Otvaranje bolovanja u Federaciji BiH često izaziva nedoumice i kod radnika i kod poslodavaca, posebno kada je riječ o trajanju, visini naknade i tome tko snosi trošak.
Zakon o radu FBiH i propisi zdravstvenog osiguranja precizno uređuju ova pitanja.
Pravo na bolovanje ima svaki zaposlenik koji je osiguran i kojem je ovlašteni liječnik utvrdio privremenu nesposobnost za rad. Razlozi za bolovanje mogu biti različiti – bolest, ozljeda, izolacija, pratnja djeteta, njega člana obitelji, kao i profesionalne bolesti ili ozljede na radu.
Bolovanje se otvara u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi, a radnik je dužan odmah obavijestiti poslodavca i dostaviti odgovarajuću medicinsku dokumentaciju. Liječnik je obvezan bolovanje prijaviti Zavodu zdravstvenog osiguranja.
Naknada za bolovanje
Naknadu za bolovanje do 42 dana u pravilu isplaćuje poslodavac, a visina naknade određuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. Uobičajeno je da iznosi između 80 i 100 posto prosječne plaće radnika u prethodnih šest mjeseci.
Kada bolovanje traje duže od 42 dana, trošak preuzima Zavod zdravstvenog osiguranja, ali poslodavac i dalje isplaćuje naknadu, koju zatim refundira od Zavoda. U slučajevima ozljede na radu ili profesionalne bolesti, Zavod preuzima trošak od prvog dana, neovisno o trajanju bolovanja.
Zloupotreba bolovanja nije rijetkost, zbog čega zakon omogućava kontrolu opravdanosti. Poslodavac ima pravo zatražiti provjeru od nadležnog liječničkog povjerenstva Zavoda, a ako se utvrdi da bolovanje nije bilo opravdano, radnik može ostati bez naknade i suočiti se s disciplinskim mjerama.
Otkaz tijekom bolovanja?
Otpuštanje radnika za vrijeme bolovanja nije dozvoljeno, osim u iznimnim slučajevima – ako se dokaže zloupotreba prava ili dođe do prestanka rada poslodavca. U svim ostalim okolnostima, radnik na bolovanju uživa zakonsku zaštitu od otkaza.
Važno je napomenuti da se radnik po povratku s bolovanja mora javiti poslodavcu i dostaviti potvrdu o završetku bolovanja, kao i liječničko uvjerenje da je sposoban za nastavak rada.
Pravila o bolovanju često se mijenjaju ili različito tumače, stoga se preporučuje da se i radnici i poslodavci konzultiraju sa Zavodom zdravstvenog osiguranja ili pravnom službom, piše Tuzlainfo.
(www.jabuka.tv)