Google je u drugoj polovici devedesetih pokrenut kao web tražilica, a tijekom godina ova je kompanija zavladala internetom te danas njeni servisi poput Gmaila, YouTubea, Chrome, Google Mapsa i drugih imaju više od milijardu korisnika.
Također, Google dominira i mobilnim tržištem gdje njegov mobilni operativni sustav Android instaliran na više od dvije milijarde uređaja, a veliki novac ulažu i u projekte budućnosti poput autonomnim vozila.
Google već prati kartične transakcije
Taktika ove kompanije, koju dugo godina uspješno primjenjuju, jest korisnicima omogućiti besplatan pristup uslugama i proizvodima, ali im uz njih prikazivati i reklame te upravo od oglašavanja zarađuju najveći dio novca. Kako bi kompanijama koje ulažu milijarde dolara u oglašavanja na Googleovim servisima pokazali koliko su oglašivačke kompanije na internetu uspješne te kako se odražavaju na prodaju u offline svijetu, ova će kompanija koristiti umjetnu inteligenciju za praćenje potrošnje putem bankovnih kartica korisnika u trgovinama.
Zahvaljujući ovim podacima koje Google prati i koje će dijeliti s oglašivačima, oni bi napokon mogli saznati koliko su zaista uspješne njihove kampanje na internetu i koliko te kampanje utječu na prodaju u (offline) trgovinama, a Google već sada prati skoro sedamdeset posto svih transakcija putem kartica u SAD-u.
Ovo je prvi put da je Google omogućio svakom oglašivaču praćenje utjecaja marketinških akcija na svim uređajima i putem svih kanala na samo jednom mjestu, objavili su na Googleovom blogu.
Google, zahvaljujući servisima poput AdWordsa, Analyticsa i DoubleClicka, već ima brojne informacije o korisnicima te ih kombinira s informacijama o tome što su korisnici pretraživali i koji su im se oglasi prikazivali, a također posjeduju informacije o lokacijama s pametnih telefona tako da Google zna kada su korisnici pregledali oglase te jesu li nakon toga proizvode koje su vidjeli u oglasima pretraživali na internetu, odnosno jesu li ih kupili u trgovini, piše Zimo.hr.
Udar na privatnost
Praćenje potrošnje na karticama korisnika samo je još jedan udar na privatnost, prenijeli su na BBC-u mišljenje nekih kritičara ove kompanije: “Ono što mi je zaista fascinantno jest da su kompanije postale iznimno nametljive kada je u pitanju prikupljanje podataka te su također postale još tajnovitije”, komentirao je Marc Rotenberg iz Electronic Privacy Information Centera.
Ipak, treba napomenuti kako Google neće imati pristup detaljima o proizvodima koje su korisnici kupili, već samo o vrijednosti kupovine ostvarene u određenom razdoblju. Također, korisnici će moći ograničiti ovu mogućnost praćenja potrošnje, a Googleovci kažu kako će sve podatke koje korisnike povezuju s potrošnjom u trgovinama kriptirati kako bi bili sigurni u slučaju hakerskih napada i krađe podataka.
(www.jabuka.tv)
Ministar obrane BiH Zukan Helez priznao je da snage EUFOR-a imaju izričito naređenje da se…
Navijači FK Sarajevo Horde zla najavile su gostovanje u Mostar na utakmicu 31. kola WWin…
Na sjednici Povjerenstva za suđenje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine određene su službene osobe za…
U danskom Herningu izvučene su skupine Europskog prvenstva u rukometu koje će se održati od…
[gallery ids="757819,757815,757816,757817,757818,757820,757821"] U četvrtak, 15. svibnja, 124 bivših učenika Gimnazije fra Dominika Mandića okupilo se…
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović najavio je povlačenje iz politike na Danima komunikacija u Rovinju.…