Evo koliko je radnika od početka godine ostalo bez posla

Ukupno 8.649 zaposlenih ostali su bez posla od početka godin​e u FBiH.

Broj zaposlenih na dan 31. ožujka 2025. godine bio je 542.803, pokazuju najnoviji podaci Porezne uprave FBiH.

U odnosu na objavljeni podatak o broju zaposlenih na dan 31. ožujka .2024. godine, kada je broj zaposlenih iznosio 542.715, ovaj broj je veći za 88.

Ipak, u odnosu na podatak iz prošlog mjeseca, kada je broj zaposlenih prema prebivalištu zaposlenika u Federaciji BiH bio 545.130, trend pada nastavlja se treći mjesec zaredom.

FBiH: Pogledajte koliko su javnih prihoda uplatile županije u prva tri mjeseca

Prema najnovijim podacima o zaposlenosti, ožujak je donio dodatnih 2.327 gubitaka radnih mjesta.

Kada se prethodnim 6.322 izgubljena radna mjesta u prva dva mjeseca doda i gubitak u ožujku, dolazimo do ukupno 8.649 zaposlenih koji su ostali bez posla od početka godin​e, javlja Akta.ba.

Neki još uvijek uzaludno kompariraju mjesečne podatke s prethodnom godinom – što ima smisla raditi sa prometom npr., ali ne i sa zaposlenosti koja se akumulira tijekom godine. Nas zanima trend kao što je ovaj tromjesečni, a ne komparacija sa prošlogodišnjom akumulacijom. Svejedno, čak i ta metodološki neispravna komparacija prestaje davati rezultate uslijed općeg pada ekonomije – razlika između 2024. i 2025. godine je samo 88 zaposlenih.

Da je netko zlonamjeran i da se služi ovom pogrešnom komparacijom, onda bi mogao zaključiti da je u godinu dana Vlada FBiH svojim politikama stvorila samo 88 radnih mjesta. Samo +88. Ako se dalje kladimo na razliku od +88, onda je pitanje što nam travanj donosi (botovi moraju tražiti nove metodološke akrobacije). Moram spomenuti da je indikativno da Porezna uprava FBiH u svom izvještaju više ne navodi komparaciju s prethodnim mjesecom, već samo sa prethodnom godinom. To treba ispraviti, navodi Admir Čavalić.

Izvor: Porezna uprava FBiH

Napravljena je i usporedba broja zaposlenih po prebivalištu za veljaču i ožujak 2025. godine u svim županijama Bosne i Hercegovine.

Najveće odstupanje u broju zaposlenih zabilježeno je u:

  • Zeničko-dobojskoj županiji: smanjenje od 770 zaposlenih
  • Sarajevskoj županiji: smanjenje od 629 zaposlenih
  • Unsko-sanskoj županiji: smanjenje od 290 zaposlenih.

Izvor: Akta.ba

Ove promjene ukazuju na značajne promjene na tržištu rada u ovim županijama između veljače i ožujka.

Utjecaj povećanih doprinosa i rasta minimalne plaće sve je vidljiviji, posebno u županijama koji su ranjiviji na promjene u fiskalnim opterećenjima. Poslodavci sve češće ukazuju na teret troškova rada kao ključni razlog za smanjenje broja zaposlenih, posebno u sektorima s niskom profitabilnošću, zaključuje Akta.ba.

(www.jabuka.tv)



3 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.