Nema dokaza da 5G tehnologija šteti zdravlju, potvrđuje to nova znanstvena studija koja je detaljno ispitala utjecaj elektromagnetnih valova koje koriste 5G mreže, s ciljem da se konačno prekine dugotrajna rasprava, navode autori istraživanja.
Tijekom pandemije korone, 5G je bio predmet mnogih teorija zavjere koje su ga, bez ikakvih dokaza, povezivale s covidom. Međutim, istraživači sa Sveučilišta Constructor izložili su dvije vrste ljudskih ćelija kože – fibroblaste i keratinocite – elektromagnetnim valovima jačim od preporučenih sigurnosnih granica, i to u trajanju od dva do 48 sati.
Rezultati pokazuju da dozvoljene vrijednosti izloženosti 5G valovima ne oštećuju ljudsku kožu niti uzrokuju promjene na razini gena ili epigenetskih obrazaca. Studija je objavljena u časopisu PNAS Nexus.
Ovi rezultati doprinose razjašnjenju nesigurnosti na osnovu čvrstih dokaza, kažu autori.
Što su testirali i zbog čega?
Mobilni telefoni i slični uređaji prenose podatke bežično, koristeći elektromagnetne valove u određenim frekvencijskim opsezima.
Kako se promet podataka povećava, ti opsezi postaju prenatrpani, pa je uvedena 5G tehnologija koja koristi širi spektar frekvencija, uključujući opsege između 24,3 i 43,3 GHz.
Dok valovi do 3 GHz prodiru u kožu do dubine od 10 milimetara, oni iznad 10 GHz, a takvi su i 5G valovi, prodiru tek do jednog milimetra ispod površine kože, prenosi Avaz.
Ipak, mnogi su bili zabrinuti zbog mogućih “nevidljivih posljedica” 5G tehnologije, naročito s porastom korištenja viših frekvencija.
Problem, tvrde istraživači, je u tome što su prethodna istraživanja koja su izazivala zabrinutost imala ozbiljne metodološke propuste, poput izostanka kontrole temperature, nedostatka “slijepih” testova i netransparentne statistike.
Iako je na trenutak ‘zaustavio’ svijet, koronavirus ubrzao je uvođenje 5G mreže
Što je pokazala ova studija?
U novom istraživanju primijenjeno je slijepo testiranje i kontrola temperature, što znači da su eliminirani svi mogući izvori greške.
Ćelije kože izložene su 5G frekvencijama od 27 i 40,5 GHz, pri različitim razinama intenziteta, uključujući i one znatno iznad preporučenih granica.
Rezultati su jasni: nije bilo značajnih promjena u genskoj ekspresiji niti u epigenetskim obrascima (metilaciji DNK).
Drugim riječima, ni pod najnepovoljnijim uvjetima izloženosti, kožne ćelije nisu pokazale znakove oštećenja.
Autori ističu da vrlo jaki radiofrekventni valovi, kakvi se koriste u bežičnim mrežama, mogu zagrijavati tkiva. Međutim, taj efekt se javlja samo kada su razine izloženosti znatno iznad sigurnosnih standarda.
U ovoj studiji kontrola temperature uklonila je i taj faktor, što dodatno dovodi u pitanje postojanje bilo kakvog biološkog efekta koji nije povezan s toplinom.
Ova studija se pridružuje sve većem broju znanstvenih dokaza koji potvrđuju da 5G tehnologija ne predstavlja rizik po zdravlje ljudi. Ako nas nešto i treba zabrinjavati, to nije signal, nego sve duže vrijeme provedeno ispred ekrana.
BiH mora ugasiti 171 analogni odašiljač zbog ometanja 5G mreže u Hrvatskoj
(www.jabuka.tv)
Ne triba se cudit: jarca stavili za vrtlara –
Zna se da „znanstvenici“ liferuju rezultate po mjeri za malo mita…
Pa neka viruje ko je naivan
Znanstvenike plaćaju vlasnici 5G mreže
Vas dva debila imate zajedno IQ od 80 mozda. Nisu za vas ove teme.