Iako cijene divljaju, mnogi građani Bosne i Hercegovine ne odustaju od ljetovanja – čak ni po cijenu skupih kredita.
Svakodnevicu prosječnog građanina Bosne i Hercegovine obilježavaju brojna poskupljenja. Životni standard, kažu, gotovo nikad nije bio niži. Ljetovanja su postala luksuz, mnogima nedostižan san, ali ima i onih koji ipak uspiju pronaći novac za sedmodnevni odmor.
Odlazak na more tradicija je, ali i potreba koje se malo tko odriče. Unatoč sve većim troškovima, novac za godišnji odmor se, nekako, pronađe. A da je skupo – svi se slažu, piše N1.
Anketa građana:
Uvijek je bilo, ovisi tko što voli i gdje ide.
Sve je rasprodano, aranžmani, ljudi putuju, kupuju, nitko se ne žali – znači da se može.
Da, cijene su porasle, manje je gostiju, žale se da ih je znatno manje nego prije.
Ljetovanje? Cijenim sebe, znam koliko radim i ne želim platiti kavu sedam eura, prenoćište 100–200 eura, hranu… To je užas. Ne želim to plaćati.
Da mnogi ipak žele platiti, potvrđuju iz turističkih agencija.
Najtraženije destinacije su Turska, Egipat, Tunis i Hrvatska.
Petar Gvozden navodi kako je lipanj ove godine donio rekordan broj putnika.
Dobar hotel s četiri zvjezdice u Turskoj, Tunisu ili Egiptu može se rezervirati od 1.300 do 1.400 KM po osobi. U cijenu su uključeni let, transferi, prtljaga i sedam noćenja s all inclusive uslugom, ležaljkama i suncobranima. Omogućeno je i plaćanje na rate, što olakšava obiteljima da si priušte putovanje, pojašnjava Gvozden.
Krediti su postali jedan od najčešćih načina financiranja ljetovanja. Na taj način građani si osiguraju godišnji, ali ostaju “vezani” sljedećih nekoliko mjeseci.
Tijekom godine, ovisno o uvjetima, otplaćuju svoj godišnji odmor uz određene kamate. Postoji mnogo mikrokreditnih agencija koje nude takve zajmove, no često s visokim kamatama. Cijene su svugdje znatno više, kaže Jovan Vasilić iz Udruge potrošača “Zvono”.
Ljetovanje, ipak, nije luksuz samo za građane BiH. Prema podacima Eurostata, gotovo trećina stanovnika Europske unije nema mogućnost otići na more – svaki peti Europljanin to si ne može priuštiti. Iako sličnih istraživanja u BiH nema, ekonomski stručnjaci ističu da je situacija očigledna.
Mnogo je veći problem to što je mnogima luksuz i kvalitetna prehrana. Luksuz je postala i sama egzistencija kad pogledamo koliko je skupa potrošačka košarica za jednu obitelj u odnosu na primanja. Ljetovanje nije najveći problem, ali je simbol stanja – nešto što bi trebalo biti normalan dio života, danas je nedostižno, zaključuje ekonomski analitičar Igor Gavran.
A čak i kad se, uz pomoć kredita, uspije otputovati, povratak kući često donosi glavobolje: kako vratiti novac, a da se dodatno ne uruši ionako nizak životni standard?
(www.jabuka.tv)
kad zena zakuka svi idu na more samo mi ne, zadnji cavao u lijes prije odlaska za njemacku
Krediti za ici na more su dokaz da ljudskoj gluposti nema granica , sebe izlagati nepotrebnom riziku jer svaki kredit je osobni rizik za nesto sto nije nuzno u zivotu moze samo idiot ali svakodnevni zivot dokazuje da idioti postaju vecina u drustvu. Krediti za skijanje , krediti za ici na more itd. a kad se iz nekog razloga nemoze odplatiti kredit onda su krive banke , kriva vlada , kriv je svako ziv samo ne idioti koji su uzimali kredit. Ja bi te idiote ostavio da krepaju od gladi i neka priroda odradi svoje , neka samo prezive jaki i razumni a idioti neka plate glavom kad su bez pameti.