškog Polja, KUD-a iz Otočca i domaćini iz KUD-a Mokro.
Prigodnim riječima prije samih nastupa nazočnima su se obratili predsjednica KUD-a Mokro Slavica Ćužić i gradonačelnik Grada Širokog Brijega Ivo Pavković.
Folklor nije samo pjesma, folklor nije samo ples. Folklor je priča o našoj povijesti, našoj baštini, našoj tradiciji i kulturnom identitetu. Veseli me vidjeti ovoliki broj mladih koji nastavljaju tu tradiciju. U ovom brzom vremenu izuzetno je važno skrenuti pozornost na ove vrijednosti, kazao je gradonačelnik Ivo Pavković u obraćanju.
Atmosferu su dodatno upotpunili veseli animatori koji su zabavljali najmlađe, a nakon službenog dijela programa goste su svojim izvedbama zabavljali Mokarski tamburaši. Brojni posjetitelji sudjelovali su i u bogatoj tomboli s vrijednim nagradama.
(www.jabuka.tv)
Respekt 🇭🇷
Gril čuda čini,
Bezvezarija. Na kvadrat!
Divota je vidit ovakve pletenice kod dice , kao nekad prije kod sve dice ženske.Starohrvatski pleter uvijek iznova opet dolazi čak i kad mislimo da je sve to staro i izašlo iz mode.Te pletenice danas nose svi slavenski narodi na na istoku Europe ko i oni U Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj.Sve je to starohrvatska ostavština koju su Hrvati ostavili Slavenima kao dio svoje tisućeljetne baštine i tradicije.Hrvatski jezik je podloga i osnova svim slavenskim jezicima u zadnja dva tisućljeća povijesti.Ukrajinci to priznaju, Poljaci čak ni pod mukama makar imali pregršt dokaza za to a Česi priznaju makar nerado da je i praotac Čeha, /Czeh/, DOŠAO IZ NARODA Hrvata i dao im jezik.
Midsommar
Jel Janjetar govor drzo.
Gluposti od ovih mokrana vise mjke ti!