Prije samo dvije godine pelet se ubrajao u red najpovoljnijih sirovina za zagrijavanje prostorija. Pelet se u BiH tada prodavao po cijeni od 280 KM za tonu, dok se tijekom 2021. cijena kretala od 300 do 330 KM po toni.
Ove godine došlo je do višestrukog porasta cijene. U travnju je bilo moguće pronaći tonu peleta za 480 KM. Već u svibnju cijena je bila 640 KM po toni. Trenutačno se pelet prodaje po cijeni od 700 do 750 KM po toni.
Za poskupljenje je navedeno više razloga od poskupljenja goriva, materijala za strojeve koji se koriste u proizvodnji, ali kao ključni se može izdvojiti povećanje potražnje na tržištu EU-a. Vlasti su na poskupljenje peleta pokušale reagirati time što su uvele zabranu izvoza na tri mjeseca, piše Večernji list.
Ispostavilo se da ograničenje izvoza nije dovelo do snižavanja cijene jer su proizvođači procijenili da im je isplativije pelet spremiti u skladišta i pričekati eventualni nastavak izvoza. Zemlje EU-a našle su se pred energetskim izazovima. Jedan od razloga je nestabilnost opskrbe plinom, a drugi je što je Ukrajina bila veliki izvoznik peleta.
Zbog rata su se zemlje EU-a okrenule alternativnim tržištima, a BiH je jedno od njih. U Hrvatskoj su vlasti reagirale tako što su PDV na pelet smanjile na 13 %, a zatim na 5 %. Ovisno o vrsti i kvaliteti, tona peleta (1.050 kg) u RH se može kupiti za nešto više od 620 eura, piše Večernjak.
Srbija je ograničila maksimalnu cijenu u maloprodaji do 1. studenoga na 320 eura po toni, a istoj mjeri pribjegla je i Crna Gora. Cijena peleta u Njemačkoj u kolovozu je iznosila 682,98 eura, a u rujnu 763,76 eura. Tona peleta u Austriji je 560 eura te je u odnosu na prošlu godinu porasla 148 %.
(www.jabuka.tv)
[gallery ids="756266,756264,756265,756267,756263"] Predstavljanje dvaju novih romana istaknute hrvatske književnice, povjesničarke i kulturološke analitičarke Anite Martinac…
Na Trgu hrvatskih branitelja u Posušju svečanom ceremonijom otvorene su Sportske igre mladih, čime je…
Papa Lav XIV započeo je u petak prvu misu kao novi rimski prvosvećenik, obraćanjem kardinalima…
[gallery ids="756249,756247,756245,756246,756248,756244"] Promocija knjige "Mediji i suvremeni terorizam" autora dr. sc. Marka Banožića predstavljena je…
Po okončanju konklave Puljić je dao intervju za Katoličku tiskovnu agenciju i ispričao svoje dojmove.…
U novoj epizodi emisije "Velike priče malih ljudi" gošća je bila baka Anica Šunjić iz…
Komentari:
Najveći problem je cijena sirovine, treba pretresti pilane koje opskrbljuju peletare.
Lazete ja sam kupio neki dan tonu peleta po 400Km.Samo pisete gluposti i plasite jadni narod.Dignite vi peleti drva jos vise,a ko ce vam moc to kupit.Jedino ove gazde sto se pusu svim i svacim.
A gdje točno si kupio? Euromaterijal ne prodaje ga više, malucanović varira od 670-780, bago isto kao ovaj.. kod ostalih kao nema pa aj de objasni kod koga si?
Ja sam isto kupio 5 tona po 400 KM, ali sam naručio uz avans u veljači
850km zvao neki dan
450
Večno će da bude vaš :)
Samo glumit neradničku gospodu i da je živit na tuđog grbači .Pusta falba u kafanama al bez ikakva pokrića.Progleda je puk koji živi od svog rada i neradnike bojkotuju u svakom pogledu .Uvjek je bilo vodi računa o zimi pa kako tko može .
Neka kupuju na kilo, puno je jeftinije
Treba im to zapalit sve.
I sta kaže fadil i jelkica kolika je inflacija i rast cijena?
Jel 17 posto?
Netreba zapalit, treba vlast , dok država im omogućava i daje podršku rade što hoće, dok god država ne donese zakon koji ide u interes narodu /cijene/ banda radi šta hoće. Pošto nema ni vlasti ni država - bujrum.
Šume su državno vlasništvo, a šumarije imaju mehanizaciju i radnu snagu za vršenje sječe.
Drvo na lager i omogućiti građanima da kupe ogrijev po normalnoj cijeni.
Uvesti kontrolu da drvo može kupit jedino čovjek-fizička osoba koja ima kuću ili stan.
Firmama omogućiti kupnju po višoj tarifi ako će izvoziti i riješen problem.
Zabrana izvoza????? Zasto ne pisete da se preko brčkog izvozi pelet jer ova odluka ne vazi za brcko, pa nije niko lud, sve ovo politicari organiziraju, a donose politicke odluke za izbore o navodnoj zabrani izvoza