Hrvatska: Liječnici traže obavezne preglede za strane radnike

Zbog sve većeg broja stranih radnika koji dolaze iz zemalja s visokom incidencijom zaraznih bolesti, hrvatski zdravstveni sustav suočava se s izazovima ranog otkrivanja i kontrole širenja infekcija pa liječnici traže zdravstvene preglede za strane radnike.

Strani radnici, osobito oni iz Azije, Afrike i Južne Amerike, sve češće stižu iz zemalja u kojima su bolesti poput tuberkuloze, hepatitisa i trbušnog tifusa još uvijek vrlo prisutne, rekli su zdravstveni djelatnici.

U Hrvatskoj je, primjerice incidencija tuberkuloze oko 6 na 100.000 stanovnika, dok je u zemljama iz kojih radnici dolaze višestruko veća, istaknula je ravnateljica splitsko-dalmatinskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Željka Karin na Kongresu poslodavaca u zdravstvu koji je 22. i 23. svibnja održan u Vodicama.

Zabilježeni slučajevi tuberkuloze

Stručnjaci ističu kako je već sada zabilježeno nekoliko slučajeva tuberkuloze među stranim radnicima. U jednom je slučaju radnica iz Nepala, zaposlena u preradi ribe, dijagnosticirana s aktivnom tuberkulozom, a boravila je u kolektivnom smještaju s još 63 osobe.

Druga radnica, s kojom je bila u kontaktu, napustila je Hrvatsku i po povratku u Nepal, također joj je dijagnosticirana tuberkuloza.

U tom smo slučaju morali hitno obraditi 65 osoba – uključujući kontakte iz tvornice, smještaja i vozača koji ih je prevozio. Bio je to mjesec dana dug proces koji je uključivao rendgenske preglede, laboratorijske testove i praćenje osoba pod povećanim rizikom, istaknula je Karin.

Dodala je kako su identificirani kontakti upućeni pulmologu, a 11 osoba završilo je na dodatnoj obradi. To pokazuje koliko je važno da zdravstveni nadzor bude sustavno organiziran – jer zamislite kad umjesto 65 dođe tisuću ljudi, poručila je.

Osnovana stručna radna skupina

Zbog rastućeg javnozdravstvenog rizika, Ministarstvo zdravstva osnovalo je stručnu radnu skupinu s ciljem pripreme zakonskih izmjena koje bi omogućile obavezne zdravstvene preglede stranih radnika pri ulasku u zemlju.

Prema prijedlogu, ti bi pregledi uključivali fizički pregled, laboratorijske testove na tuberkulozu, hepatitis B i C, tifus, HIV i druge bolesti, kao i provjeru cjepnog statusa.

Za osobe koje dolaze iz tropskih ili endemskih područja predlažu se i dodatne pretrage, poput serološkog testiranja na malariju ili šistosomijazu, navodi se u prijedlogu. Djeca predškolske i školske dobi također bi bila obuhvaćena nadzorom i, prema potrebi, uključena u nacionalni kalendar cijepljenja.

(Hina | Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL)



2 komentara

  • Ne primate migrante,pokvariti će sve u Hrvatskoj i donijeli su bolesti koje kod nas nema.
    A te odvojite od bolesnih bolesnih hrvatskih ljudi,zarazit će sve. U avion i sve vratiti odakle su došli.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.