Zašto žene odgađaju majčinstvo?

Iako se često smatra da je glavni krivac za odgađanje trudnoće želja za uspješnom karijerom, jedno kanadsko istraživanje pokazalo je drugačije. Prema rezultatima studije koja je objavljena u Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, manje od trećine žena koje su sudjelovale navelo je karijeru kao razlog za odgađanje majčinstva, dok je većina navela sigurnost u vezi.

U Kanadi 11 posto žena svoje prvo dijete rodi nakon 35. godine ili kasnije, u SAD-u oko 20 posto žena, a i kod nas je sve veći broj žena koje svoje prvo dijete rađaju sve kasnije. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 1960-ih godina žene su prvo dijete rađale s 23 godine, dok su 2005. majkama postajale tek s 28 godina. S obzirom na to da se trend nastavlja, dobna granica prvorotki približila se tridesetoj, a prema podacima struke i prelazi je.

Plodnost opada s godinama

Iako je prema rezultatima kanadskog istraživanja, ženama najvažnije ostvariti navedene ciljeve da bi odlučile postati majke, ginekolozi upozoravaju da plodnost opada s godinama.

“Danas je jedan od najvećih uzroka neplodnosti odgađanje rađanja. 1970-ih je samo pet posto žena rađalo nakon 35. godine života dok u današnje vrijeme u razvijenim zemljama oko 20 posto žena rađa nakon 35. Za to su zaslužni drugačiji način života, kapitalizam, stupanj obrazovanja, financijske prilike, a također i napredak medicinske znanosti te razvoj metoda pomognute oplodnje”, kaže ginekologinja Petra Podobnik Brlečić, dr. med. i objašnjava da svaka žena prilikom rođenja ima dva milijuna folikula (iz kojih se razvijaju jajne stanice) u jajnicima te se taj broj smanjuje s godinama starosti.

Planirajte prvu trudnoću prije 35. godine

“Tako pred prvu menstruaciju ima oko 300 tisuća, s 35 godina starosti oko 25 tisuća dok oko četrdesete ima 10 tisuća. S obzirom na to da se rađamo sa svim folikulima, razumljivo je da je kod mlađih žena broj i kvaliteta jajnih stanica puno bolji, dok je kod starijih manji broj i kvaliteta jajnih stanica i to je razlog velikom broju kromosomskih grešaka i spontanih pobačaja te smanjenoj plodnosti, pogotovo nakon 38. godine”, objašnjava ginekologinja i kaže da se danas može hormonskim testovima iz krvi i ultrazvučnim pregledom prilično točno procijeniti rezerva jajnika kod žena kako bi na vrijeme mogle planirati trudnoću.

“No i drugi faktori i način života mogu smanjiti plodnost i kvalitetu sluznice maternice te prohodnost jajovoda koji su bitni za spontano ostvarenje trudnoće. Tako da svakako savjetujemo ženama da planiraju barem prvu trudnoću prije 35. godine života, kako bi izbjegle povećane rizike trudnoće u starijoj dobi”, savjetuje ginekologinja.

(www.klokanica.hr)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Dok djelatnici štrajkaju, Sveučilište se hvali priznanjima

Sveučilište u Mostaru pohvalilo se novim priznanjem, i to svjetskim, jer bi se trebali naći…

14 minuta prije
  • Business
  • Vijesti

Koje županije u FBiH uplaćuju najviše prihoda?

Porezni obveznici Federacije BiH u razdoblju siječanj – travanj 2024. godine uplatili su 2.658.487.319 KM…

55 minuta prije
  • Vijesti

O čemu su razgovarali Vučić i Xi Jinping?

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić obratio se nakon današnjeg susreta s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u…

1 sat prije
  • Vijesti

Raspisani lokalni izbori u BiH, evo koliko birača ima pravo glasa

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine (SiP BiH) je na sjednici održanoj u srijedu donijela…

1 sat prije
  • Vijesti

Počeli radovi na izgradnji područne ambulante Doma zdravlja Čitluk

[gallery ids="684648,684654,684656,684651,684652,684653"] Radovi na izgradnji područne ambulante Doma zdravlja u Čerinu započeli su ovih dana.…

2 sata prije
  • Vijesti

HDZ i Domovinski pokret postigli dogovor

Timovi DP-a i HDZ-a postigli su u srijedu "suglasje u vezi s formiranjem nove parlamentarne…

2 sata prije