Predsjednik Saveza Sejo Deljo izjavio je za Fenu da je u proteklih 12 godina kroz taj program podijeljeno 26 milijuna KM, od čega pčelari praktički nisu dobili ništa.
Danas smo skrenuli pažnju na probleme koji su prisutni u pčelarstvu. Iako je proračun za poljoprivredu povećan za 27 posto, dio za pčelare od 2,5 milijuna KM ostao je nepromijenjen u odnosu na 2019., naveo je Deljo.
Istaknuo je da je za pčelarstvo trebalo izdvojiti više od tri milijuna KM i da se nadaju da će to tako i biti u budućim projekcijama.
Kazao je da je u prošloj godini pčelarima zbog nastalih šteta od bolesti “američka trulež legla” isplaćeno 10.500 KM, odnosno 100 KM po zaraženoj košnici, što se ne može smatrati poticajem.
Deljo je naglasio da je potrebno provoditi edukaciju pčelara o zdravstvenoj zaštiti pčela kako se takve situacije ne bi događale, za šta bi trebalo izdvojiti sredstva u programu poticaja.
Također, dodao je da je potrebno i preventivno se boriti protiv takvih teških zaraznih bolesti tako što bi veterinari imali zakonsko pravo da vrše preventivne dijagnostičke preglede košnica.
(Fena)
Šibeniku su vraćena dva boda i njegov zaostatak na ljestvici za pretposljednjom Lokomotivom ne iznosi…
Redatelj Johna Wicka, Chad Stahelski, u nedavnom je intervjuu za časopis Empire razgovarao o petom…
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić uputio je čestitku novoizabranom papi, kardinalu Robertu Francisu…
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u intervjuu za Novosti komentirao je događaje iz Drugog svjetskog…
Sezona krpelja je počela. Iako su često neprimjetni, krpelji mogu prenijeti ozbiljne zarazne bolesti koje…
Arsenal je dogovorio svoje prvo ljetno pojačanje: Martin Zubimendi stiže u London odmah na početku…
Komentari:
Jad nestane pčela nestaće sviheta kažu.
Pčele neće na zagađeno i smeće a toga je previše.