Herceg: Probleme zdravstvenih radnika Vlada HNŽ-a ne može riješiti sama

Predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg, komentirajući zahtjeve zaposlenika u zdravstvu HNŽ-a i najavu generalnoga štrajka, izjavio je za Fenu kako je financijski okvir za zdravstvo za ovu godinu oko 133 milijuna maraka te kako se u sklopu toga iznosa jedino mogu voditi daljnji razgovori.

Zahtjevi sindikata mogu se razmatrati samo u tom okviru i to racionaliziranjem poslovanja i harmoniziranjem primanja, kazao je Herceg, dodavši kako će se pitanja iz oblasti zdravstva koja se odnose na Vladu HNŽ-a rješavati u sklopu resornoga Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi.

Herceg je još jednom podsjetio kako je riječ o vrlo složenom pravnom i financijskom izazovu za čije rješavanje je, pored Vlade HNŽ-a i Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi, potrebno uključiti sve relevantne čimbenike, i to Skupštinu HNŽ-a, Zavod zdravstvenoga osiguranja HNŽ-a, predstavnike osnivača (općine i Grad Mostar), menadžment bolničkih i zdravstvenih ustanova u HNŽ-u, odnosno bolnica i domova zdravlja.

Također, kako je kazao, potrebno je uključiti i druge suosnivače, i to vlade Zapadnohercegovačke i Hercegbosanske županije i njihove zavode zdravstvenoga osiguranja, te Vladu Federacije BiH, kako bi zajedničkim snagama pristupili rješavanju svih otvorenih pitanja.

Kada je u pitanju sustav zdravstva u HNŽ-u, činjenica je kako u njemu postoji više osnivača, suosnivača, a time i poslodavaca. Negdje je to jedinica lokalne samouprave, negdje jedna, negdje više županija, a negdje Federacija iz čega se jasno zaključuje kako je Vlada HNŽ-a samo jedan od poslodavaca. Stoga je u proces razgovora potrebno uključiti sve njih jer nitko pojedinačno ne može stvarati i preuzimati financijske obveze koje bi nametnuo drugima jer bi to moglo dovesti do dodatnih poteškoća u funkcioniranju sustava, zaključio je predsjednik Vlade HNŽ-a, javlja Fena.

Podsjetimo, zdravstveni radnici u Hercegovačko-neretvanskoj županiji i u ponedjeljak su od 10.00 do 11.00 sati održali štrajk upozorenja. Ne bude li početka pregovora s nadležnim institucijama do 23. siječnja, iz Sindikata su najavili početak generalnoga štrajka. Osim početka pregovora zahtijevaju sklapanje zasebnoga kolektivnoga ugovora za doktore medicine i stomatologije, kao što je to urađeno u drugim županijama u Federaciji BiH.

Također, traže povećanje satnice sa 2 KM na 2.60 KM, povećanje koeficijenata za srednje osoblje za 0.20, a za liječnike 1.20, te povećanje radnih sati u radnom tjednu sa 37.5 na 40, prenosi Dnevni list.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.