dm stručna konferencija posvećena zdravlju žena po treći je put okupila brojne sudionice, ovoga puta u Sarajevu i Banjoj Luci. Veliko zanimanje pokazuje potrebu za otvorenim razgovorima o zdravlju žena, što potvrđuje svih 500 ulaznica prodanih u rekordnom roku.
Program konferencije obuhvatio je predavanja i razgovore sa stručnjacima iz različitih područja poput ginekologije, nutricionizma, endokrinologije i psihologije, koji su na pristupačan način govorili o važnim temama.
Zdravlje žena ne smije biti tabu tema. Ova konferencija je prostor gdje se otvaramo, učimo i osnažujemo, zajedno sa stručnjacima i kroz međusobnu podršku. Ponosni smo što je zanimanje iz godine u godinu sve veće, što pokazuje da žene žele znanje, razgovor i povezanost, izjavila je Ajla Hadžić, menadžerica marketinga u dm-u BiH.
Zašto je bitno da pričamo o HPV-u?
Na konferencijama se razgovaralo o mentalnom zdravlju, endometriozi, prevenciji karcinoma te o važnosti prevencije HPV-a (humani papiloma virus) i redovitih pregleda. Doktorica Ives Šindrek istaknula je da je HPV u 99 % slučajeva uzročnik karcinoma vrata maternice te je dodala da su edukacija, dostupna zaštita i otvoreni razgovori naš najbolji alat u borbi protiv ove tihe, ali opasne prijetnje zdravlju žena.
Iako se većina HPV infekcija povuče spontano, u manjem postotku virus ostaje u organizmu i može dovesti do ozbiljnih promjena, pa i razvoja raka. Upravo zato su redoviti ginekološki pregledi i HPV testiranja od ključne važnosti za rano otkrivanje i prevenciju. Također, cijepljenje protiv HPV-a predstavlja jednu od najsigurnijih i najučinkovitijih mjera prevencije. Danas imamo cjepiva koja štite od više tipova virusa, a njihova se primjena preporučuje i djevojčicama i dječacima, kazala je doktorica Šindrek.
Kad umor nije samo umor
S velikom se pažnjom pratilo i predavanje doktorice Amine Šeta, koja je govorila o kroničnom umoru, sve češćem stanju koje, kako naglašava, nije samo posljedica životnog tempa.
Umor koji traje danima ili tjednima, a ne prolazi ni nakon odmora, često je znak dubljih disbalansa u organizmu – od hormonskih poremećaja poput hipotireoze i adrenalnog umora, do nutritivnih deficita, kroničnih upala, autoimunih i psihičkih stanja. U toj priči prehrana igra ključnu, često terapijsku ulogu. Pravilno izbalansirana može umanjiti simptome, regulirati hormone i smanjiti upale. Kod stanja poput Hashimoto sindroma, prehrana bez glutena, bogata selenom, cinkom i omega-3 masnim kiselinama, može pomoći u stabilizaciji štitnjače i jačanju imuniteta. Ne postoji univerzalan pristup – važno je slušati tijelo i plan prehrane prilagoditi individualnim potrebama i dijagnozama, poručila je Šeta.
Osim edukativnog dijela, konferencije su obilježili i ugodna atmosfera tijekom zajedničkog ručka i cjelodnevnog druženja, a sve su sudionice na dar dobile pažljivo pripremljene poklone partnera konferencije: Afrodita Cosmetics, Violeta, Nature’s FINEST, Libresse, Skin1004, Biona, Tahirović, Natracare, Yasenka, Carefree i Afrodita+.
(www.jabuka.tv | Foto: PR)