Život Bosanca u Švicarskoj: Problem gasterbajtera je što žive na dvije stolice

Sarajlija Bahrudin Dević već skoro dva desetljeća živi u Švicarskoj, u gradiću Niederuzwil blizu St. Gallena.

Davne 1989. u Beogradu se školovao za vojnog zapovjednika, ali početkom rata vratio se u Sarajevo. Tu je nakon završene gimnazije radio u Državnom arhivu za tada solidnu plaću u BiH od 800 maraka.

Jednog dana spakirao kofere i otišao u Švicarsku. Tamo i danas radi kao domar u jednoj školi. S njim su i supruga Vesna i kćerka Una.

Sarajevo sam napustio, ne u potrazi za boljim, nego za normalnim životom. Nisam imao zanat u rukama, nisam završio fakultet. Ispočetka nije bilo lako, priča Dević.

Od svoga posla, kaže, u Švicarskoj može pristojno živjeti.

Ako radiš na dobrom mjestu, možeš fino i zaraditi. Ali sve zavisi od toga koliko čovjeku treba. Ja sam uvijek išao korak po korak, dodaje.

Životni standard je barem 10 puta veći

Kada uspoređuje životni standard u Švicarskoj s onim u Sarajevu, kaže da je veći barem deset puta.

Kad stavimo na papir što sve možemo kupiti za prosječnu plaću od 6.600 franaka (13.630 KM), koliko ona iznosi u Švicarskoj, shvatimo da je ovdje puno lakše živjeti, kaže on, dodajući da bez problema on i supruga otplaćuju kredit za stan.

Ali ističe da je važno i gdje se živi u Švicarskoj, u velikom gradu ili manjem.

Ako želiš živjeti u Zürichu, onda je to papreno. U manjem mjestu to je druga priča. Ovdje uglavnom većina kupuje stan od oko 100 kvadrata. Plaća se 20 posto u gotovini i sve zavisi od toga kolika je kamata u tom trenutku. U trenutku kada smo kupili stan kamata je bila 1,05 posto i fiksna u idućih 10 godina. Poslije toga ponovo pregovaraš s bankom. Kamata može ići dolje, ali i gore, priča Bahrudin.

On napominje da se mjesečna rata kredita od oko 900 eura (1.760 KM) u Švicarskoj smatra malom.

Struja se plaća svaka dva mjeseca, oko 70 eura (136 KM), a dobro je da iznosi nisu previsoki i cijele godine su isti. Nema očitanja struje. Na kraju se samo podvuče crta pa ako si preplatio – novac ti vrate ili doplatiš, što se rijetko događa, kaže.

Njegovo radno vrijeme je 42 sata tjedno i ima pet tjedana godišnjeg odmora. Čak 99 posto firmi u Švicarskoj daju 13. plaću koja dođe kao dodatak za plaćanje poreza.

Porez nije svugdje i za sve isti, pa manje obitelji izdvajaju manje novca nego samci. Od 10 do 15 posto godišnjih primanja ide na porezne obaveze, ali tek nakon što se odbiju iznosi za troškove poput prijevoza, toplog obroka i sličnog.

Velika je stavka u kućnom proračunu – zdravstveno osiguranje. U Švicarskoj, kaže Dević, nema osnovnog paketa koji podrazumijeva obiteljskog  doktora, nego to košta oko 300 eura (više od 586 KM) mjesečno, a plaćaju svi. Postoji i dodatno izdvajanje za liječenje, a cijene toga su različite od županije do županije, dok je za djecu mnogo povoljnije – oko 50 posto od osnovne cijene za odrasle.

Dobra stvar je da oni s malim plaćama na kraju godine dobiju povrat novca uplaćenog za zdravstveno osiguranje, što vrijedi i za porez na male plaće.

Dević je govorio o još nekim stvarima koje su u Švicarskoj drugačije nego u ovim krajevima.

Svi dobivaju kompletnu plaću. Znači, nema odbijanja poreza, a na kraju godine sam plaćaš davanja državi. Ali, ni to nije isto za sve. Svatko kada dođe ovdje regularno, najprije dobije B vizu i njemu se porez odbija svakoga mjeseca, a onaj tko ima stalni boravak, C vizu, plaća porez na kraju godine ili obiteljski porez, objašnjava on.

Vrtići besplatni, javni prijevoz jako skup

U Švicarskoj su dječji vrtići obavezni i potpuno besplatni. U državnim vrtićima ima mjesta za svu djecu, a tko želi može upisati dijete u privatni koji se plaća.

Osnovna škola je besplatna, a Devića je za njegovo dijete u šest godina koštala tek oko 400 eura (782 KM), što se odnosilo na školske ekskurzije, izlete i slične đačke aktivnosti.

Naravno, ima i vrlo skupih stavki. Jedna od njih je gradski prijevoz, koji godišnje može koštati i do četiri tisuće eura (više od sedam tisuća KM), ali tada se mogu koristiti sva prijevozna sredstva.

Bahrudin kaže da njegova obitelj živi sasvim normalno, iako on radi samo jedan posao, a njegova supruga je zaposlena na samo 20 posto radnog vremena.

Mogli bismo živjeti i bez njenog posla, ali ona želi raditi. Nismo ovdje zbog novca, ova zemlja pruža mogućnosti kvalitetnog, mirnog života, zdravije je obrazovanje i prvenstveno smo zbog toga ovdje. Novac je važan, ali sreća djece uvijek je na prvom mjestu, ističe.

Kada u Sarajevu kaže “Idem kući” misli na Švicarsku

Iako je Sarajlija, Švicarska je, kaže, njegov dom i život. Ispričao je anegdotu kada je jednom prilikom sreo prijatelja iz školskih dana na aerodromu.

Ovaj ga je pitao “Gdje ćeš?”, a Bahro mu je, čekajući let za Švicarsku, odgovorio: “Idem kući“.

Shvatio je, kaže, da tamo pripada. Voli s obitelji posjetiti rodno Sarajevo i rodbinu u Srbiji.

Ljetuju u Istri, dva tjedna svake godine, a mogu sebi priuštiti i odlazak na more dva puta godišnje.

Pritom ne govorim ni o kakvom luksuzu, već o normalnom odmoru. Nisam ja pravi gastarbajter, ne skupljam novac da se vratim u Sarajevo. Ovdje sam svoj na svome. Rado ću uvijek dolaziti i u Sarajevo i u Beograd, ali samo turistički. I kada odem u mirovinu, neću se vratiti, ali ću sigurno više vremena provoditi tamo.

Ako jednom i poželim vratiti se za stalno, tada ću razmišljati o kupovini stana. Neću graditi vikendicu pa da me čeka 20 godina, objašnjava Bahrudin, piše Kurir.

On smatra da je problem gastarbajtera iz ovih krajeva što žive na dvije stolice – grade u domovini, a žive u inozemstvu.

To su radili i naši roditelji. Zato im je sve skupo, kaže.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

  • Dašta iz Švicarske bjeze u Hercegovinu. Masovno jer su čuli za extra zivot, plaće bogovske, a pogotovo što ne moraš biti član neke stranke kad ti treba neki papir iz općine ili druge javne ustanove!

  • Sretan je svak koje otisao odavde vani,a nazalost ne mozemo svi otici ❣️
    Ne pada jabuka daleko od stabla vecinom, kakvi roditelji takva i djeca, zapamtite to,u danasnje vrijeme krize ,zna se koliko posten covjek moze imati, odnosno koliko nema,dok nam ratni profiteri trgovci dizu cijene svega ,skuplja BiH nego Njemacka u prehrani ,a standard i place nikakve.Djeca od direktora, savjetnika, inspektora, policajaca rade u drzavnim ustanovama a nasa suti, trpi pa sta te zapadne 🥺 Infrastruktura nikakva, zabetonirani parkovi u Sirokom nasih arhitekata, 😂 ko im dade diplomu...pravde nema jer nam u sudstvu ,tuziteljstvu rade mamini i tatini sinovi i kćeri partije HDZ, zdravstvo i usluga nikakva ,ovi mladi lijecnici u domu zdravlja pojma nemaju,a tek nekultura kod nekih ❤️i sad vlada UDBA i udbaske obitelji po Sirokom...narod je postao grozan, rugljiv, zavidan, tracljiv a svako malo u Crkvi, po trecim redovima, kako to?????Cudna vremena ❤️
    Partije HDZ svake izbore pokrade nesto malo prikazu ,obnove narodu a vecinu pokradu sebi i svojima ,i svi sutimo, cemu
    Uhljebizam je problem , nepotizam,korupcija ,droga a nigdje pravne drzave
    Skolstvo degradirano,nasa gimnazija i poneki nastavnici u njoj nisu za predavati jadnoj djeci ... sveučilište u Mostaru vodi tokar i njegova svita prorektora u beznade...samo se stancaju diplome i doktorati, pogotovo u zadnjih 5, 6 godina, pogotovo djeca od partijasa HDZ-a zavrsavaju munjevitom brzinom,nije ni Hrvatska nista bolja po pitanju fakulteta i tamo ima svasta...uostalom fakultet danas nije nikakvo jamstvo uspjeha u zivotu,jer fakultet danas zavrsavaju uporni a ne inteligentni,mozda je to nekad bilo prije ,sad se promijenilo
    ♥️Danas vlada Instagram svijet , umjetne trepavice,nokti ,kosa ,fitness i te gluposti ,nema vise prirodno ,rijetkost je to ...samo interes vlada i nista vise 💜 zasta se borise nasi branitelji, pun grad laznih invalidskih mirovina a tamo se prave Hrvatine 😂😂 kako to ,lako se moze sankcionirati da se hoce ...poz ,ZdS i kralj Tomislav ♥️🤍

  • Ovdje je napisano vise lazi nego istine, cijena struje je porasla i visa je nego sto ovaj govori, takoder skolstvo nije besplatno kako se navodi vec je to placeno porezom itd itd., ovaj tip je jos zelen, sve u svoje vrijeme....

    • Tako je, iz švice su stranci također počeli bježati, rijetko auslender ima vise o 5000 franaka a ako to imaš živiš da bi preživio.

      • Opet ti , sjaši bolan više stim lažima o povratku. Vraćaju se samo penzioneri ito samo sezonski preko zime su opet u inozemstvu. Stalno se vratila samo koja propalica koja nije tamo ni vamo uspjela ništa.

      • Tako je ,potpuno si u pravu , švicarska ide ka dole sa standardom ,i nema joj povratka,nisu plate povećali zadnjih 10 godina a cijene su otišle u nebo

      • Kakvih 5000 jadan ne bio , većina stranaca radi za 3500 do 4000 franaka neto , i pricajte o netu ne o brutu

  • Ljudi napustajte BiH jer život je kratak da bi se patili i preživljavali dan za dan.Vidite 13 tisuca km mjesecno a kod nas rjetki toliko imaju godisnje.Sto nas vise napusti teze ce bit nasim bahatim gazdama naci robove, pa neka im djeca onda zasuču rukavre i rade za 1200 km mjesečno i onda ce sav profit im ostati u obitelji.

  • Opako fali majstora za sve zanate u Hercegovini a bit ce i gore.Neka drago mi je da je tako😅

  • Sve je ovo ispravno i istinit o i tamo i vamo nszalost gorka je istina da se mora radit ma di god bio i po zaslugama se svagdi placa zako o u ovoj nasoj dolini suza.ps magdalena promini terapiju postala si ko pokvarena ploca na gramofonu.

  • Ja svaki dan vidim obitelji kako odlaze u Njemačku a niti jednog povratnika niti jednom nisam vidio.

  • Nazalost tko got ode za nas sto ostajemo je veliki plus jer samim nedostatkom radnika nas cijene neusporedivo vise.Jer svake robe koje nema na tržištu njoj automatski raste cijena.Ali zato trpi sve ostalo i drzava kao i mirovinski sustav moze propasti bez dovoljnog broja ljudi.BiH nikako ne moze konkurirati zapadnim zemljama a tome ne pomazu ni veze, stranački uhljebi, nametnute kladionice od hdz politike, korupcija i bahati privatnici, nažalost ostajemo bez ljudi.

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Širokobriježanin Matej Gašpar zabio za Hajduk

Juniori Hajduka osvojili su tri boda u lijepoj utakmici s dosta nadigravanja i kombiniranja. U…

11 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Como se nakon 21 godinu vraća u Serie A

Nogometaši Coma ostali su neporaženi protiv Cosenze, te su na taj način izborili plasman u…

17 minuta prije
  • Ostalo
  • Sport

Đoković završio u bolnici nakon bizarne nesreće

Bizarna nesreća dogodila se najboljem svjetskom tenisaču Novaku Đokovića na čiju je glavu pala boca…

30 minuta prije
  • Vijesti

Ljubuški ugostio istaknute putopisce na trećem Hercegovina Travel Festu

[gallery ids="685330,685318,685315,685314,685312,685313,685316,685317,685332,685333,685319,685320,685321,685322,685334,685323,685331,685324,685336,685337,685328,685325,685326,685338,685327,685329,685340,685335,685339"] Ljubuški je treću godinu zaredom ugostio istaknute putopisce koji su u petak navečer…

41 minuta prije
  • Banner
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Čudesni prizori polarne svjetlosti iznad Hercegovine

[gallery ids="685385,685384,685388,685381,685382,685386,685383"] Nevjerojatno prizori Aurore Borealis, polarne svjetlosti, zabilježeni su u noći s petka na…

7 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Sarajevo slavljem protiv Zvijezde 09 osiguralo plasman u Europu

[gallery ids="685370,685368,685369,685371,685372,685373,685374"] Nogometaši Sarajeva pobijedili su večeras na Koševu ekipu Zvijezde 09 sa 2:1, u…

9 sati prije