Odbor stručnjaka predvođen bivšom premijerkom Novog Zelanda Helen Clark i bivšom liberijskom predsjednicom Ellen Johnson Sirleaf u preliminarnom izvješću navodi da “globalni sustav upozorenja na pandemiju nije primjeren svrsi”.
Svjetska zdravstvena organizacija nije bila u mogućnosti obaviti posao, dodaje se.
Ono što je Odboru jasno jest da su lokalne i nacionalne zdravstvene vlasti u Kini u siječnju mogle primijeniti oštrije javnozdravstvene mjere, navodi se u izvješću koje se referira na pojavu novog virusa u gradu Wuhanu u pokrajini Hubei.
Odbor dodaje da kad su se pojavili dokazi o prijenosu zaraze s čovjeka na čovjeka, “u previše zemalja je ignoriran taj signal”.
Također navodi da se postavlja pitanje zašto se Odbor za hitne slučajeve WHO-a nije sastao do trećeg tjedna siječnja i nije proglasio međunarodnu izvanrednu situaciju do drugog sastanka 30. siječnja 2020.
Iako se termin pandemija ne koristi niti definira Međunarodnim zdravstvenim propisima (2005.), njegova upotreba služi tome da usmjeri pažnju na težinu zdravstvenog događaja. WHO je taj izraz upotrijebio tek 11. ožujka, stoji u izvješću, prenosi Hina.
Odbor stručnjaka pozvao je na “globalnu obnovu” i reklao da će preporuke iznijeti u konačnom izvješću ministrima zdravstva u svibnju.
(www.jabuka.tv)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…