Temu groznica “uhvatila” bh. građane: Evo koliko je pošiljki do sada pristiglo

Ne jenjava pomama za proizvodima s Temua koji je na bh. tržištu prisutan od rujna ove godine.

Kako doznaje Klix.ba, do sada su u BiH stigle 133.653 pošiljke, a zbog velikog broja narudžbi carinici rade ubrzano.

Iz Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) su za navedeni medij kazali da je najviše pošiljki stiglo na carinsku ispostavu Trebinje i to 61.389.

Carinska ispostava Banja Luka je zaprimila 51.396 pošiljki, Sarajevo 11.868, a Tuzla 9.000.

Važno je za istaknuti da prilikom narudžbe putem Temu aplikacije u dijelu za praćenje pošiljke (kada se pošiljka otpremi korisniku) ubrzo stoji oznaka ”Pošiljka na carini”, iako pošiljka zapravo još nije stigla u carinsko područje BiH. Time se korisnici dovode u zabludu, misleći da je razlog dugog čekanja na dostavu carina. Prikaz netočnih podataka navodi naručitelje da kontaktiraju carinske urede, pod pretpostavkom da carina zadržava njihovu naručenu robu, što može dovesti do nesporazuma i neadekvatne komunikacije s UNO, naglašavaju iz UNO.

Kada je riječ o pošiljkama koje se naručuju putem Temu aplikacije, a uvoze u poštanskim paketima, analiza do sada dostavljene i predočene dokumentacije carinskim ispostavama pokazuje da se radi o pošiljkama s “robom zanemarive vrijednosti”.

Te pošiljke su poslane izravno iz druge države fizičkim osobama u Bosni i Hercegovini, na različite adrese, i ne prelaze iznos od 300 KM po pošiljci. Za ove pošiljke traži se oslobađanje od plaćanja uvoznih naknada, što je i predviđeno važećom zakonskom legislativom iz oblasti carinskih propisa.

Možemo konstatirati da je od svih prispjelih pošiljki, svega oko 1 posto pošiljki imalo vrijednost veću od 300 KM te su takve pošiljke ocarinjenje, odnosno na vrijednost tih pošiljki su obračunate i plaćene uvozne naknade, dok je 99 posto pošiljki oslobođeno od plaćanja uvoznih naknada jer im je vrijednost bila ispod 300 KM, zaključuju iz UNO za Klix.ba.

Shopping groznica u BiH: Samo jedna pošta vrši dostavu Temu proizvoda

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)



4 komentara

  • Nije losa stvar uopce. Samo jako jako dobro procitajte sta pise i ne ocekujte previše. Stvari budu u najboljem slucaju ok.

  • Kupovanje na kineskim online stranicama često privuče zbog jeftinih cijena, ali ima negativnosti koje se odmah ne vide. Proizvodi većinom loše kvalitete, sadrže i sumnjive materijale koji mogu biti opasni. Dostava traje tjednima, a pitanje je šta se događa sa bankovnom karticom koju ukucaš. U slučaju problema, zakon o zaštiti potrošača i država teško mogu pomoći.

    • Generalno, slažem se.
      Dok god su uvjeti ovakvi kakvi jesu, smatram da bi to trebali koristiti maksimalno.
      Povučen dosadašnjim iskustvom, treba izbjegavati elektroničku opremu i jeftine gadgete. Sve ostalo je manje/više ok, jer imaju vrlo napredan i pouzdan sistem regulacije i povrata robe/novca.
      Naravno, plaćanje isključivo preko posrednika (PayPal, Apple Pay, Google Pay i sl…) ili koristiti prepaid bankovne kartice.

      • Ovdje mogu samo tebe iskoristiti, ništa drugo. Sve te jeftine stvari završit će u smeću za par dana. Loša kvaliteta i sumnjivi materijali su pravilo, ne iznimka. A kad naiđeš na problem, nema zakona ni zaštite koja će ti pomoći jer su te platforme daleko izvan dosega. I što ti vrijedi platiti preko posrednika kad su ti podaci ionako nezaštićeni…

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.