Tepčići kod Čitluka bili su domaćin šestog po redu Sajma Ćuptera, manifestacije koja je još jednom proslavila ovu unikatnu hercegovačku poslasticu.
U organizaciji Društva “Sv. Ante” Tepčići – Čitluk, Sajam Ćuptera okupio je 13 izlagača iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, a osim natjecateljskog karaktera, ponudio je i prodajnu, duhovnu te kulturno-zabavnu dimenziju. Stručni žiri je najboljim ocjenama ocijenio ćupter Željke Miletić, drugo mjesto osvojila je Blagica Bevanda, dok je treće mjesto osvojila Tea Šaravanja.
Sajam je službeno otvorio Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, koji je tom prilikom istaknuo važnost očuvanja tradicije i promocije lokalnih proizvoda. Posjetitelji su već od 17:00 sati mogli razgledavati izlagačke štandove, gdje su bili izloženi različiti specijaliteti od uštipaka do zelja, a svakako najistaknutiji bio je ćupter – autohtona delicija koja se spravlja od vinskog mošta i brašna.
U 18 sati u crkvi svetišta sv. Ante Padovanskog na Tepčićima služena je sv. misa zahvalnica za ovogodišnji rod i urod, a u 19:00 sati uslijedilo je svečano otvorenje sajma uz bogat kulturno-zabavni i gastronomski sadržaj u velikom šatoru i u Domu sv. Ante na Tepčićima.
Među izlagačima ovogodišnjeg sajma po prvi put se našao i Miroslav Kordić, kuhar iz Čitluka poznat po tome što je dogurao do TOP 13 u kulinarskom showu MasterChef. Kordić je s nama podijelio dojmove o ovoj tradicionalnoj poslastici koju je nazvao “hercegovačkim haribom”.
Miroslav Kordić
Prvi put sam tu, čuo sam za ovu manifestaciju i u svakom pogledu je podržavam. Ove godine sam odlučio i sam izlagati. Impresioniran sam cijelim ambijentom i izlagačima. Isprobao sam nekoliko vrsta ćuptera, stvarno su svaki bolji od boljeg. Vidim da je žiri imao veliki problem odrediti koji je najbolji. Sam sam sudjelovao u pripremi ćuptera za ovu priliku i planiram se u budućnosti više posvetiti promociji ćuptera, izjavio je Kordić za portal Jabuka.tv.
Hercegovački ćupter je, nedavno stečenim zaštitnim znakom izvorne kvalitete (ZOGP), stekao zasluženo mjesto na kulturnoj i gastronomskoj karti, zbog čega je ovaj sajam imao i posebnu notu, na što su organizatori iznimno ponosni.
Ćupter je unikatan proizvod, jedinstven za ovo područje i nepoznanica cijelom svijetu. Mi imamo prigodu i blagoslov da smo blizu Međugorja, Mostara, turističkih destinacija i da ga možemo iz godine u godinu sve više prezentirati, a povratne informacije od naših prijatelja iz inozemstva su jako dobre, rekao je Mario Doko, predsjednik Društva Sv. Ante – Tepčići te uputio zahvalu nazočnima na dolasku, uz poziv da svoja iskustva s ove jedinstvene manifestacije prenesu i drugima.
6. Sajam ćuptera u Tepčićima kod Čitluka pic.twitter.com/V5GSVe48uY
— Jabuka.tv (@jabukatv) November 12, 2024
(www.jabuka.tv)
Hercegovačkim slučaj se učvršćuje ćupterima
.Tuga golema.
Jači nego ikada!
Kruha i igara (latinski: panem et circenses, doslovno: “kruha i cirkusa”) je popularna metafora za metode kojima neka vlast osigurava podršku stanovništva tako što obilno zadovoljava njegove kratkoročne interese i ćupter potrebe, a na štetu dugoročnih interesa, odnosno da bi mu skrenula pažnju s daleko važnijih …