Što Labubu lutka radi djeci? Psihijatar ima zabrinjavajuće odgovore

Viralna Labubu lutkica izazvala je buru među roditeljima nakon što je poznati psihijatar upozorio da kod djece može potaknuti strah, anksioznost, pa čak i halucinacije.

Neki je skrivaju, neki joj se klanjaju. Tako bi se u najkraćoj rečenici mogao opisati fenomen Labubu lutkice koja od svog pojavljivanja na tržištu izaziva reakcije kod gotovo svakoga tko je vidi.

Dok se mnogi plaše kupiti je djeci zbog neobičnog izgleda i “demoniziranog osmijeha”, drugi su spremni platiti stotine eura za nju. U čemu je njezina tajna? Kako je jedna igračka uspjela podijeliti svijet?

Psihijatar dr. Branko Vuković izjavio je za TV Prva da su popularne Labubu lutke dizajnirane vrlo ciljano i da iza njih stoji snažna marketinška strategija.

Dizajnirane su s jasnom namjerom – imaju velike oči koje bude strah i anksioznost, jake boje koje dodatno potiču tjeskobu te oštre zube koji također izazivaju nelagodu, rekao je dr. Vuković, dodajući da je sve to odraz suvremene civilizacije temeljene na marketingu, prenosi B92.

Naglašava kako su roditelji zabrinuti zbog mogućeg utjecaja ovih igračaka na djecu.

Ova lutka izazvala je buru zbog osobina koje kod djece bude strah, tjeskobu ili potisnute frustracije i skrivene želje, objašnjava psihijatar.

Dodaje da se događa i to da djeca komuniciraju s lutkama te da imaju određene halucinacije u kojima im lutka „šalje“ loše poruke – da nekoga povrijede ili učine nešto loše.

Djeca mogu razviti takve halucinacije, osobito kad su uplašena i napeta. Tada iz njih izlaze potisnute emocije i želje, što je mnoge roditelje i uplašilo – jer neka djeca na to reagiraju, a netko bi to mogao i stvarno učiniti. Treba smanjiti strah, ukloniti napetost i objasniti što se događa, rekao je doktor.

Govoreći o faktoru iznenađenja i uzbuđenja koji tjera djecu da žele nove lutkice, dr. Vuković kaže da je ključno da roditelji pravilno postave granice i objasne kada nešto jednostavno nije moguće dobiti.

Ista stvar je i s kockanjem – usmjereni ste na to da nešto dobijete, a sustav je osmišljen tako da ne dobijete. Tu je faktor iščekivanja najvažniji – želja, uzbuđenje, napetost – a sve to je povezano s poremećajima ovisnosti. Tko god da je to osmislio, napravio je to vrlo pametno, zaključuje Vuković.

(www.jabuka.tv | Foto: Pinterest)



1 komentar

  • Više zabrinjavaju anksiozni roditelji koji djecu prenose strah od igračke. A igračke ko igračke uvijek će ih biti svakakvih

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.