Ombudsman za djecu Republike Srpske-a Nada Grahovac ističe da su učinjeni značajni pomaci u zaštiti prava i interesa mališana, ali napominje da neke zakonom utvrđene obveze još nisu realizirane.
”Nije definirana lista ustanova za uključivanje maloljetnika u rad bez naknade, te u humanitarne organizacije, a nije uspostavljen ni odgojni centar ni ustanova…”, precizira ona govoreći o godišnjem izvješću ombudsmana za djecu za 2015.
Grahovac ističe za Srnu da Zakon o socijalnoj zaštiti doprinosi unapređenju zaštite djece prema različitim osnovama, jer je, pored većeg obima prava, znatno proširio i krug osoba – djece korisnika prava iz socijalne zaštite. ”I u ovoj oblasti, ostvarivanje prava djece dovedeno je u pitanje, jer za ostvarivanje prava na dnevno zbrinjavanje djece u svim lokalnim zajednicama nisu uspostavljeni potrebni centri”, upozorava ona.
Značajan doprinos unapređenju zaštite djece od različitih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja predstavlja potpisivanje Protokola o postupanju u slučaju nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece i uvođenje programa prevencije različitih oblika nasilja u obrazovni sustav. Objašnjava da se postupanjem jednog broja nadležnih službi i institucija, iako su Protokolom uspostavljeni obvezujući standardi postupanja i definirana procedura postupanja, dovodi u pitanje ostvarivanje prava djeteta i njegovo pravo na zaštitu, jer izostaje adekvatna reakcija nadležnih, a time i potrebna potpora djetetu. Prema njezinim riječima, zaštita djece od različitih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, pored dosljedne primjene protokola, zahtijeva i izmjene i dopune Kaznenog zakona.
”Zakon mora poslati poruku djeci da će ih sustav zaštititi. To znači strože kazne za počinitelje kaznenog djela na štetu djece, zabranu rada s djecom, zabranu približavanja objektima koje koriste djeca, povećanje dobne granice za dobrovoljni pristanak na spolni odnos, koji je sada 14 godina”, napominje Grahovac. Potrebno je i da programi prevencije zaštite zdravlja djece i različitih oblika rizičnog ponašanja budu sastavni dio školskog programa.
(Srna)
Duga-tehna d.o.o. je vodeći domaći proizvođač i trgovac boja, lakova i fasadnih žbuka, te distributer…
[gallery ids="758947,758936,758946,758945,758944,758943,758942,758941,758940,758939,758938,758937,758935,758934,758933,758932,758931,758930,758929,758928"] U svečanom i inspirativnom ozračju, 16. svibnja 2025. održana je proslava povodom 35…
Foto Klub Mostar ponosno najavljuje drugi Astro vikend Mostar 2025 – Nebeski spektakl za sve…
U Sarajevo City Centru uskoro se otvara radnja kompanije H&M. Na posljednjim zabilježenim fotografijama može…
Adi Šoše je prvi put progovorio o vezi s Beograđankom Nevenom Nikolić koja mu je…
Federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić održala je radni sastanak s načelnikom Općine Grude…
Komentari:
podajte dijeci dječiji nadoplatak a ne neke kazne što se ne mogu u bih usvojiti ko u svijetu.
Zar Vlada ne cini kazneno djelo na stetu djece? Majke su prisiljene vracati se na posao nakon 40 dana jer porodiljne naknade kasne 13 mjeseci. Najbitniji trenutci zivota djece prolaze u teskoj brizi roditelja kako ce ih prehranit. Netko tim novcem gradi sebi 5. kucu. Otkidate ih od prsa majkama. Gospodo uskracujete djeci ono temeljno. Zar vas nije stid?
Sve radite da djeci bude gore.
Odvajanje od majke prije navrsene godine zivota, neisplata porodiljskih naknada,u vrticima haos od nesredenosti ustanova (lose place,ne placeni doprinisi ,pretrpane skupine, losa ishrana...)
I o cemu pricamo? Sto to drustvo i nadlezni rade da nam bude bolje?
Sebi odradili bogovske place tople obroke
Uhljebili se i imaju po tri kuce, i imaju pricu pricu ored izbore kako ce se zalagati za djecu i njihovo bolje sutra.