Poljoprivredna škola u Bijeljini dobila je opremu za praksu vrijednu 85.000 KM zahvaljujući programu “Prilika plus”.
Projektom koji provodi Republička agencija za razvoj malih i srednjih poduzeća, a financira Vlada Švicarske, učenicima je omogućeno da u radionicama proizvode peciva i sireve, piše Blic.rs.
Naime, zbog nedostatka prostora praktična nastava za prve i druge razrede ranije se izvodila u učionici, dok učenici završnih razreda praksu obavljaju u devet bijeljinskih tvrtki. U radionicama za izradu pekarskih proizvoda, preradu voća i povrća i za proizvodnju mlijeka, učenici mogu pratiti cijeli tijek proizvodnje, i to od prijema sirovine do gotovoga proizvoda.
Učenica trećega razreda smjera prehrambeni prerađivač Radoslava Tomić kaže da će zahvaljujući praksi u školi imati radno iskustvo. I Dalibor Simeunović, koji se školuje za prehrambenoga tehničara, ističe kako praksa učenicima pomaže da lakše svladaju znanje stečeno u učionici.
Jedno je kada čitate o nečemu, a drugo kada to što znate možete i napraviti. Na primjer, zamijesite kruh i kifle, ispečete i probate. Ovo znanje će nam brže otvoriti put do radnoga mjesta, jer poslodavci radije primaju ljude koji su nekada nešto i radili, a ne da samo imaju diplomu, kaže ovaj učenik.
Praktična nastava organizirana je za sedam odjela od prvoga do trećega razreda za zanimanja pekar i prehrambeni prerađivač. Koordinator praktične nastave za prehrambenu struku Slađana Marković kaže kako je praksa u školi jako važna jer učenicima omogućava da u određenom opsegu stječu znanja, vještine, znanja koje mogu dalje usavršavati u završnim razredima u tvrtkama.
Počeli smo skromno, a sada imamo sve veće ambicije. Imamo skromne zalihe brašna, soli i šećera. Džemove djeca donose od kuća. Voljeli bismo da možemo proširiti asortiman, jer nam stalno traže peciva s eurokremom ili pizze, što zahtjeva veća ulaganja, kaže Marković.
U Poljoprivredno-medicinskoj školi kažu da stalno rade na poboljšanju uvjeta za praktičnu nastavu koja dopunjava teoretsku. Direktor ove škole Milorad Vuković podsjeća da će škola ove godine dobiti i oglednu farmu krupne stoke, površine 600 kvadratnih metara.
U ovaj projekt krenulo se nakon višegodišnjega sudskoga spora Poljoprivredne škole i lokalne uprave zbog neizvršenja ugovorne obveze za parcele uzete za izgradnju Visokoškolskoga centra. Za nastavak izgradnje prve faze ogledne farme s nastavnim centrom, potrebno je oko 240.000 KM, a investitor je grad Bijeljina, pojasnio je Vuković za Blic.
Prvih mjesec dana proizvodi iz radionice poklanjani su učenicima i profesorima, a sada se prodaju u pekari s kojom je škola potpisala ugovor, dok proizvedeni sir, za sada, kupuju i naručuju profesori. Poljoprivredna škola osnovana je 1950. godine, a 1992. godine joj je pripojena i medicinska škola. Trenutno je pohađa 1.030 učenika.
(www.jabuka.tv)
Informativna radionica "Promocija Programa Europske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI), održat će se…
Denis Ćorić oglasio se po prvi put nakon otkaza u Željezničaru te poručio da s…
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu objavili su detalje operativne akcije "Istok Turist"…
Zlatko Dalić objavio je popis reprezentativaca na koje računa za prve dvije utakmice kvalifikacija za…
Zbog povećanja obujma poslovanja firma iFORM d.o.o. Široki Brijeg raspisuje natječaj za više radnih mjesta.…
Hitna sjednica Doma naroda PS BiH, na kojoj su trebale biti samo dvije točke dnevnog…