Iako su neke zemlje, poput Rusije i nedavno Turske uvele stalno ljetno računanje vremena i neće primjenjivati vraćanje kazaljki na satovima u skladu sa zimskim računanjem, to se u Bosni i Hercegovini, po svemu sudeći, još neće dogoditi.
Posljednje nedjelje u listopadu doći će do prelaska na zimsko računanje vremena, tako što će se pomjeranjem za 60 minuta unazad vrijeme u 3.00 sata računati kao 2.00 sata.
”Jasno se može reći da ne postoji apsolutno nikakva mogućnost da se u BiH promijeni način računanja vremena, uključujući i “pomjeranje sata”, jer smo dio Ezrope u kojoj o tome nema nikakvih naznaka takve vrste”, mišljenje je ekonomskog analitičara Igora Gavrana.
On je u razgovoru za Fenu kazao da bi ideja da sama BiH i pomisli na ovakve izmjene bila potpuno nerazumna i ničim opravdana.
”Nema apsolutno nikakvih naznaka o tome i to se neće dogoditi uskoro, a niti ikada, ako se isto ne dogodi u EU, odnosno Europi”, ističe Gavran.
Kada je riječ o ekonomskim efektima, pojašnjava da su oni bili izvorni povod uvođenja ove mjere pomjeranja vremena, odnosno motivacija je bila ušteda energije zbog produžavanja trajanja dana.
”Taj argument i danas je vrijedeći, uz dodatni argument da je ovaj sustav već toliko dugo u primjeni da se manje može govoriti o “promjeni”, a više o stabilnosti i stalnosti njegove primjene. Negativni argumenti su gubici u produktivnosti i utjecaj na psihu i bioritam čovjeka u razdoblju pomjeranja vremena, međutim, pošto se ove promjene uvijek događaju vikendom i ovaj argument protiv je upitan. Sve kvantifikacije, pozitivne i negativne, mahom su procjene i pretpostavke, pa je teško usporediti dvije konkretne brojke “za” i “protiv”, podvlači Gavran.
U svakom slučaju, čak i da su efekti jedne ili druge opcije iznimno značajni za BiH, Gavran zaključuje da država ovakvog geografskog, političkog i ekonomskog položaja ne može sebi dozvoliti “ekscentrično izdvajanje iz okruženja i ima samo jednu opciju, a to je da slijedi EU i ostatak Errope”.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike ističu da je pitanje računanja vremena u Federaciji BiH uređeno Zakonom o računanju vremena.
Pojašnjavaju da je spomenuti zakon temporalnog karaktera, s obzirom na to da je njime propisano da će se primjenjivati do donošenja zakona o računanju vremena Bosne i Hercegovine.
”S tim u vezi, u Federaciji BiH nisu planirane izmjene spomenutog propisa, kojim bi se pitanje računanja vremena samo za ovaj entitet uredilo na drugačiji način”, kazali su Feni u Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike.
(Fena)
Nogometaši Igmana iz Konjica i službeno prelaze u niži rang nakon što ih je u…
Niko Kovač izborio je Ligu prvaka s Borussijom Dortmund uvjerljivom pobjedom od 3:0 protiv Kiela…
U subotu, 17. svibnja, nekadašnji učenici Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu proslavili su…
Već je općepoznato da će Dinamo ovoga ljeta napraviti pravu čistku i velike promjene u…
[gallery ids="758262,758260,758259,758263,758261,758264"] Članovi ekološke sekcije Druge osnovne škole Široki Brijeg, uz vodstvo svojih nastavnica, obnovili…
Kad pomislite na “špagete bolonjez”, sigurno vam na pamet padne tanjur tjestenine s gustim crvenim…
Komentari:
”Jasno se može reći da ne postoji apsolutno nikakva mogućnost da se u BiH promijeni način računanja vremena, uključujući i “pomjeranje sata”, jer smo dio Ezrope u kojoj o tome nema nikakvih naznaka takve vrste”, mišljenje je ekonomskog analitičara Igora Gavrana.