Zastrašujući učinci pametnih telefona: Djeca ispod 13 godina najviše stradaju

Roditelji bi trebali odgoditi davanje pametnih telefona i pristupa društvenim mrežama djeci prije 13. godine, zaključak je novog istraživanja objavljenog u časopisu Journal of Human Development and Capabilities.

Studija ukazuje na ozbiljne posljedice ranog korištenja pametnih telefona za mentalno zdravlje djece, osobito djevojčica

Korištenje pametnih telefona prije 13. godine povezano je sa suicidalnim mislima, lošijom regulacijom emocija, nižim osjećajem vlastite vrijednosti i gubitkom doticaja sa stvarnošću.

Što su djeca ranije dobivala mobitel, to im je mentalno zdravlje bilo lošije, pokazuje analiza temeljena na podacima prikupljenima od gotovo dva milijuna ljudi u 163 zemlje.

Rano korištenje pametnih telefona dovodilo je do češće izloženosti društvenim mrežama, problema sa spavanjem, online nasilja te pogoršanja obiteljskih odnosa. Rezultati su toliko zabrinjavajući da autori studije pozivaju na globalne restrikcije pristupa pametnim telefonima i društvenim mrežama za djecu mlađu od 13 godina, prenosi Tportal.

Potrebna je hitna akcija – ograničiti pristup djece pametnim telefonima prije 13. godine i uvesti preciznije regulacije digitalnog okruženja u kojem odrastaju, poručuje voditeljica istraživanja, dr. Tara Thiagarajan, osnivačica i glavna znanstvenica neprofitne organizacije Sapien Labs.

Za razliku od prethodnih studija, fokusiranih na anksioznost i depresiju, ovo istraživanje uključilo je i simptome poput emocionalne stabilnosti i samopouzdanja, što se pokazalo izrazito važnim. Ipak, podaci se temelje na samoprocjenama, što znači da ih znanstvenici nisu neovisno provjeravali, a studija ne može precizno izdvojiti koje su vrste korištenja mobitela bile najštetnije.

Bolje čekati do 16. godine za društvene mreže

Kara Alaimo, profesorica komunikologije i autorica knjige ‘Over the Influence: Why Social Media Is Toxic for Women and Girls’, ističe da bi bilo razumno potpuno odgoditi pristup društvenim mrežama do 16. godine. Sličan je stav iznio socijalni psiholog Jonathan Haidt u knjizi ‘The Anxious Generation’, u kojoj navodi da korištenje društvenih mreža tijekom puberteta znatno snižava životno zadovoljstvo već godinu kasnije.

U svakodnevnim razgovorima s roditeljima još nisam naišla ni na jednog koji se veseli trenutku u kojem će njegovo dijete početi koristiti društvene mreže, kaže Alaimo. Većina se boji da će njihova djeca biti društveno izolirana ako im to zabrane – zato je ključno uključiti i druge roditelje.

Pokret Wait Until 8th potiče ih da potpišu zajedničku obvezu kojom pristaju ne davati djeci pametne telefone do kraja osmog razreda. Psihologinja s Princetona Melissa Greenberg predlaže da roditelji potraže slične inicijative u svojoj zajednici ili pokrenu vlastitu ako ih nema.

Thiagarajan ističe da se ovi problemi ne mogu riješiti isključivo na razini obitelji; čak i ako roditelj zabrani djetetu pristup društvenim mrežama, i dalje postoji rizik da mu ih druga djeca pokažu. Zato je potrebna šira društvena regulativa. Roditelji bi se, dodaje, trebali aktivnije uključiti u javne rasprave o regulaciji digitalnog prostora.

Već ste dali djetetu mobitel? Nema panike – još nije kasno

Ako je vaše dijete već dobilo pametni telefon, ‘nemojte paničariti’, kaže Greenberg.

Čak i ako ne primjećujete znakove problema, dobro je razgovarati s djecom o mogućim emocionalnim teškoćama i staviti im do znanja da uvijek mogu potražiti pomoć.

U slučaju da primijetite simptome poput anksioznosti te problema sa samopouzdanjem ili spavanjem, savjetuje se potražiti pomoć stručnjaka.

Ako imate osjećaj da trenutna situacija ne koristi vašem djetetu – promjena je moguća, kaže Greenberg.

Predlaže opcije poput uključivanja roditeljske kontrole, prelaska na klasični mobilni telefon, brisanja aplikacija ili ograničavanja vremena korištenja.

Kako objasniti djetetu promjene?

Greenberg savjetuje iskren i suosjećajan razgovor, primjerice ovim riječima: Kad smo ti dali pametni telefon, nismo znali sve što danas znamo. Znanstvenici i liječnici svakodnevno otkrivaju nove podatke o utjecaju tehnologije na djecu i želimo donijeti odluke koje su najbolje za tvoje zdravlje.

Ako djeca burno reagiraju, treba pokazati razumijevanje.

Čak se ni odrasli ne ponašaju zrelo kad im se nešto oduzme, pa ne možemo to očekivati ni od djece, kaže Greenberg.

Dodaje da roditelji mogu podijeliti s djecom svoje izazove u korištenju pametnih telefona kako bi pokazali da je svima teško oduprijeti se njihovoj privlačnosti.

Istraživanje otkriva: Djeca se emocionalno vežu za AI, stručnjaci upozoravaju na rizike

(www.jabuka.tv)



1 komentar

  • Nista bez kolektiva ako se jednom dijetetu oduzme.To ce djete biti od ostale djece smatrano zaostalim.Treba zakonom zabranit na razini drzave.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.