Liječnik iz Sarajeva o leptospirozi: Nije se pojavila ni tijekom rata

Infektolog dr. Bakir Nakaš osvrnuo se na aktualnu epidemiju leptospiroze u Sarajevu, istaknuvši kako je danas odgovornost zdravstvenog sustava nešto slabija nego ranije. Upozorio je da se propuštaju važne stvari koje bi trebale biti pod strogom kontrolom.

Ne pamtim da se leptospiroza pojavila čak ni za vrijeme rata, kada su higijenski uvjeti bili znatno lošiji i gotovo nemogući za kontrolirati. Nažalost, danas svjedočimo pojavi leptospiroze u gotovo epidemijskom obliku. Srećom, županijski ministar zdravstva odlučio je proglasiti epidemiju, što je bio ispravan korak, rekao je dr. Nakaš za Federalnu televiziju.

Dodao je kako situacija nije ograničena samo na leptospirozu. U Županiji Sarajevo zabilježeni su i slučajevi djece oboljele od morbila i velikog kašlja.

Javnost je trebala biti pravovremeno informirana čim su prvi slučajevi otkriveni. Svako otezanje i odgađanje samo povećava rizik od širenja bolesti. Transparentna komunikacija s građanima i medijima ključna je kako bi se spriječile veće posljedice, naglasio je.

Dr. Nakaš je izrazio zabrinutost da su neki podaci možda čak i prikrivani iz političkih razloga – kako bi se očuvala slika uspješne vlasti, bez negativnih vijesti. Mislim da je danas izraženija pasivnost i manjak odgovornosti prema zaraznim bolestima nego što je to bilo ranije.

Govorio je i o profesionalnim rizicima zaraze leptospirozom:

U prethodnim slučajevima bolest je bila češća među profesionalnim skupinama – ribolovcima, lovcima, onima koji rade na terenu. Danas, nažalost, suočeni smo s brojnim negativnim okolnostima – deratizacija se ne provodi redovito, a bacanjem hrane stvorili smo idealne uvjete za razvoj populacije glodavaca. Njihov ‘standard života’ danas je, nažalost, bolji nego što je kod nekih građana, kazao je Nakaš za FTV.

Prema posljednjim podacima Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, ukupno je 28 osoba zaraženo leptospirozom: 21 u općini Novi Grad Sarajevo, četiri u općini Centar, dva na Ilidži te jedan slučaj u Starom Gradu.

Nakon što je u Sarajevskoj županiji proglašena epidemija, bolest se proširila i na druge gradove u Bosni i Hercegovini – zabilježeni su slučajevi i u Banjoj Luci, Doboju i Foči.

Ministar zdravstva ŽS-a Enis Hasanović poručio je građanima da nema mjesta panici: Sve prethodno propisane mjere ostaju na snazi. Otvoreni smo za dodatne konzultacije s građanima i institucijama. Ohrabruje nas što broj zaraženih opada i što zdravstveni sustav trenutačno ne bilježi veće poteškoće.

Leptospiroza se pojavila u još tri grada u BiH

(www.jabuka.tv | Foto: FTV)



9 komentara

  • Bas me briga šta se desava u glavnom gradu muslimana .Nek se uguse u s.mecu to me ne zanima Protjerali su sve Hrvate iz sarajeva .
    To što se njima pojavljuju bolesti to je njihov problem .Sami su tamo u većini što im ne cvjetaju ruže. Tamo im nema Hrvata.
    Sad se vidi koliko su napredni i sposobni ,a vladali bi BIH .

    • Ovo nije do muslimana nego globalnih organizacija po čijem nalogu rade i oni i vaši. Sarajevo je grad otvoren za sve; tamo ima mnogo Hrvata i Srba. Niko nije planski otjeran. Sami su otišli.

      • Jedini multi-kultni grad u ciloj BiH je Mostar. Jeste, nije planski, nego podmukli. Ako ti “komsija” svakodnevno ostavlja ekskremente pred kucnim pragom i ti bi nakon par misici otisao.

      • U Sarajevu mnogi ljudi bez problema prolaze s hrvatskim obilježjima. Budala ima svugdje ali to može biti pojedinac. No, mimo jednog slučaja u zadnjih 20 godina nije niko imao problem zbog toga ukoliko nije provocirao.

  • Zele cipiti, funkcionalna kanalizacije, cista voda i opcenita cistoca su uvik sprecavali bilo koje bolesti.

  • Čistunci,,ne pere se dupe iz boce .Prvo se obriše toalet papirom,pa se onda opere sapunom i toplom vodom ,i tek tada će biti čisto.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.