Prosječna novinarska plaća u BiH ispod prosjeka

Prosječna novinarska plaća u BiH je ispod prosjeka primanja u zemlji, jedan je od podataka koji su prezentirani danas na online konferenciji o ekonomskom položaju, društvenom statusu i radnim pravima novinara i medijskih radnika u Srbiji i regiji, koju je organiziralo Udruženje novinara Srbije (UNS).

Generalno, u BiH visina novinarske plaće često zavisi od vlasničke strukture medija. U tom smislu, novinari koji rade u javnim servisima generalno su bolje plaćeni te imaju bolje uvjete rada u odnosu na one koji rade u medijima u privatnom vlasništvu.

Prema istraživanju UNS-a koje je predstavljeno na konferenciji, u čijem radu su sudjelovali i predstavnici Društva novinara BiH i Udruženja BH Novinari, u Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini prosječna novinarska plaća kreće se od 300 do 400 eura. U Hrvatskoj prosječna novinarska plaća je u lokalnim medijima od 500 do 700 eura, tisku 750 do 1.000 i na nacionalnim televizijama između 900 i 1.000 eura.

U Sloveniji je prosječna novinarska plaća oko 1.300 eura.

U Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini je prosječna novinarska plaća ispod prosjeka primanja u zemlji. Dok je, recimo, u Sloveniji prosječna novinarska plaća iznad prosječne slovenačke plate.

Kada je riječ o broju medijskih radnika, odnosno novinara u Srbiji i zemljama bivše Jugoslavije, u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, kao i Sjevernoj Makedoniji ne postoji službeni podatak.

Kada je u pitanju BiH, kao najveći problemi istaknuti su nepoštovanje novinarske struke, slobode mišljenja, objektivnosti i istinitosti izvještavanja. Dalje je istaknut loš materijalni status većine novinara i novinarki u BiH čija su primanja niža od državnog prosjeka, neadekvatna primanja u odnosu na obujam posla, potpisivanje ugovora na određeno vreme i višegodišnji rad na crno.

Ekonomska ovisnost o poslodavcu često se koristi kao oblik ucjene, a posljednjih godina sve je izraženiji i problem profesionalne (ne)solidarnosti među samim novinarima i vlasnicima medija.

Istraživanje je nastalo u okviru projekta “Biti novinar – Konferencija o ekonomskom položaju, društvenom statusu i radnim pravima novinara i medijskih radnika u Srbiji i regiju”.

(Fena)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Brazilci zbog Ancelottija ukinuli jedno pravilo

Carlo Ancelotti službeno je imenovan za novog izbornika Brazila, a 65-godišnji Talijan napustit će Real…

9 sati prije
  • Vijesti

Odgođeno suđenje Denisu Buntiću

Odgođeno je prvo ročište bivšem hrvatskom rukometnom reprezentativcu Denisu Buntiću za nasilje u obitelji i…

9 sati prije
  • Vijesti

Novinarku “Provjerenog” ošamarili tijekom snimanja priloga

Novinarska ekipa Nove TV napadnuta je tijekom snimanja priloga za emisiju "Provjereno" o višegodišnjoj devastaciji…

9 sati prije
  • Vijesti

Okončano proširenje graničnog prijelaza Gorica – Vinjani Donji

Projekt proširenja kapaciteta na graničnom prijelazu Gorica – Vinjani Donji uspješno je završen i stavljen…

10 sati prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Širokobriješki maturanti uručili vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”

Maturanti Srednje strukovne škole Široki Brijeg uručili su vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”. Na…

11 sati prije
  • Auto-Moto
  • Banner

Oldtimeri ponovno voze kroz Hercegovinu: Rally “4 grada” kreće iz Širokog Brijega

16. po redu Međunarodni Rally starodobnih vozila "4 grada Hercegovine" održat će se u subotu,…

11 sati prije