Ljetno utočište za veliku obitelj, smješteno na obali otoka Hvara, okruženo borovim šumama i vinogradima, ukopano u grubu kamenu padinu – jedno je od idejnih rješenja koje se plasiralo u finale World Architecture Festivala 2025.
Autori projekta su hrvatski arhitekti iz studija Proarh, a svoju su zamisao nazvali Subterram.
Struktura je ukopana u padinu, zbog čega djeluje gotovo kamuflirano – koristi grubu kamenu površinu kao krov, koji se stapa s okolnim stjenovitim krajolikom i čuva prirodnu estetiku otoka.
Projektni zadatak zahtijevao je veliku građevinu, što nije bilo moguće u osjetljivom i netaknutom mediteranskom ambijentu. Cilj je bio ne narušiti lokaciju, ali ispuniti sve potrebe klijenata.
Parcela je pravilna i pravokutna, okrenuta prema jugu i moru, no središnji dio nije bio u vlasništvu klijenata. Arhitekti su zato morali dizajnom zaobići tu zonu.
Ideja dizajna bila je usredotočiti se na besprijekornu integraciju, lišiti se arhitektonskog ega i dati prednost prostoru, a ne obliku. Strma padina sugerirala je kaskadni raspored etaža koji prati prirodni nagib terena, objašnjavaju autori.
Kuća se sastoji od dvije glavne etaže – gornje s privatnim sadržajima i donje s dnevnim prostorijama. Gornja etaža uključuje spavaće sobe s kupaonicama, fitness i spa zonu te dnevni boravak s terasama i atrijima. Donji dio objedinjuje veliki dnevni boravak, blagovaonicu, kuhinju, kino dvoranu, skladišne i pomoćne prostore te prostrane vanjske terase s bazenom.
Raspored atrija omogućuje pasivno hlađenje – zahvaljujući prirodnoj izmjeni zraka nema potrebe za klima uređajem. Korištenje lokalnog kamena kao krovnog materijala dodatno ističe ekološki pristup.
Oštre rubne, pravokutne šupljine kontrast su organskoj teksturi stijena i unose dnevno svjetlo i svježi zrak, stvarajući pritom i privatne vanjske prostore.
Arhitektica Vedrana Jančić istaknula je da uskoro kreće proces ishođenja građevinske dozvole te da se veće izmjene ne planiraju – jer je projekt od početka rađen s ciljem savršenog uklapanja u teren, piše Index.
Cilj nije bio prilagoditi teren kući, već kuću terenu, zaključuje Jančić.
View this post on Instagram
(www.jabuka.tv | Foto: Proarh)
Super je objekt.
Pretpsatavljamo da je i budzet s kojim su radili veci od 50.000 eurica. 😁 Koliko stotina godina treba jednom normalnom covjeku sa prosjecnom placom za takvu gradjevinu 500-1.000 😁 A na kraju ce zjapit sigurno sve prazno i s vremenom propadat. Kuca treba zivot, ljude, djecu, srednju generaciju, starije. Treba uspomene, sjecanja, emocije.
Ovo je rendering, kuca uopce ne postoji… podsjeca na groblje…