Posebna japanska tehnika štednje može vam očuvati značajne svote novca

Amerikanci i Europljani su manje vješti u štednji od Azijata, ali opet ne svih. Neke zemlje tog kontinenta mogu se pohvaliti dobrom disciplinom i nekim dobrodošlim usađenim navikama, kao što je štednja, a među njima se ističe Japan.

Kakeibo je specijalna tehnika čuvanja novca, koja postaje popularna i širom svijeta, i to s razlogom. Zašto slušati Japance? Stotinama godina unazad, ta zemlja je bila simbol poljoprivrede, dakle, nije sličila na ono što o Japanu znamo danas, prenosi Telegraf.rs.

Ne, nije bilo robota, superbrzih vlakova i naprednih strojeva. Danas, iako je ekonomija imala svoje turbulencije, osjetne i dalje, životni standard u Zemlji izlazećeg sunca je visok. Jedan od razloga za to je napredno “financijsko natjecanje” među samim Japancima.

Oni su eksperti u osobnom upravljanju financijama, i redovito primjenjuju kakeibo. To znači da je potrošačka kultura drugačija nego u SAD ili Europi. Zato Japanci uštede do 35% novca u kratkom roku.

Specijalna tehnika zahtijeva bilježenje prihoda i rashoda u bilježnici. Mnogo prije digitalne tehnologije i aplikacija, to je bio jedini, tradicionalan način vođenja financija. Kakeibo se prevodi kao “financijska knjiga domaćinstva”, a osmislila ga je Hani Motoko, prva japanska novinarka, davne 1904. godine.

Zašto je poanta u ručnom zapisivanju?

Istraživanja kažu da je pisanje rukom vrlo bitno, jer “smo tada prisutniji i svjesniji situacije, a istovremeno pronalazimo i priznajemo uzroke svojih loših navika”.

Dakle, nije dovoljno samo izvaditi iz novčanika 20 ili 50 maraka i staviti ih u kasicu-prasicu. Treba imati svijest o potrošnji, i kakeibo se naročito preporučuje shopingholičarima.

Prema ovoj japanskoj tehnici, trebali biste sebi na dnevnoj razini postavljati neka pitanja, ako ste skloni impulsivnom trošenju. Neka od pitanja su:

Mogu li živjeti bez ovog proizvoda? Je li njegova cijena u skladu s mojim proračunom? Kako sam uopće došao/došla na ideju da ovo kupim? Kako se danas osjećam?

Kakeibo nalaže i da pričekate 24 sata, nakon ideje da kupite nešto, kako biste vidjeli želite li isto i dan poslije. Također, ne “padajte” na rasprodaje, jer tada ljudi kupe najviše onoga što im realno ne treba, samo zbog niske cijene.

Trudite se da što češće plaćate gotovinom, jer ćete tako izbjeći minus na kartici. Manje obilazite shoping centre radi zabave: idite tamo samo po potrebi.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Nogomet
  • Sport

Sedam golova u derbiju Zrinjskog i Sarajeva

[gallery ids="682136,682135,682137,682134"] Zrinjski je s 4:3 pobijedio Sarajevo u derbiju 28. kola Premijer lige BiH…

8 minuta prije
  • Banner
  • Ostalo
  • Sport

Hercegovina prošla u polufinale play-offa, pogledajte golove

Hercegovina je pobjedila Slogu iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja 7:3 u drugoj utakmici četvrtfinala play-offa Premijer futsal…

8 sati prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Brat osumnjičenog za Dankino ubojstvo ubijen u zatvoru, inspektori lagali da je živ

Dalibor Dragijević (40), mlađi brat osumnjičenog za ubojstvo dvogodišnje djevojčice Danke Ilić u Boru, preminuo…

8 sati prije
  • Life
  • LIFESTYLE

Objavljena dugoročna prognoza za ljeto

Severe Weather Europe (SWE) objavio je dugoročnu prognozu za nadolazeće ljeto u kojoj se analizira…

8 sati prije
  • Košarka
  • Sport

Bosna, na krilima bivših igrača Širokog, srušila Igokeu

[gallery ids="682119,682115,682118,682116,682117"] Košarkaši Bosne su u četvrtom kolu Lige 6 za prvaka BiH u srijedu…

9 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

HKK Mostar prvi finalist Prvenstva Herceg-Bosne

Košarkaško prvenstvo Herceg-Bosne došlo je do polufinala, a uspješni su bili Mostar i Grude. Ekipa…

9 sati prije