Pogledajte koliko skloništa ima u ŽZH, HNŽ-u i HBŽ-u

Na području Federacije BiH nalazi se 14.808 skloništa i 17.164 zaklona, koja se mogu koristiti u slučaju opasnosti od radioaktivnog oblaka ili većih količina otrovnih tvari iz kemijskih postrojenja, skladišta i slično.

Prema podacima Federalne uprava civilne zaštite, na području Unsko-sanske županije ima 23 skloništa ili zaklona, u Posavskoj žipaniji 258, Tuzlanskoj 6.837, Zeničko-dobojskoj 1.003, Bosansko-podrinjskoj 914, Srednjobosanskoj 1.204, Hercegovačko-neretvanskoj 2.606, Zapadnohercegovačkoj 361, Sarajevskoj 1.108 i Hercegbosanskoj 494 skloništa.

Koliko ima javnih ratnih skloništa u ŽZH?

Zakon o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća i Uredba o mjerilima, kriterijima i načinu izgradnje skloništa i zaklona i tehničkim normativima za kontrolu ispravnosti skloništa i zaklona propisuju da vlasnici i korisnici skloništa ista moraju održavati u ispravnom i funkcionalnom stanju.

Također, Uredbom je propisano i da tehničke i kontrolne preglede skloništa i zaklona kao i izdavanje dozvole za upotrebu istih može vršiti nadležno tijelo uprave koji je izdalo dozvolu za građenje.

Na osnovu kontrolnog pregleda zapisnički se utvrđuje u kakvom su stanju skloništa, odnosno unose se nedostatci s rokovima za otklanjanje, navode iz Federalne uprave civilne zaštite za Fenu.

Primjerak zapisnika o izvršenom kontrolnom pregledu se dostavlja županijskoj upravi civilne zaštite i općinskoj službi civilne zaštite

Brigu o skloništima vode županijska, odnosno općinska tijela koja su nadležna za poslove prostornog uređenja, županijske uprave civilne zaštite i/ili općinske, odnosno gradske službe civilne zaštite, naglašavaju iz Federalne uprave civilne zaštite.

Pravilnikom o organiziranju i funkcioniranju operativnih centara civilne zaštite, propisano je da na znak emitiranja signala za uzbunjivanje, nadležni operativni centar odmah putem lokalnih radio i TV postaja ili na drugi pogodan način daje priopćenje o tim opasnostima, području koje je zahvaćeno, kretanju oblaka i naseljenim mjestima koja mogu biti ugrožena.

Daje upute građanima da se smireno i bez panike upute u najbliže sklonište ili drugo mjesto pogodno za sklanjanje, ako takva mjesta postoje.

Nakon izvršenog sklanjanja građani dalje postupaju prema uputstvima općinskog stožera civilne zaštite ili povjerenika civilne zaštite.

(Fena | Foto: Ilustracija)



17 komentara

    • Ima jedno kod Soptinh kuća i jedno u brdu kod Krune nije se vidjela rupa od ulaza šezdesetih godina a tek sad.
      Al zato ima u podrumu u Robnoj kući sklonište, di su se sklanjali za vrijeme rata.Prodali ga Bog zna kako.

  • Imali smo samo jedno pravo sklonište u bivšoj Robnoj kuci ali su ga naši drugovi iz opcine prodali svojim drugovima Lijanovicima.

  • Ma ne mojte me zajebavati
    Matični ured nam u podrumu, maticari rade po 40 godina u podrumu.
    Sala za vjenčanja u podrumu
    Atomski s desna

  • Neka nama HNŽ, ZHŽ i HBŽ, Kupres, Livno, Tomislavgrad, Prozor-Rama, Posušje, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg, Čitluk, Mostar ili Zapadni Mostar, Čapljina, Stolac, Neum i Ravno, zbog ovih mjesta hrvatski narod u BiH može biti konstitutivan, jer nemamo puno veze sa Sarajevom i Banja Lukom. I ona Županija na sjeveru, Posavska županija, Orašje,Odžak i Domaljevac-Šamac. A naše enklave u srednjoj bosni i ze do županiji, Vitez, Novi Travnik, Busovača, Uskoplje, Kreševo, Kiseljak.. i Žepče i Usora, njima je nezgodno. Treba inzistirati na izbornoj jedinici u FBiH, da ju čine 24 većinske hrvatske općine / grada.

  • Eto civilnoj zastiti zadace..nek u sijecnju obidju svih 300 i obavjeste narod di su ta sklonista nije siroki new york pa da je to zahtjevno

Komentiraj: