Foto: Freepik
UNESCO je priopćio kako postoje dokazi da je prekomjerna upotreba mobilnog telefona povezana sa smanjenim obrazovnim učinkom i da vrijeme koje se provodi ispred ekrana negativno utječe na emocionalnu stabilnost djece, piše Večernji list BiH.
UNESCO je upozorio one koji su i tvorci “novih metoda učenja” na nepromišljeno prihvaćanje digitalne tehnologije, tvrdeći da bi njezin pozitivan utjecaj na ishode učenja i ekonomsku učinkovitost mogao biti precijenjen, a da nešto što je novo nije uvijek nužno i bolje.
Ne predstavljaju sve promjene napredak. Samo zato što je nešto novo i tek osmišljeno, ne mora značiti da bi trebalo biti odmah primijenjeno svugdje, zaključuje se.
U BiH potrebu ukidanja mobitela u školama prvi su prepoznali u Sarajevskoj županiji, gdje je prije nekoliko mjeseci upućena inicijativa o zabrani upotrebe mobilnih uređaja tijekom trajanja redovite nastave.
Inicijativu je resornom ministarstvu uputio Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH – Županijski odbor Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Sarajevske županije (SSOOiO FBiH – ŽO SŽ-a).
Svjedoci smo da se telefon posljednjih godina sve više koristi u svrhu razonode, objave nedopuštenog sadržaja ili nedopuštenog snimanja, a sve manje u svrhu znanosti, učenja, praćenja pozitivnih događaja i sl. Također, svjedoci smo da su nam djeca postala robovi tehnologije modernog doba i da se vrlo rijetko ili nikako ne druže sa svojim vršnjacima, nego se zatvaraju u svoje prostore i jedini vid komunikacije im je telefon i društvene mreže, navodi se u inicijativi upućenoj Ministarstvu za odgoj i obrazovanje Sarajevske županije.
Smatraju da se cjelokupno društvo treba “zapitati gdje su nam nestale ili nestaju one prave i istinske vrijednosti prijateljstva među vršnjacima“.
Shodno navedenom, pozivamo vas da pokušamo vratiti djeci djetinjstvo, da im probudimo volju za druženjem i igrom, a da im mobitele ostavimo postrani i tako im ukažemo da nisu robovi tehnologije. Ne smijemo dopustiti da nam djeca robuju mobitelima, navodi se u pismu, gdje se sugerira kako izuzetak od zabrane mogu biti samo situacije kada je upotreba mobitela nužna iz zdravstvenih, edukativnih i drugih opravdanih razloga.
U istoj inicijativi navodi se da je Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH – Županijski odbor SSOOiO Sarajevske županije u prethodnom razdoblju istraživao važnost korištenja mobitela u nastavi, odnosno jesu li oni prijeko potrebni tijekom nastave.
Uočili su, kako navode, da su pojedine strane zemlje još prije nekoliko godina donijele propis kojim se zabranjuje upotreba telefona u školama jer ometaju nastavu, smanjuju djeci koncentraciju ili dovode do nedopuštenog snimanja, koje se kasnije može iskoristiti u svrhu dokazivanja bilo kakvih radnji. Podsjetimo, posljednjih godina niz je primjera u školama diljem BiH gdje su učenici zloupotrijebili mobitele kako bi naštetili vršnjacima, ali i profesorima te nastavnicima u cilju njihova ismijavanja u javnosti.
Inače, problem je u činjenici da ne postoje jasno propisani pravilnici o korištenju mobitela u osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj malo drugačija situacija.
Pojedine škole u Federaciji BiH ograničile su upotrebu mobitela na osnovi internih odluka, dok ni u jednoj županiji ne postoje smjernice o korištenju mobitela na nastavi. Iz Federalnog ministarstva obrazovanja BiH ranije su objasnili kako se korištenje mobitela u školama uglavnom uređuje na razini škola, odnosno propisuje pravilima škola.
Prema Zakonu o osnovnom odgoju i obrazovanju RS-a, zloupotreba mobilnih telefona za vrijeme nastave i snimanje videoklipova za vrijeme boravka u školi i njihova daljnja distribucija smatra se težom povredom dužnosti učenika.
Za ovu vrstu povrede dužnosti učeniku može biti izrečen ukor ravnatelja, ukor nastavničkog vijeća ili premještanje iz jedne u drugu najbližu školu.
Također, prema Zakonu o srednjem obrazovanju i odgoju RS, kao teža povreda obveze učenika definirana je zloupotreba korištenja mobilnih telefona u školi, s tim da se u ovom slučaju učeniku može izreći isključenje iz škole.
Korištenje mobitela u školama već su zabranile brojne zemlje svijeta, među kojima su Francuska, Njemačka… Od početka iduće godine to će učiniti i Nizozemska…
(www.jabuka.tv)
Hrvatski reprezentativac i junak Osasune, Ante Budimir, nalazi se pred najvećim transferom svoje karijere –…
BMW je objavio najavne fotografije automobila kojim će uveličati skorašnji Villa d'Este. Bavarska marka redovito…
Najnovije prognoze za ljeto 2025. pokazuju dinamičan uzorak atmosferskih kretanja nad Europom. Nakon ranog početka…
Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine dostavila je nadležnoj službi Europske komisije zahtjev za…
U utorak, 20. svibnja 2025. godine, pod predsjedavanjem predsjednika Vlade Predraga Čovića, u Širokom Brijegu…
[gallery ids="758859,758860,758861,758862"] Širokobriješki maturanti u utorak su svečanim defileom kroz grad obilježili kraj srednjoškolskog obrazovanja.…