Izazovi za obitelji u BiH: Borba između visokih troškova i opstanka

Obitelji u Bosni i Hercegovini sve teže balansiraju između primanja i rashoda, dok cijene osnovnih životnih potrepština neprestano rastu.

Podatak da je potrošačka košarica dosegnula nevjerojatnih 3.149,80 KM zvuči alarmantno, a još je poraznija činjenica da je rast cijena u BiH drastičniji nego u Europskoj uniji.

Dok su u zapadnoeuropskim zemljama cijene hrane od 2021. do 2024. porasle za 30 – 40%, u BiH je taj skok dosegnuo od 100 do 400%, navodi Kasim Tatić, profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e, za FTV.

Osnovno postalo luksuz

Osnovne namirnice poput mlijeka, kruha i mesa postale su luksuz, a roditelji se uz to suočavaju s ogromnim troškovima pri odgoju djece. Posebno su pogođene obitelji s dvoje ili više mališana kojima su iznosi za vrtić, produženi boravak i čuvanje djece postali gotovo nepodnošljivi. Proteklih mjeseci cijene vrtića naglo su porasle pa roditelji danas za jedno dijete izdvajaju između 300 i 500 KM mjesečno, ovisno o vrsti i lokaciji vrtića.

Mnogi roditelji zbog poslovnih obveza moraju angažirati dadilje, čije usluge koštaju do 800 KM.

Teško je pronaći ravnotežu između posla i obitelji, a kada se tome doda i trošak čuvanja djece, život postaje neprestana borba, kaže Ana, majka dvoje mališana. Osim osnovnih troškova, dodatni pritisak na kućni proračun dolazi i s izvanškolskim aktivnostima, piše Večernji list.

Djeca trebaju sport, umjetnost i učenje izvan školskih klupa, ali sve to ima svoju cijenu. Primjerice, tečajevi gimnastike u većim gradovima koštaju između 50 i 100 KM mjesečno, dok su plivanje, umjetničke radionice i sportske sekcije dodatni financijski teret koji roditelji moraju pažljivo isplanirati.

Kad se svi troškovi zbroje, obitelj s dvoje djece lako može dosegnuti mjesečni izdatak od 1.500 do 2.000 KM – i to bez troškova hrane, odjeće i drugih osnovnih potreba.

Svaka dodatna aktivnost ili nepredviđeni trošak mogu nas gurnuti u financijski minus, dodaje Ana, izražavajući zabrinutost koju dijele mnogi roditelji diljem zemlje.

Unatoč svemu, roditelji ne odustaju i pokušavaju pronaći načine kako ublažiti financijski pritisak. Neki se odlučuju na zajedničko čuvanje djece s prijateljima i susjedima, dok drugi traže besplatne ili povoljnije aktivnosti.

Kako preživjeti mjesec u BiH s troškovima iznad 3.000 KM?

Zdrav razvoj

Ipak, rješenja su rijetka i nesustavna, a roditelji sve češće apeliraju na vlasti da uvedu subvencije i olakšice kako bi obiteljima omogućili dostojanstven život.

Djeca su budućnost i njihov razvoj mora biti prioritet. Nadamo se da će se država ozbiljno uhvatiti ukoštac s ovim problemom i pomoći roditeljima, zaključuje Ana. U trenutačnim ekonomskim uvjetima obitelji su pritisnute s više strana i suočene s ogromnim izazovima.

Potrebna su hitna i održiva rješenja kako bi se osiguralo da djeca imaju priliku za zdrav razvoj i sudjelovanje u aktivnostima koje ih obogaćuju, a da to ne postane financijska noćna mora za njihove roditelje.

(www.jabuka.tv)



2 komentara

  • Sta je vama ljudi, sta su se dizale place dizale, sada je donesen zakon o minimalnoj placi od 1000km sto olaksava uvoz Nepalaca i Filipinaca. Neki dan je MCI porucio radnicima da nece bit povecanja place, a isto je to i Feal porucio svojim radnicima, nagovjestavajuci ako vi necete dovest cu filipince, Kraj price bato, pasos u ruke i vani ako vam je malo ha ya bgti pa ne moremo svi dobro zivit u hercegovackom krsu, ljetovati i zimovat os kurac op sic

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.