Nositelj ovog projekta je Ministarstvo sigurnosti BiH, a prije nekoliko dana propao je sastanak na kojem se trebao usaglasiti tekst o tome koja je institucija zadužena za koju vrstu posla i šta će ko tačno raditi, piše Avaz.
Planirano je da u ovom tijelu, osim predstavnika Ministarstva sigurnosti, budu i predstavnici Ministarstva vanjskih poslova BiH, Tužiteljstva BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu. Saznajemo da su pojedine institucije, poput MVP-a BiH, već delegirale svoje predstavnike.
Riječ je o osobi koja je zadužena za provjeru putovnica bh. državljana. No, neimenovanjem ovog tijela, zapravo je zakočen kompletan proces deportacije bh. državljana.
Iz MVP-a BiH neslužbeno je rečeno da, bez formiranja operativnog tijela, koje bi imalo jasne zadatke, nije moguće ni očekivati da Sjedinjene Američke Države pristanu na deportaciju ISIL-ovaca, ali i njihovih obitelji, jer nisu prošli provjere.
Do sada je u BiH izručen samo ISIL-ovac Ibro Ćufurović iz Velike Kladuše, koji se nalazi u zeničkom pritvoru i koji je optužen da se borio za Islamsku državu na području Sirije i Iraka.
Ostali bh. državljani, među kojima je i Abdulah Čurt, za kojeg je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić prije tri mjeseca tvrdio da bi trebao biti izručen s Ćufurovićem i deportiran u Sarajevo, i dalje čekaju službenu dokumentaciju, bez koje zračne snage SAD, smještene u Siriji, ne žele nikoga deportirati u matičnu zemlju.
Osim Čurta, u zarobljeništvu se, prema sigurnosnim podacima, nalaze i bh. državljani Senad Kupusović, Enes Borovac, Albin Sinanović, Nedim Mujčinović, Edin Muftić, Ajdin Blažević, Muhamed Hasić, Alija Keserović, Edvin Babić, Begzad Sarač, Salem Hasić.
Među zarobljenicima su i Emir Ališić iz maglajskog sela Ošve i njegov 19-godišnji posinak Hamza Labidi.
Nezvanično nam je rečeno da su već mjesecima doslovno užarene telefonske linije u ministarstvima sigurnosti i vanjskih poslova. Riječ je o pozivima članova obitelji, većinom zarobljenih supruga i djece, koji od bh. institucija traže odgovore šta će biti s njihovim najmilijima.
Stotine žena i djece nalazi se u izbjegličkim kampovima. Posljednji podaci govore da čak 200 djece čeka na povratak u BiH.
(www.jabuka.tv)
U utorak, 20. svibnja 2025. godine, pod predsjedavanjem predsjednika Vlade Predraga Čovića, u Širokom Brijegu…
[gallery ids="758859,758860,758861,758862"] Širokobriješki maturanti u utorak su svečanim defileom kroz grad obilježili kraj srednjoškolskog obrazovanja.…
Hrvatska pošta Mostar poziva vas da sudjelujete u stvaranju budućih poštanskih maraka! Otvoreni smo za…
[gallery ids="758848,758836,758844,758833,758834,758835,758837,758838,758839,758840,758841,758842,758843,758845,758846,758847,758849,758850"] U organizaciji JU Centar za socijalni rad Široki Brijeg, a u suradnji s…
Plamenjača je jedna od najčešćih i najopasnijih bolesti koja pogađa rajčicu i krastavac. U pojedinim…
Deloitte je u ponedjeljak objavio listu 500 najbrže rastućih tehnoloških kompanija EMEA regije – Europe,…
Komentari:
Šta će u BiH otišli su da se ne vrate,amen.
Trebaju se žene i djeca vratiti
Oni nisu ništa krivi
Žao mi,djece
Žao mi,i tih žena jer su morale sa muževima da idu
Po mom mišljenju one nisu krive a djeca najmanje
Pomire prvo od svog djeteta da li bi željeli da vam je djete u ratu
Nedaj Bože nikome
Ti što misliš da ih treba vratiti ,vrati ih sebi u kuću i daj im da kusaju prstima iz tepsije čorbu.Nos te baja i tebe i njih.
Bas steta,a tako bi sad bili blizu!!
Ko ih je slao taj nek ih zaštiti i vodi svojoj kuci
Neka sa svojim idealima ostsnu tamodi jesu i bez njih bih ima tolokoproblema
Oni imaju svoju državu neka ostanu u islamskoj državi za nju su se borili,a nikako u BiH nama teroristi niti njihove obitelji ne trebaju