Intenzivne borbe izraelskih oružanih snaga protiv islamističke skupine Hamas na sjeveru Pojasa Gaze završene su, priopćilo je izraelsko Ministarstvo obrane.
Uskoro će završiti i intenzivna faza kopnene ofenzive na jugu obalne enklave u području grada Khan Younisa, izjavio je u izraelski ministar obrane Yoav Gallant, prenosi list The Times of Israel.
Na kraju rata neće biti vojne prijetnje iz Gaze. Hamas neće moći kontrolirati i funkcionirati kao vojna sila u Pojasu Gaze, a IDF će imati punu slobodu djelovanja učiniti sve što je potrebno kako bi obranio građane Izraela, rekao je Gallant.
Možda će potrajati dugo, ali završit će totalnom pobjedom.
Yesterday, Hamas released a video of Itay, Yossi and Noa—innocent civilians being held captive in Gaza.
This is a prime example of how Hamas is weaponizing social media as an instrument of war and continues to exploit the lives of innocents as pawns for their terrorism. pic.twitter.com/V4Q6Kg7GTr
— Israel Defense Forces (@IDF) January 15, 2024
Iako će razdoblje intenzivnih borbi uskoro završiti, oružane snage moraju nastaviti s vojnim pritiskom kako bi osigurale oslobađanje preostalih izraelskih talaca u Gazi, rekao je, prenosi Hina.
Ako dođe do prekida vatre, sudbina talaca bit će zapečaćena za mnogo godina u zatočeništvu Hamasa, rekao je Gallant.
Bez vojnog pritiska nitko s nama neće razgovarati. Samo s pozicije sile mogu se osloboditi taoci, rekao je.
Međunarodni pritisak stalno raste na Izrael kako bi se smanjio intenzitet napada i spriječio masovne civilne žrtve tijekom napada u Pojasu Gaze. Washington je pozvao Izrael da prijeđe s teškog bombardiranja na ciljanije udare protiv islamističke militantne organizacije Hamas.
100 dana rata Izraela i Hamasa: Sve veći rizik od šireg sukoba
(www.jabuka.tv | Foto: IDF)