Srpski Fond za humanitarno pravo danas je predstavio prvi izvještaj o provođenju Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina uz koji je napravljeno i istraživanje javnog mnijenja o tematici ratnih zločina.
Više od polovine građana Srbije nema potrebu informirati se o ratnim zločinima, 64 posto ih ne zna što se dogodilo na poljoprivrednom dobru Ovčari kod Vukovara 1991., a čak 71 posto ne zna da je Sarajevo bilo pod opsadom skoro četiri godine, pokazalo je istraživanje objavljeno u Beogradu.
Više od polovice ih zna vrlo malo o ratnim zločinima
Građani Srbije malo znaju o ratnim sukobima u bivšoj Jugoslaviji 1990-ih godina i o ratnim zločinima, te o suđenjima optuženima za ratne zločine, većina od 52 posto anketiranih ne zna navesti ni jedan zločin počinjen nad srpskim stanovništvom tijekom sukoba na području bivše Jugoslavije 1990-ih.
Većina od 54 posto ispitanika istraživanja koje je naručio dnevni list “Danas” tvrdi kako nema potrebu informirati se o suđenjima za ratne zločine, 35 posto ih “donekle ima potrebu”, dok 11 posto, ili tek svaki deseti ispitanik, navodi kako ima potrebu čuti informacije o tim suđenjima.
O Haškom sudu uglavnom – negativno
O Haškom tribunalu imaju pretežito negativan stav koji se ogleda u tvrdnjama o neobjektivnosti i pristranosti, imaju brojne zamjerke vezane uz njegov rad, uz naglašen mali doprinos ICTY-ja saznavanju činjenica o ratovima tijekom raspada SFRJ.
Više od polovice (56 posto) anketiranih tvrdi da je Tribunal neobjektivan i pristran, 22 posto da je “malo objektivan”, osrednje je objektivan za 16 posto ispitanika, dok ICTY “prilično” ili “visoko” objektivnim doživljava tek šest posto, pa je prosječna ocjena rada tog suda – 1,72.
Četvrtina ih smatra kako su Hrvati počinili najviše zločina
Četvrtina ispitanika smatra kako su Hrvati počinili najviše zločina, a gotovo polovica ih misli da su Srbi imali najviše žrtava u ratovima vođenim na teritoriju Hrvatske i BiH.
Čak 85 % ispitanika ne zna navesti niti jedan događaj za koji se sudilo (ili se još uvijek sudi) pred sudovima u Srbiji, a čak 79 % ispitanika ne zna navesti ni jedan državni organ uključen u procesuiranje ratnih zločina u Srbiji.
Ne znaju što se dogodilo na Ovčari
64 % ispitanika ne zna što se dogodilo na Ovčari kod Vukovara 1991. godine.
U istraživanju koje je provedeno u Srbiji, 71 % ispitanika ne zna da je Sarajevo bilo pod opsadom gotovo četiri godine.
Većina ispitanika, odnosno 94 % njih, nije čulo ni za jedan logor koji se nalazio na teritoriju Srbije u vrijeme ratova 90-ih godina.
Smatraju da ne trebaju nadoknaditi štetu
Više od polovice anketiranih – 54 posto, protivi se mišljenju da je Srbija dužna platiti naknadu štete koju su pripadnici vojske i policije nanijeli civilima tijekom ratnih sukoba, 15 posto je za, a jedna desetina – oko 11 posto ima neutralan stav o tome.
Istodobno, 59 posto ispitanih podržava prijedlog da država podigne spomen-obilježje srpskim žrtvama stradalim 1990-ih, njih 11 posto drži da je prijedlog loš, a isto toliko ih je neodlučno.
Na pitanje treba li Srbija podići spomenik civilnim žrtvama koje su stradale od srpske vojske i policije, 49 posto je protiv, a samo 18 % za.
Protive se rehabilitaciji osumnjičenih
Ogromna većina anketiranih – 71 posto, protivi se političkom rehabilitiranju osumnjičenih, nepravomoćno i pravomoćno osuđenih za ratne zločine i drži da im ne treba povjeravati ni državne dužnosti niti trebaju sudjelovati u politici, dok je to prihvatljivo za samo četiri posto.
Više od polovice – 56 posto, ne bi prihvatilo prijedlog da država Srbija podigne spomenik u Batajnici kod Beograda, na mjestu gdje je otkrivena masovna grobnica kosovskih Albanaca stradalih na Kosovu, dok taj prijedlog podržava samo 10 posto ispitanika, a 12 % ih je neodlučno.
Istraživanje provedeno na 1202 ispitanika
Istraživanje Demostata provedeno je intervjuima tet a tet, upitnik je činilo 69 pitanja, a statistički je obrađeno 1202 ispitanika.
U izvješću FHP-a navedeno je da za skoro dvije godine od usvajanja nema značajnog napretka u procesuiranju ratnih zločina te da se u mnogim područjima stanje dodatno pogoršalo. Od donošenja te strategije podignuto je svega osam optužnica, suđenja traju “nerazumno dugo”, a jedna od primjedbi je i da nema napretka u potrazi za nestalim osobama, stoji u izvješću Fonda.
(Hina)
Toyota je često kritizirana zbog sporog ulaska na tržište električnih automobila. Međutim, konačno počinje više…
Prilikom čišćenja kupatila mnoge osobe se suočavaju sa mrljama od tvrde vode i fleka od…
Dok se vode posljednje pripreme uoči početka nove turističke sezone, brojni poslodavci muku muče s…
Na južnim obroncima planine Čvrsnica krije se dragulj prirode, kanjon rijeke Drežanke. Smješten između Čvrsnice…
Utakmicama posljednjeg kola u subotu navečer je završena sezona u francuskoj Ligi 1, a iz…
Prihodi poznatog lanca brze hrane "Žeks doner" u prošloj godini porasli su na 5,4 milijuna…