Ako jeste, zasigurno ste se bar jednom zapitali je li to zaista moguće ili je tek riječ o uzrečici? Znanstvenici su odlučili pronaći odgovor na to je li riječ o mitu ili surovoj istini.
Na Sveučilišta Alabama, u Birminghamu, znanstvenici su na miševima otkrili povezanost gena koji kontroliraju boju kose i onih koji šalju signal tijelu da je vrijeme za borbu protiv infekcije. Studija objavljena u časopisu PLOS Biology, pokazala je da stanice kad su napadnute proizvode interferone. Oni omogućuju da stanice prolaze promjene koje ometaju viruse i jačaju imunitet, a neočekivana usputna pojava aktivacije imunološkog sustava jest da isključuje stanice koje proizvode boju kose i kože, piše Večernji.hr.
Ne postoji ništa što bi moglo zaustaviti taj proces, jer je to dio starenja organizma. Smatra se da je proces kose koja rano sijedi uzrokovan genetskim faktorima. No, pokazalo se, na to može imati učinak i stres. Znanstvenici su otkrili da, kad je tijelo pod stresom zbog nekog razloga ili ozbiljnog šoka, dolazi do dvostrukog efekta jer geni zaduženi za kontrolu hormona stresa potiču promjene u folikulama kose koje proizvode boju. Kad se aktivira imunološki sustav, to može potaknuti promjene u stanicama folikula kose što dovodi do toga da kosa počinje sijediti.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…