Znanstvenici potvrdili: 5G mreža nije opasna za zdravlje

Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno ispitala utjecaj elektromagnetnih valova koje koriste 5G mreže, s ciljem da se konačno prekine dugotrajna rasprava, navode autori istraživanja.

Tijekom pandemije korone, 5G je bio predmet mnogih teorija zavjere koje su ga, bez ikakvih dokaza, povezivale s covidom. Međutim, istraživači sa Sveučilišta Constructor izložili su dvije vrste ljudskih ćelija kože – fibroblaste i keratinocite – elektromagnetnim valovima jačim od preporučenih sigurnosnih granica, i to u trajanju od dva do 48 sati.

Rezultati pokazuju da dozvoljene vrijednosti izloženosti 5G valovima ne oštećuju ljudsku kožu niti uzrokuju promjene na razini gena ili epigenetskih obrazaca. Studija je objavljena u časopisu PNAS Nexus.

Ovi rezultati doprinose razjašnjenju nesigurnosti na osnovu čvrstih dokaza, kažu autori.

Što su testirali i zbog čega?

Mobilni telefoni i slični uređaji prenose podatke bežično, koristeći elektromagnetne valove u određenim frekvencijskim opsezima.

Kako se promet podataka povećava, ti opsezi postaju prenatrpani, pa je uvedena 5G tehnologija koja koristi širi spektar frekvencija, uključujući opsege između 24,3 i 43,3 GHz.

Dok valovi do 3 GHz prodiru u kožu do dubine od 10 milimetara, oni iznad 10 GHz, a takvi su i 5G valovi, prodiru tek do jednog milimetra ispod površine kože, prenosi Avaz.

Ipak, mnogi su bili zabrinuti zbog mogućih “nevidljivih posljedica” 5G tehnologije, naročito s porastom korištenja viših frekvencija.

Problem, tvrde istraživači, je u tome što su prethodna istraživanja koja su izazivala zabrinutost imala ozbiljne metodološke propuste, poput izostanka kontrole temperature, nedostatka “slijepih” testova i netransparentne statistike.

Iako je na trenutak ‘zaustavio’ svijet, koronavirus ubrzao je uvođenje 5G mreže

Što je pokazala ova studija?

U novom istraživanju primijenjeno je slijepo testiranje i kontrola temperature, što znači da su eliminirani svi mogući izvori greške.

Ćelije kože izložene su 5G frekvencijama od 27 i 40,5 GHz, pri različitim razinama intenziteta, uključujući i one znatno iznad preporučenih granica.

Rezultati su jasni: nije bilo značajnih promjena u genskoj ekspresiji niti u epigenetskim obrascima (metilaciji DNK).

Drugim riječima, ni pod najnepovoljnijim uvjetima izloženosti, kožne ćelije nisu pokazale znakove oštećenja.

Autori ističu da vrlo jaki radiofrekventni valovi, kakvi se koriste u bežičnim mrežama, mogu zagrijavati tkiva. Međutim, taj efekt se javlja samo kada su razine izloženosti znatno iznad sigurnosnih standarda.

U ovoj studiji kontrola temperature uklonila je i taj faktor, što dodatno dovodi u pitanje postojanje bilo kakvog biološkog efekta koji nije povezan s toplinom.

Ova studija se pridružuje sve većem broju znanstvenih dokaza koji potvrđuju da 5G tehnologija ne predstavlja rizik po zdravlje ljudi. Ako nas nešto i treba zabrinjavati, to nije signal, nego sve duže vrijeme provedeno ispred ekrana.

BiH mora ugasiti 171 analogni odašiljač zbog ometanja 5G mreže u Hrvatskoj

(www.jabuka.tv)



3 komentara

  • Ne triba se cudit: jarca stavili za vrtlara –
    Zna se da „znanstvenici“ liferuju rezultate po mjeri za malo mita…
    Pa neka viruje ko je naivan

Komentiraj: