U Hrvatsku stiže aplikacija koja će upozoravati ako ste bili u kontaktu sa zaraženim

Mobilna aplikacija koja će upozoravati osobe da su bili u kontaktu sa zaraženom osobom bit će dostupna od utorka u Hrvatskoj.

Aplikacija koja bi se trebala zvati “Aplikacija za praćenje izloženosti virusu” funkcionirat će tako da osoba pozitivna na koronavirus tu informaciju unese u sustav te će osobama koje su bile pored zaraženog duže od 15 minuta i na manje od dva metra, a također posjeduju ovu aplikaciju, dojaviti putem bluetooth signala da su ostvarile rizičan kontakt, te da se trebaju javiti doktoru ili epidemiologu, piše 24sata.hr.

Aplikacija ipak čuva podatke o zaraženoj osobi u tajnosti te obaviještena osoba neće znati tko je zaraženi kontakt, nego samo da je bila s nekim zaraženim.

Dakle, mobilni uređaji osoba koje imaju instaliranu aplikaciju bilježit će trajanje kontakta s drugom osobom, te kada neko dobije pozitivan nalaz pa to unese u aplikaciju, sve osobe s kojima je bio u kontaktu u posljednja dva tjedna, a koje imaju aplikaciju, dobit će obavijest da su bili sa zaraženim. Nakon 14 dana se spremljeni podaci o kontaktima sami brišu, s obzirom na to da tada prestaje razdoblje inkubacije, odnosno potencijalna mogućnost prenošenja virusa.

Navodi se da je ključ za uspješno funkcioniranje aplikacije njena sve veća raširenost. Ako bi 60-70 posto ljudi posjedovalo aplikaciju, a što još uvijek nije postignuto, ona bi bila učinkovitija i efikasnija. Čak se razmišlja da aplikacija bude obavezna za one koji unutar Europske Unije prelaze granicu, što bi u konačnici povećalo njeno korištenje.

Međutim, postoje i dvije nezahvalne činjenice u vezi s aplikacijom. Prema pisanju 24sata, onaj tko dobije obavijest da je bio u rizičnom kontaktu neće imati obavezu javiti se liječniku nego će samo postojati apel da to učini. Kako se zasad može doznati, neće biti “praćen” pa prisiljen i upozoren da se javi nadležnim službama.

Istovremeno nije poznato kako će se sprječavati unošenje lažno pozitivnih nalaza u aplikaciju. Npr. u Njemačkoj svaki nalaz na COVID-19 ima barkod koji se unosi u aplikaciju pa varanje nije moguće. No, pretpostavka je da osoba koja instalira aplikaciju čini to upravo da bi u slučaju da se zarazi mogli biti obaviješteni svi s kojima je bila u rizičnom kontaktu.

Iako su pojedine osobe iskazale bojazan od mogućeg špijuniranja, ti navodi se osporavaju naglašavajući da je stvorena isključivo s ciljem obavještavanja.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Vijesti

Salezijanci organiziraju ljetni kamp za djecu i mlade od 23. lipnja do 4. srpnja

Katolički školski centar "Don Bosco" iz Žepča najavljuje ljetni kamp koji će se održati od…

4 minute prije
  • Vijesti

Donosimo vremensku prognozu za vikend

Bosnu i Hercegovinu ovog vikenda očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme, uz povremenu kišu i…

35 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Livaja upitan za derbi s Rijekom

Marko Livaja mogao bi propustiti nedjeljni derbi između Hajduka i Rijeke, koji se na Poljudu…

48 minuta prije
  • Vijesti

Papa Lav XIV. upozorio na usamljenost mladih

Papa Lav XIV upozorio je na usamljenost među mladima u četvrtak na audijenciji s kongregacijom…

59 minuta prije
  • Tehnologija

Vision Days 2025 okuplja vrhunske IT stručnjake u Mostaru: Dvodnevna konferencija o budućnosti informacijske sigurnosti

Drugo izdanje IT konferencije "Vision Days 2025." održat će se 22. i 23. svibnja 2025.…

2 sata prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Navike koje vam polako kvare kožu, a da ih ni ne primjećujete

Svakodnevne sitnice mogu imati veći utjecaj na kožu nego što mislite. Evo što radite pogrešno…

2 sata prije