Širokobriježanka dobitnica međunarodne nagrade za znanost

Širokobriježanka doc. dr. sc. Marija Banožić s Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, dobitnica je nagrade Danubius Young Scientist Award 2024.

Nagradu dodjeljuje Federalno ministarstvo za obrazovanje, znanost i istraživanje Republike Austrije zajedno s Institutom za dunavsku regiju i Centralnu Europu s ciljem davanja priznanja znanstvenicima za izvanredne rezultate u njihovoj znanstvenoj djelatnosti i odnosima unutar Dunavske regije.

Kriteriji za dodjelu nagrade uključuju znanstvenu izvrsnost i inovativan pristup u akademskom radu, povezanost znanstvenog rada sa Strategijom Europske Unije za zemlje Dunavske regije, značaj istraživanja u međunarodnim okvirima, potencijal kandidata vezan uz objavljene radove u međunarodnim časopisima, sudjelovanje u projektima i uključenost u međunarodne znanstveno-istraživačke suradnje.

“Nagrada Danubius” ustanovljena je 2011. godine kako bi se odala počast osobama koje su se svojim znanstvenim radom na izvanredan način bavile Podunavljem ili se istakli rezultatima djelovanjem u Podunavskoj regiji. Nagrada Danubius Young Scientist Awards za cilj učiniti izvrsne talente u regiji vidljivima i ojačati njihove međunarodne mreže.

Foto: Grad Široki Brijeg

Nagrada je dodijeljena 14 mladih znanstvenika – po jedan znanstvenik iz svake od zemalja članica Dunavske regije. Nagradu su dodijelili Friedrich Faulhammer, predsjedavajući Instituta za dunavsku regiju i srednju Europu i Barbara Weitgruber, Ravnateljica sektora za znanstvena istraživanja i međunarodnu suradnju Saveznog ministarstva za obrazovanje, znanost i istraživanje.

Martin Polaschek, austrijski ministar obrazovanja, znanosti i istraživanja, čestitao je dobitnicima priznanja i istaknuo važnost prekogranične suradnje u znanosti i istraživanju. Mnogi su zajednički izazovi duž Dunava, a jedan od primjera su dramatične poplave u rujnu.

Da bi mogla djelovati proaktivno i u interesu društva u cjelini, politici su potrebna znanja i spoznaje istraživača u svim stručnim područjima. Izvrsnost i raznolika stručnost ovogodišnjih dobitnika čine čvrstu osnovu za održivo suočavanje s izazovima budućnosti, iskorištavanje prilika i poticanje inovativnih rješenja. Srdačno čestitam svima koji su nagrađeni, rekao je Polaschek, objavljeno je na stranicama Grada Širokog Brijega.

(www.jabuka.tv | Foto: Grad Široki Brijeg)



26 komentara

    • Koliko ja mogu zaključiti iz navedenog, profesorica je dobila za svoj cjelokupan znanstveno istraživački rad koji je uistinu impozantan.

  • Fra Didak je neizmjerno volio svoj narod i vjerovao u njegove mogućnosti kao nitko drugi. Podizao je u narodu svijest o njegovim sposobnostima

  • Koliko sam upoznat a jesam dobro ona jedoktorirala vani diplomu nije kupila kao što neki kupuju.Sve je zaslužila sa svojim znanjem

    • Bilo je i ima i u Mostaru odličnih studenata, isto kao i u ZG i ST s kupljenom diplomom. Ne treba generalizirati.
      Duboko vjerujem da znanje na kraju pobjeđuje.

  • Bravo čestitamo.
    E o ovakvim se stvarima treba pisati i objavljivati a ne svakodnevno naslikavanje i objave lažnih obećanja izlizanih političara koji nam se beskrajno gade.

  • Sjedi, 1 iz geografije.
    Dunav je kroz povijest, a i danas, uvijek bio važan međunarodni plovni put. Dunav je dugo vremena bio i sjeveroistočna granica starorimske države. Rijeka danas teče kroz ili čini granicu deset država, a to su redom od izvora prema ušću: Njemačka (7,5 %), Austrija (10,3 %), Slovačka (5,8 %), Mađarska (11,7 %), Hrvatska (4,5 %), Srbija (10,3 %), Bugarska (5,2 %), Rumunjska (28,9 %), Moldavija (1,7 %) i Ukrajina (3,8 %). U riječni sustav Dunava spadaju i devet drugih država: Italija (0,15 %), Poljska (0,09 %), Švicarska (0,32 %), Češka (2,6 %), Slovenija (2,2 %), Bosna i Hercegovina (4,8 %), Crna Gora, Makedonija i Albanija (0,03).

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.